[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme genetice la betta ?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Este vorba de bettanul pentru care am facut acest acvariu spital: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19211.page

E un post mai lung, multumesc celor care au rabdare sa-l citeasca.

Nu stiu ce sa cred. Il am de 3 luni, singura gresala pe care cred ca am facut-o a fost ca l-am tinut intr-un acvariu unde sunt curenti puternici de la filtrul extern, si acum imi dau seama ca pestele a fost stressat.

a) nu a facut niciodata bubble nest serios chiar daca a avut femela in acvariu. Cel mai mare a fost asa cat o moneda sa zicem, chiar daca ii facusem un loc mai ferit cu plante de suprafata, apoi cu ceva din polistiren, etc. Nu stiu insa daca e din cauza curentilor si daca l-au stressat.
b) a avut un ochi mai mare de la inceput (nu mult mai mare, dar era clar ca era un pic mai iesit in afara).

Bon, dupa vreo 2 luni am sesizat ca i se distruge usor coada iar intr-una din zile, ochiul acela mai mare era umflat si mai mult. Asa ca l-am mutat in acvariu spital unde schimb zilnic 50% din apa, si am schimbat si 80% cf indicatiilor unui medicamet. Temperatura 25.5 grade. Dar sa explic:
a) am tratat 3 zile cf indicatiilor Esha 2000 - ceva recomandat pentru fin-rot (antifungus). Ulterior am aflat ca e Rivanol cu ceva lejer antiparazitar extern. Parca s-a vazut ceva ceva, dar nu imbunatatire rapida.
b) am inceput sa realizez ca pestele nu se ingrasa de 3 luni (si era slab) si nici nu vedeam nevoile lui pe jos zilnic, chiar daca manca MULT. Altii se vaita ca bettanul lor mananca mult si face gusa. Al meu manca vreo 10 bobite pe putin, o tura dimineata si una seara dar sfrijit in continuare. Asa ca m-am gandit serios sa tratez antiparazitar intern (Sera Tremazol). Am facut asta cf. indicatiilor (in prima si a 8-a zi). Cu schimburile de apa de rigoare (80% in prima zi).
Pestele s-a simtit foarte rau de fiecare data, super apatic, abia daca manca, si cam 2 zile ii ia sa-si revina.
c) din cauza ca nu-i trecea ochiul, si antifungicul nu a mers, dupa o zi de pauza, am trecut pe un antibiotic de spectru larg - bazat pe Enrofloxacine. Dupa 3 zile de tratament (cf. indicatiilor) nici o imbunatatire majora la starea lui.

E drept ca ochiul isi revenise incet incet la starea dinainte dar nu stiu de la care din medicamente. Am incercat si JBL Ektol (dupa instructiuni, si asta, si cu zi de pauza samd) si dupa toata suita de tratamente, se vedea cum i se lungesc razele acelea de la coada si ici colo se reformeaza si membrana dintre ele, transparenta la inceput. Semne bune.

De 2 zile am zis ca nu-l mai medicamentez ... acceptam ideea ca e cu un ochi mai mare poate din nastere, si asta e. In weekend i-am dat Daphnia decongelata in apa.

Azi de dimineata insa ochiul era acoperit de o pelicula alba. L-am pus iar la tratament cu antibiotic (nu era puf - ciuperca, ci o pelicula mata pe exterior deci cf ce am gasit pe net, mult mai mari sanse sa fie bacteriana problema). Asa ca antibiotic de spectru larg.
Acum seara e mai bine, inca se mai vede albul respectiv, dar nu la fel de intens ca de dimineata. A mancat 3-4 bobite si s-a bagat iar langa termometru ii place sa stea intors asa pe dupa el.

Nu mi-am pierdut rabdarea, ci poate un pic speranta.

Am niste pastile de Eritromicina pentru consum uman, un antibiotic mult mai puternic decat ce-a primit el pana acum. A ramas ultima sansa, dar deocamdata continui cu asta mai lejer sa moara prima transa de bacterii, si apoi il trec pe eritromicina sa moara si restul. Nu prea stiu concentratiile acum, dar o sa studiez.

Bun, intrebarea este ... oare sa fi nimerit un peste mai slab genetic ? El era foarte frumos la inceput, dar cumva pare atat de bolnavicios si de greu de vindecat. Plus, alti pesti pe net par ca inoata foarte viguros, din miscari rapide, al meu insa prindea niciodata femela cand fugea dupa ea.

Pana acum aparent situatia e sub control. Coada isi revine incet, albeata se retrage, deci pana la urma o s-o scot la liman cu el.

