[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
detalii despre zebre...  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Salut am si eu doua zebre intr-un acvariu de 15 l le tinem in unul de 80 dar acum le-am mutatat cu speratnta ca ar putea sa depuna. Dar am o mare problema , nu stiu daca sunt pereche , ma gandesc ca pot sa fie doi masculi sau doua femele, deocamdata nu sau batatut niciodata , le am de vreo doua luni... le vedeam in acvariu mare ca se mai fugaresc dar nicidata nu sau batut ba chiar se inteleg foarte bine unde merge una merge si cea lalta... . Unul este umpic mai mic si mai slab dar nu sunt sigur ca este mascul pentru ca diferentele nu sunt foarte mari .... daca ma puteti ajuta cu un sfat despre depunere sau diferenta dintre sexe va rog sa scrieti aici mersi...

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in general zebrele nu depun "unu' la unu", trebuiesc 2-3 masculi la o femela, si le mai place si "in grup"
in alta ordine de idei, sunt mancatori de icre (ale propriilor icre ;) ) asa ca trebuie sa dotezi acvariul de depunere cu o sita cam la 1 cm de fund, sa nu poata saajunga la ele ..
alta problema, DACA o sa reusesti sai determini sa depuna, si mai ales DACA o sa eclozeze, ai ce sa dai de mancare la pui ???
si ultima.... DACA o sa creasca, ce faci cu "multimea"?????

gindeste-te la problemele expuse, si dupa aia mai gindeste-te daca vrei musai sa-i lasi sa se reproduca.

nu vreau sa te descurajez, si eu, la inceputuri eram impatimit cu guppy (si acum sunt, si uneori fac eforturi sa nu achizitionez din piata citeva exemplare care mi se par deosebite) ...... am crescut generatii, dar la un moment dat m-am saturat sa tot stau cu j' de fatatori si puiernite si impotriva "sufletului" i-am dat pe toti ca sa scap de tentatie....
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

mersi razvan pentru sfaturi ... cred ca am sa mai cumpar cateva zebre.. DAr mentionez ca acvariul are numai 15 l ... SI ma intreb cate zebre ar mai incapea si daca ar mai incapea... SI vreu sa-ti spun ca in acvariu nu am nici incalzitor nici aerator nici filtru... din pacate. Acvariul nu l-am instalat de mult... Am niste plante de suprafatza nu am subtrat si am pus un paharel de plastic umpic taiat in care ma gandeam ca se vor putea ascunde sau chiar depune... SI m-ar interesa cum " o fac " :18: zebrele adica este o chestie pe care poti sa o vezi adica poti sa-ti dai seama cand se imperecheaza ca la betta sau nu... Ca sa stiu la ce sa ma astept nu de alta.... scuze pentru exprimarea cam stranie dar deocamdata sunt incepator in zebre am zis ca sunt primele mele zebre....

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

"ala de 15l" poate fi un "bazin de depunere" nicidecum un ACVARIU, si mai ales pentru zebre....

pentru un grup de 10 - 15 bucati ar merge un acvariu de 60 - 65 lungime ( sa incapa si 1-2 neoane), 30-40 latime ( sa aiba loc citeva plante) si 25 - 30 inaltime ....
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

haideti va rog , mai multe detalii daca puteti de exempu cam cati pui as putea scoate la o tura, cu ce sa le hranesc in aceasta perioada , cu ce as putea hrani puii?

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

exact ce spuneam ...
nu sti nimic despre ei, dar vrei sa-i cresti
cauta pe net (deoarece pe forum nu este nimic pina la ora actuala) despre danio (brachydanio) reiro...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

busted wrote:in acvariu nu am nici incalzitor nici aerator nici filtru... din pacate.
Inn cacazu' astataiati gigindudu'delaipupuicumum crecrezizi coosaaa ttraiaiaxsa o groaozaaa dddaaa puinnn ccondiditiuniileleaaleallea :o ?

busted wrote:un paharel de plastic umpic taiat in care ma gandeam ca se vor putea ascunde sau chiar depune...
Nnnudepupunn iingrrrrrtoe cauniii cyclihdedeleytrerebbuieun grrrraratpppaaafudnulll acvaroulluuisa nu sihahaleacsaaa ircele caei ecalinanabiporcii saunites piteriss maigrooossierere apooia facciocooltura™dddaaainfozorro™ri=parameciumcaudatumprobabilidemente dacacamai ailenamuririnunu ezzita sane-intrebexzzi !

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

s-a imbolnavit cineva de "finlandezita" ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:mersi razvan pentru sfaturi ... cred ca am sa mai cumpar cateva zebre.. DAr mentionez ca acvariul are numai 15 l ... SI ma intreb cate zebre ar mai incapea si daca ar mai incapea... SI vreu sa-ti spun ca in acvariu nu am nici incalzitor nici aerator nici filtru... :( din pacate. Acvariul nu l-am instalat de mult... Am niste plante de suprafatza nu am subtrat si am pus un paharel de plastic umpic taiat in care ma gandeam ca se vor putea ascunde sau chiar depune... SI m-ar interesa cum " o fac " :18: zebrele adica este o chestie pe care poti sa o vezi adica poti sa-ti dai seama cand se imperecheaza ca la betta sau nu... Ca sa stiu la ce sa ma astept nu de alta.... scuze pentru exprimarea cam stranie dar deocamdata sunt incepator in zebre am zis ca sunt primele mele zebre....


Si asta numesti tu acvariu?...Si mai vrei sa iti si depuna.... Tine cont ca zebrele sunt pesti de cird si au nevoie de spatiu de miscare. In 15l le omori cu buna stiinta.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razvan wrote:s-a imbolnavit cineva de "finlandezita" ?
Nu io :sfant: . busted

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com