[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarii costruite in propriul atelier  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Salut am un acvareiu facut la mine acasa,acesta are dimensiunile de 60x27x33 cm ultima fiind inaltimea ,as vrea sa fac un acvariu de 100 cn lungime cu 40 cm latime si cu 35 cm inaltime,dar nu prea am bani sa iau sticla
asa ca m-am gandit ,daca 1 acvariu mare cu dimensiunile date nu rezista la o sticla de 4 mm,un acvariu de 50 cm lungime cu 40 cm latime cu 35 cm lungime ?ar merge cu sticla de 4 mm asta tinand cont ca nu avem copi mici sau altceva ce ar putea da peste acvariu.acum am acvariul de mai sus care vi lam zis ca are 60 cm lungime ,27 cm latime si 33 cm inaltime si are sticla de 4 mm ,nu am avut noci o problema pana acum cu el,deci rezista la dimensiunile astea cu sticla de 4 mm,m-am gandit sa fac 2 acvari de 50x40x35 cm puse unul langa altul ,lipite cu silicon profesional pentru acvarii,iar la amandoua sticlele care sunt lipite sa fac o gaura rotunda in interior cu diametru de 15 cm sa zicem,ca sa am aceiasi apa si intr-un acvariu si in altul. ce ziceti e o idee buna?asa am gandit eu la mintea mea de copil de 14 ani
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu cred ca o sa tina sticla de 4.Mergi pe sticla de 6 si dormi linistit.


Cauta pe cineva cu ecperienta care sa iti lipeasca acvariile.Daca le lipesti tu,tare imi este teama ca o sa iti cedeze si o sa pierzi si banii pe sticla,pe silicon si munca ta...

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
tizzle
Member
[Avatar]

Joined: 14/08/2011 22:24:45
Messages: 133
Location: Iasi
IP:
Offline

si cum ai de gand, mai exact, sa dai o gaura cu diametrul de 15 intr-o bucata desticla de 27x33(presupun ca asta e lateralul)

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 00:34:18

[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pai doua acvarii de 50x40x35 lipite intre ele( mai arata si ca naiba) si gaurite pe deasupra, te costa mai mult decat un acvariu de 100x40x35, nu crezi? Asa ca lasa prostiile si cu banii pe care i-ai da pe cele doua lipite te duci la Hornbach in Buc si iei unul gata facut. Mai simplu de atat nu poate fi

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 00:52:01


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Norbi
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2010 01:08:41
Messages: 12
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ai aici un site care te poate ajuta sa-ti calculezi dimensiunile acvariului si grosimea sticlei necesare: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 01:39:45

[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:...ar merge cu sticla de 4 mm asta tinand cont ca nu avem copi mici sau altceva ce ar putea da peste acvariu...

nici pe dusmani nu i-as sfatui sa foloseasca in acvaristica geam de 4 mm, poate doar pentru un mini-acvariu de carantina de maxim 10 L si care nu va fi folosit in permanenta, doar la nevoie, cateva zile pe an

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 01:45:16


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:
nici pe dusmani nu i-as sfatui sa foloseasca in acvaristica geam de 4 mm, poate doar pentru un mini-acvariu de carantina de maxim 10 L si care nu va fi folosit in permanenta, doar la nevoie, cateva zile pe an


o sa radeti dar la dimensiunile la care le vrea el 50L 40l si 35h bazinul va tine si inca destul de bine. Problema rezistentei la bazin este data de coloana de apa. Cu cat ea este mai mica cu atat presiunea in geamuri scade, pentruca ea se distribuie foarte mult si pe suprafata de asezare. La el se ridica problema gauririi geamului( ca sa dai gaura de 15 cm intr-o dimensiune de 40/35) vei sparge multe geamuri si nu stiu daca vei ajunge la un astfel de rezultat. Inca nu s-a gasit geamgiul care sa dea astfel de gauri si sa ramana cu geamul intreg. Ganditi-va ca el nu numai trebuie sa dea gaura, dar gaurile trebuie sa se potriveasca perfect una cu cealalta asta ca sa ai o estetica in bazin. Firmele cele mai...de pe la noi dau gauri profi de pana la 6 cm asa ca pana la 15 cm...e cale lunga. Sa presupunem ca totusi reuseste sa faca minunea asta cu gauritul, el pe urma trebuie sa lipeasca cele doua acvarii cu silicon asta ca sa nu curga apa printre ele. Va dati seama cum ar arata? In mijlocul acvariului tau sa ai in geam opac cu o gaura in el. Si o ultima problema pe care o vad eu: acvariul nu va mai fi mutat din locul sau in veci fara sa crape, el, sau siliconul cu care au fost lipite cele 2 geamuri. 99% sunt sanse sa crape el. Cam atat. Asa ca revin la primul meu sfat: renunta la a arunca banii pe fereastra pe idei inovatoare, fa un efort financiar si du-te la Hornbach si i-ati un acvariu gata facut. Din cate imi aduc eu aminte( poate gresesc, dar nu cred) un acvariu dimensiuni aproximative cu cele pe care le vrei tu costa cam 2-300 ron. Daca nu ai bani sa cumperi asa ceva si sa stii ca acvariul ca sticla este cea mai ieftina componenta a unui acvarist. Dar sa stii ca poti face din acvariul tau pe care il ai acum ceva foarte frumos daca pui suflet si ai imaginatie.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/02/2012 18:10:48