Dar nu inteleg ce si cum - si cum e primul Betta, poate altii cu experienta mai multa pot sa-si dea cu parerea?

This message was edited 4 times. Last update was at 15/02/2012 00:03:27


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salut!

In primul rand vreau sa te felicit pentru efortul pe care l-ai depus ca sa salvezi viata pestelui, chiar e de admirat. Imi plac si mie foarte mult acesti pesti, am avut si eu anul trecut, un mascul si doresc sa adopt iar unul cat de curand. Problema cu ochiul respectiv cel mai probabil pleaca de la magazinul de unde l-ai cumparat, sau de la cei de la care s-au aprovizionat cei de la magazin. Ai mentionat ca in acvariul in care il tineai erau curenti puternici. In mediul lor natural, inafara de o adiere de vand sau alti factori naturali, nu sunt curenti. Plecand de la idea ca un peste stresat e mult mai predispus la boli, cred eu ca asta a fost daca nu principala cauza, cel putin una din cauzele care au dus la imbolnavirea pestelui. Restu tine de calitatea apei, hrana etc. Nu cred ca poate nimeni sa iti raspunda exact la intrebare, dar sunt si ei ca si oamenii.... diferiti, poate ca este intradevar mai sensibil, mai slab genetic. Fiind afectat pe termen lung de stresul provocat de curent, sistemul lui imunitar a slabit si astfel, cred eu, s-a ajuns in situatia asta. Tot ce pot sa iti recomand e sa inlocuiesti filtrul respectiv cu unul cu debit mai redus. Eu o sa folosesc un filtru hang on, la care abea daca se observa curentul si inainte foloseam o pompa+burete, data pe minim si punem si o clema sa reduc din debit. Sper sa reusesti sa il aduci pe linia de plutire si sa te poti bucura de el in continuare. Sa sti ca nu toti sunt sprinteni, mai ales masculii care datorita cozilor mari obosesc mai repede.


Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 01:39:07


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu mai vad doua sanse( ma bucur ca vad cu una mai mult decat tine). Porcu tace tace si cand le zice le zice. Eu personal am folosit eritromicina( daca ai nevoie de reteta mea ti-o ofer cu mare placere). Nu stiu de ce dar nu cred ca e cazul acum. Am recitit topicul tau si am gasit sfatul Porcului. Cred ca tu ai uitat de el: Pop-eye trece de obicei cu Furanol 2. Daca vrei sa il aplici ai aici instructiuni despre el http://www.happypets.ro/jbl-furanol-2-p-2644.html . Doar daca nu merge mai incercam altceva. Cauta pe net despre Pop-eye

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 02:39:45


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O sa caut si Furanol ca na, daca nu va da inapoi. Nu m-am gandit ca sunt atat de neajutorati betta cand vine vorba de curent in apa Acum e doar un vaaaag curent, am un filtru intern care sa ajute la plimbatul apei, dar pe iesire i-am pus un tub subtire (din acela de acvariu) - curentul facut de el nici nu prea se mai simte.

Dar voi trece direct la Eritromicina, 1 pastila la 20L am gasit pe forum (dar de cele mai multe ori legate de lupta contra algelor).
Pe Google, am gasit ca s-ar da intre 250mg si 500mg la 75L de apa, la fiecare 24 de ore, timp de 10 zile (cu schimb 25% inainte de administrare). Asta e o problema, caci nu stiu cum impart o pastila de eritromicina (de 200mg parca, nu m-am uitat inca) la 15 (5L are acvariul spital). Probabil o maruntesc praf, o aranjez in cerc si cu raportorul ..

Tu ai alta doza ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

viulian wrote:O sa caut si Furanol ca na, daca nu va da inapoi. Nu m-am gandit ca sunt atat de neajutorati betta cand vine vorba de curent in apa Acum e doar un vaaaag curent, am un filtru intern care sa ajute la plimbatul apei, dar pe iesire i-am pus un tub subtire (din acela de acvariu) - curentul facut de el nici nu prea se mai simte.

Dar voi trece direct la Eritromicina, 1 pastila la 20L am gasit pe forum (dar de cele mai multe ori legate de lupta contra algelor).
Pe Google, am gasit ca s-ar da intre 250mg si 500mg la 75L de apa, la fiecare 24 de ore, timp de 10 zile (cu schimb 25% inainte de administrare). Asta e o problema, caci nu stiu cum impart o pastila de eritromicina (de 200mg parca, nu m-am uitat inca) la 15 (5L are acvariul spital). Probabil o maruntesc praf, o aranjez in cerc si cu raportorul ..

