[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare sexe  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Poate cineva sa imi spuna daca acesti 2 melanotaenia boesemani sunt pereche sau nu? Am cumparat doar 2 pt ca atata aveau si am sa mai iau 2 dar ar fi o faza sa stiu ce sa mai iau inca o pereche sau inca 2 masculi mentionez ca au cam 7-8 cm lungime.

http://www.youtube.com/watch?v=_F6IkVB_XOM&feature=g-upl&context=G2db45cbAUAAAAAAAAAA

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2012 14:42:04

[Email]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Salut!

Din ce vad in video-ul tau ar fi 2 masculi, dar nu e linie pura de M. boesemani.

Daca vrei sa citesti mai multe despre pestii astia, o carte foarte completa (in engleza) gasesti la linkul de mai jos:

http://peter.unmack.net/tappin/Rainbowfishes.2011.pdf


PS: Iti trebuie un acvariu cam de 3 ori mai mare de cat ai tu acum ca sa poti pune M. boesemani (cresc destul de mari si sunt pesti de grup, deci minimum 6).

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2012 22:30:03


Let the good times roll..
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

am citit cartea deja. Nu te contrazic, la faza cu acvariu mai mare dar daca e sa o luam asa dupa niste standarde facute de nieni nu stie cine ce putem creste in acvariile noastre?
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:standarde facute de nieni nu stie cine

Esti sigur de ceea ce afirmi? Adica tuai ferma convingere ca in lumea acvaristicii poate sa scrie fiecare ce vrea, asa, dupa ureche? Esti sigur ca nu studiaza nimeni habitate, medii si comportamente ale pestilor? Iar oamenii aceia sunt niste nimeni? In optica ta asa o fi, dar spune-mi te rog, standardele tale pe ce se bazeaza? Ca poate nu ne mai luam "nimeni" ci ne-om lua si noi dupa "cineva"

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

poti sa te iei dupa cine vrei si aparent tu oi fi mai citit si sti sa imi zici exact o formula ca eu am gasit zeci, raport litrii/centietrii, usurel cu atitudinea de noi stim tot ca nu pride, de comentat toti stim hai si cu ceva constructiv, asa e romanul tata. Partea cu nimeni se referea la faptul ca si datele stiintifice se dilueaza in timp ca si acuratete in sensul ca daca eu vin si zic ca se tin 2 pesti in 50 litrii multi o si iau de buna. Plus de asta pt specia in discutie gasesti profile total diferite in ceea ce priveste temperatura, volumul de apa in care se simte ok si asa mai departe. Ape limpezi Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2012 19:26:36

[Email]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Ti-am pus cartea respectiva pentru ca oamenii care au redactat-o fac studii stiintifice pe speciile de pesti-curcubeu inca din anii '70. De altfel, in lumea stiintifica te iei dupa studii efectuate dupa anumite norme (tot stiintifice) si publicate in acelasi tip de reviste (stiintifice). Ei, cartea respectiva se bazeaza numai pe stiinta pura. Acuma daca tu vrei sa te iei dupa orice referinta de pe net, poti sa o faci, nu putem sa te orpim. Eu ti-am spus doar ce spune lumea stiintifica.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2012 19:38:39


Let the good times roll..
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:Partea cu nimeni se referea la faptul ca si datele stiintifice se dilueaza in timp ca si acuratete in sensul ca daca eu vin si zic ca se tin 2 pesti in 50 litrii multi o si iau de buna.


Cartea a iesit anul trecut, deci datele pe care le contine sunt recente..

Let the good times roll..
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

stai relaxat Marius, raspunsul tau a fost de foarte bun simt si am apreciat si cu ce am deranjat eu e alta mancare de pese, cu totii stim ca in general gasim info la gramada pe orice tema fie ca e ea ciclare, mentenanta, hranire, lumina, CO2 si asa mai departe, nu credeam ca se va intelege ca sunt ceva savant ce revolutioneaza acvaristica da na o sa-i treaca la Alber daca s-a suparat
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu este vorba de suparat aici. Ci despre a interpreta un raspuns. Daca tu la o recomandare pertinenta raspunzi ca nu te iei dupa niste nimeni care cheltuiesc timp si resurse pe cercetare, cam ce ai vrea sa primesti in schimb?
In legatura cu volumul bazinului in functie de numarul de pesti, daca nu gasesti recomandari pentru specia care te intereseaza, incearca sa folosesti metoda de calcul existenta chiar aici pe forum.

Ape limpezi si tie

PS. Poti sa fii sigur ca am citit printre randuri raspunsul tau, de aici si starea de calm.


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
dowiemarron
Unripe member

Joined: 10/09/2012 03:59:26
Messages: 1
IP:
Offline

Thanks for the links!
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com