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Ok multumesc de sfaturi,dar m-am gandit la asta pentru ca tata este profesionist in ale sticlei de termopan etc,si am acasa o gramada de sticla de 4 mm ,poate ieseam mai ieftin asa. si m-am gandit ca pot face intre ele o gaura mai mica sa zicem de 10 cm si sa pun o plasa acolo,adica sa treaca doar apa,iar intr-un acvariu sa pun pesti mai rai cum ar fi scalari si mai stiu eu ce,iar in celalant sa pun pesti ca xipho ,guppy etc.Acest acvariu daca l-as face ar veni incastrat intr-o vitrina si aar fi mutat cu tot cu vitrina,dar o sa ma mai gandesc la asta ,sa vad cum stau si cu bani si mai astept si alte sfaturi
THE SNAKE
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/05/2008 21:54:29
Messages: 3
Location: Timisoara
IP:
Offline

eu zic ca rezista cu sticla de 4
eu am unu de 60x30x30 cu sticla de 4 si e de firma nu home made

Life It`s a Bitch!!
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

exact,si eu acum am un acvariu facut de tata cu sticla de 4 mm cu 60 cm lungime,33 cm inaltime si 27 cm latime si rezista nu am emoti pentru ca nu avem copi mici sau ceva care sa il deranjeze si acest acvariu chiar a fost mutat de colo colo,THE SNAKE ,ce zici de idea mea de a face 2 acvarii lipite cu o gaura in mijloc si sa aibe aceiasi apa?si sa pun intr-un acvariu scalari si in celalant vivipari
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ia acceseaza tu pagina asta http://www.hornbach.com/brochure/ro/data/HORNBACH_POS_Aquaristik_und_Zoo.pdf si vezi daca ti se potriveste ceva de acolo. Pe pagina nu sunt afisate preturile la acvariile doar sticla goala, fara nimic altceva. Daca le dai tel o sa aflii pretul exact.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

o sa ma uit si pe acest site,dar stiti la ce m-am mai gandit ,acum nu stiu daca e valabil,sa fac un acvariude 100 cm lungime si latimea si inaltimea sa fie de 30 cm o sa fie incastrat intr-o vitrina si o sa se vada doar 25 cm inaltime pentru ca mai este si acel spatiu de 3 cm care trebuie lasat si 2 cm care ar trebui lasati acolo pentru ca apa se mai evapora si s-ar vedea urat din inaltime,s-ar vedea frumos zic eu un acvariu mic ca latime si inaltime dar cu o lungime asa mare
ce ziceti rezista cu sticla de 4 mm ,tata mia zis ca rezista daca fac intarituri la colturi ,voi ce ziceti?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

calculele arata ca rezista, dar ca sa dorm linistit as pune si intaritura la buza de sus. Apropo, poti sa il faci si mai lat daca iti permite suprafata. La 30 cm nu se va vedea prea frumos. si nu ai loc de aranjamente florale. Ce silicon vrei sa folosesti?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

pai o sa iau cel mai bun sicicon,am un fel de vitrina care e din lemn mascata frumos
la colturi are niste stalpi din lemn ,dar spre interiorul stalpului are inca un colt mic cam de un centimetru jumatate ,si ma gandeam sa inbin sticla direct acolo pe colturile alea ,ma gandesc ca tine mai mult,dar acesta are dimensiunile de 100x40x35 ultima este inaltimea,si nu rezista asa cu sticla de 4 mm,voi ce credeti daca il fac cu latimea de 4 mm e vreo sansa sa tina ,si cu inaltimea de 30 cm,si sa pun frumos sus o rama ceva?,pentru ca repet are colt asa ca o scobitura in lemn format la toti cei 4 stalpi pe toata inaltimea,tine?
[Thumb - IMG0023A.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

foloseste adresa data de Norbi si te lamuresti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com