Tu ai alta doza ?


eu am folosit o pastila la 20l apa. Am pus pastila intr-o hartie, am batut-o cu manerul de la un cutit ca sa o macin bine bine, am dizolvat-o apoi intr-o cescuta cu apa si am pus-o in acvariu. Nu mi-am facut probleme cum sa o scot de acolo. Deoarece am facut schimb de apa odata la 3 zile, cantitatea de eritromicina suplimentara s-a eliminat automat. Dar pana aici eu zic sa mergi pe sfatul Porcului. Mi se pare mai potrivit in situatia ta. Eu cu eritromocina am rezolvat finrot-ul si parte din algele de pe plante. Asta am facut eu. Ca impartire, eu zic sa tai pastila in 4 cu un cutit( se taie foarte usor) si pui ceva mai putin de un sfert de pastila. Pastilele mele sunt de 200mg

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 09:44:07


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Schimbare de apa 50% si l-am trecut pe eritromicina (am rupt-o cu degetele ) dupa ce am maruntit la ea cat am putut.

Mi se pare cam mult, medicamentele care contin eritromicina / amoxicilina (Maracyn / Fish-Mox) de obicei merg IN MARE cu o pastila de 250mg la 40L de apa, adica in jur de 6mg/L - dar cf. retetei de mai sus vine cam aproape 12.5mg/L (250mg pastila impartita la sfert = 62.5mg eritro si impartit la 5L acvariu spital rezulta 12.5mg/L).

O sa ii dau vreo 7 zile la rand cu schimb de 50% apa.

Ii fac si poze cand observ progres, la final o sa arat si evolutia..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de ce nu incerci reteta Porcului? Mi se pare mult mai potrivita in cazul tau?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu eritromicina am facut si eu un tratament,nu prea a avut rezultatul scontat, faza este ca nu se dizolva in totalitate in apa, pe viitor, eu as incerca ceva solutie injectabila daca tot vrei umblii la "umane"
[ICQ]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

sal,bravo pt efortul tau da a salva pestele,plus o mare rabdare ce ai avut si eu am un betta si am si eu putin curetn in acvariu[e la minim filtru si am redus si la minim jetul de aer]sper sa nu patesc la fel,oricum in viitor vreau sa schimb si eu filtru.suces incontinuare
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

narcis wrote:Cu eritromicina am facut si eu un tratament,nu prea a avut rezultatul scontat, faza este ca nu se dizolva in totalitate in apa, pe viitor, eu as incerca ceva solutie injectabila daca tot vrei umblii la "umane"

singura problema este ca la injectabile chiar ai nevoie de o reteta. Daca la pastile o mai scalda cumva, la injectabile e mai greu. Eu am mai avut surpriza la pastila ca nedizolvandu-se suficient in apa, pestii sa mai ciuguleasca. Nu am constatat sa le dauneze acest lucru, dar consider ca nici nu este prea bine, chiar daca rezultatele au fost bune

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@scorpionul - undeva ai gasit tu reteta zisa de Porcu ? Ca tot zici de ea, dar am cautat si nu mi-e clar, plus Porcu are muuuulte posturi

@narcis, scorpionul - nu ma bag cu siringa mi-e teama sa nu ating ceva ce nu trebuie - si cum habar n-am de anatomia lui ....
Despre eritro, nu stiam ca nu se dizolva total - poate de aceea e necesara doza mai mare ? Sunt tare curios sa-l vad diseara cand ajung acasa.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu este nevoie de o doza mai mare, citeste despre eritromicina si o sa intelegi de ce nu se dizolva, cat despre seringa, na, asa ne este noua frica de ac, dar sa stii ca face bine.
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

viulian wrote:@scorpionul - undeva ai gasit tu reteta zisa de Porcu ? Ca tot zici de ea, dar am cautat si nu mi-e clar, plus Porcu are muuuulte posturi

@narcis, scorpionul - nu ma bag cu siringa mi-e teama sa nu ating ceva ce nu trebuie - si cum habar n-am de anatomia lui ....
Despre eritro, nu stiam ca nu se dizolva total - poate de aceea e necesara doza mai mare ? Sunt tare curios sa-l vad diseara cand ajung acasa.



Doamne fereste, tu ai crezut ca noi vorbim de injectabile ca sa ii faci o injectie pestelui? Nicidecum, mare figura esti. Eu spuneam sa fololosesti injectabila in sensul ca ea este lichida si o amesteci in apa mai usor decat sa dizolvi pastila. Pastila stiu ca se dizolva putin mai greu in apa. De ce nu se dizolva total? nu stiu, aici ne lamureste narcis, stie mai multe decat noi. Stiu doar ca asa cum am dat-o a fost bine. La farmacie injectabilele spuneam ca nu se dau fara reteta. Pastile iti mai dau, dar injectii nu. Asa e politica.

pentruca pestele tau dupa simptomatica sufera de pop-eye, Porcul a zis ca de obicei asta se rezolva cu Furanol 2. Reintra pe topicul tau cu acvariul spital si o sa vezi acolo sfatul lui. Daca vrei amanunte da-i un PM. Eu din fericire nu am avut aceasta problema si nu ma pot exprima

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

scorpionul wrote:Doamne fereste, tu ai crezut ca noi vorbim de injectabile ca sa ii faci o injectie pestelui?




Ooops. Da, eu am crezut ca e un lichid pe care trebuie sa-l bag in peste (cum primeam si eu injectii cand eram mic). Ma rog nu m-am gandit doar sa il bag in apa. Da, imposibil de gasit.

Si in sfarsit am gasit si mentiunea lui Porcu despre Furanol 2. Eu cautam o reteta ceva si nu gaseam decat ca merge cu Furanol 2.
Da, daca nu trece cu eritro - o sa-i dau minim 5 zile, o sa trec si pe Furanol dupa o zi de pauza - pare bazat pe Sodium Nifurstyrenate ... un alt antibiotic.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am si eu o intrebare: ce varsta are betta-nul? Intreb asta ptr ca semnele descrise de tine ar putea fi incadrate si la categoria: simptome de batranete. Si zic asta ptr ca speranta de viata normala a unui betta crescut in acvariu este de 2 ani. Foarte variabila catre in sus, pana la 5 ani, chiar 7, arareori 8, dar si in sens invers, respectiv cateva luni. Mai ales daca intervin factori de stres. Insa fin-tail rot, pop eye, slabire progresiva fara o cauza anume sunt semne de imbatranire.
Probabil ca tratamentele aplicate vor da rezultate, eu insa m-am gandit si la asa ceva.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

De obicei medicii pot sa cumpere pentru ei pe baza de legitimatie fara reteta orice medicament. Daca ai o cunostinta medic, poti sa il duci pana la farmacie sa iti ia ce ai nevoie.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu nu am intampinat probleme la farmacie cand am cerut 1 fiola, i-am zis farmacistei pentru ce vreau si am fost servit. Eritromicina pastile contine amidon,asta este cauza nedizolvarii. In cazul in care te hotarasti sa schimbi tratamentul, nu uita de schimb 50%apa si apoi carbunele pentru 24h.
[ICQ]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@calin_gherman: o idee foarte buna ... mi-a trecut prin cap ca ar fi batran (aflasem ca pestii batrani nu mai fac bule, si e drept ca asta nu prea a crescut de cand l-am luat - si am si intrebat aici pe forum daca le scade 'frecventa') dar cumva nu am cristalizat ideile astea intr-o presupunere. Incep acum sa cred ca da, e posibil sa fie batran. Nu prea imi vine a crede, dar da, toate indiciile duc spre asta.

O sa incerc sa fac rost de fiole, sa vedem. In seara asta ochiul era si mai bine curatat dar tot am sentimentul ca mai e pojghita acolo. Insa la fel de umflat ca de obicei.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa 4-5 zile de antibiotic (eritro) nici o imbunatatire ... adica s-a mai curatat un pic ochiul, dar tot opac a ramas. Asa ca o sa-l mai tin vreo 2 zile cu eritromicina, si apoi trec pe amoxicilina . Am cautat medicamentul recomandat de Porcu dar nu l-am gasit.

Daca nici dupa asta n-o sa-si revina, o sa-l pun intr-un acvariu cu curenti mai mici (cel de 16L) care e deja ciclat samd si n-o sa-l mai tratez.

Vorbeam cu prietena si-i ziceam de peste si ca e batran (caci am fost ieri sa vedem niste betta crown / halfmoon si chiar sunt mici comparativ cu cat era asta cand l-am cumparat) si asta chiar avea ochiul mai mare de cand l-am luat si poate ca de fapt l-a adus cineva caci nu-l mai voia, iar nenea vanzatorul l-a pus in pahar sa-l dea mai departe.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu neaparat mai batran, poate fi asa de la o altercatie cu un alt mascul. Daca e defect fizic poti sa faci orice tratament, greu de reparat. Daca nu l-ai crescut de mic nu poti stii ce e cu el. Fa-i locasuri unde sa se ascunda si o sa fie foarte fericit

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com