[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu meu  XML
Forum Index » General info
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Buna ziua,sunt destule sfaturi care ma indeamna sa fac descrierea acvariului meu.
-In primul rand acvariul il am cam de 6 luni,are 53 l
-am un filtru HAILEA INTERNAL FILTRE de 200 l,o sa pun o poza cu el
-lumina: am un neon de 16 w, nu e special pentru acvariu,il am de la un prieten ,din cauza ca nu am avut fonduri nu miam permis altul special pentru plante .
-incalzitorul este cam vechi ,este marca SCUBA dar nu stiu cata putere are pentru ca nu l-am avut nou,tot asa a fost si acesta primit cadou,dar important este ca imi face fata la acvariul acesta
-plante :am 3 plante Hygrophila corymbosa 'Angustifolia'[asa am inteles ca se cheama ,aici pe site] iar una a crescut foarte mare si nu stiu cum sa o inmultesc
-decor:am un strat subtire de pietris ,fara nici un fertilizator pentru plante , si niste pietre 2-3 ca decor
-pesti:Aici vine si partea mai grea.In total am 14 pesti ,media lor de lungime este de 5 cm,si mai am si 2 melci care nu stiu cum se cheama.Speciile de pesti sunt:1 hoplo,3 carasei[2 vreau sa ii dau],1 mascul si 2 femele de xipho ,1 rechin argintiu ,3 pesti tetra-pinguin,1 zebra ,si inca 2 pesti care nu stiu ce specie sunt [o sa pun o poza poate ma ajutati],cam atat cu speciile de pesti
-hrana :sunt mini-fulgi NOVO BEA [asa scrie pe borcanel] ,este de la JBL,si a costat destul de mult,in jur de 13 lei,m-am gandit ca daca e asa scumpa ar trebui sa fie si buna
Am acvariul incastrat intr-o vitrina cu un capac deasupre iar neonul de iluminat il am in spatele acvariului , e ok?
Scuze pentru pozele cu acvariul dar deocamdata nu am un aparat foto mai bun si am facut cu telefonul
[Thumb - IMG0019A.jpg]

mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

filtrul
[Thumb - images.jpg]

mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

specia aceea de pesti necunoscuta:
[Thumb - imagesCA5HNFQX.jpg]

Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salut!

Sincer, nici nu stiu de unde sa incep. Ideea e ca inafara de faptul ca ai acvariul, cam toate sunt cu probleme. De la suprapopulare, incompatibilitati, ciclare necorespunzatoare, iluminare gresita, filtrare insuficienta etc. Te sfatuiec sa incepi sa citesti cu atentie link-urile utile din stanga paginii sus, ca sa ne intelegem mai bine, mai exact sa intelegi tu ce o sa iti explicam noi. Intre timp, doneaza, vinde sau schimba cu altceva, dar cat mai repede rechinul, carasii si hoplo sunt pesti mult prea mari pentru acvariul tau si nu sunt nici compatibili. Fa schimburi zilnice de apa, aproximativ 20-25% din volumul total de apa.

Specia pe care nu o cunosti se numeste barbus tetrazona, sunt niste pesti foarte frumosi, care se tin in grupuri de minim 5-6 exemplare ca sa se simta bine, dar la tine din cauza spatiului limitat daca vrei sa ii ti, trebuie sa renunti la toti ceilalti pesti.
Lumina nu se pune paralel cu acvariul si da e cam putina, dar daca nu ai plante pretentioase nu e prea grav, dar neonul respectiv trebuie pus deasupra acvariului, daca ai capac, trebuie montat pe capac, pe interior...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2012 20:55:55


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ok,sincer eu nu pre inteleg de ce trebuie sa am putini pesti intr-un acvriu?chiar asa sa tin ditamai acvariul ,pentru ca e destul de mare,pentru doar 7-8 pesti?si eu as mai face modificari sa arate cum trebuie dar bugetu e foarte redus,abia dak am bani sa imi iau cate un-doi pesti la 1 luna,sa nu se inteleaga ca cumpar pesti in continu doar ziceam asa
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nici eu nu inteleg cum de 20 de oameni nu pot trai intr-un apartament cu 3 camere...

Acum sincer:tie ti-ar placea sa traiesti in astfel de conditii?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2012 23:17:37


Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

da asa este,dar acum dupa ce am dat bani pe pesti si iam mai si crescut nu prea imi vine sa ii dau,mai ales acel hoplo care il am de 6 luni si e deja destul de marisor,dar incep sa strang bani pentru un acvariu mai mare,sper sa il am cat mai repede
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca e vorba de acel acvariu pe care vroiai sa-l faci cu inaltimea de 70 eu zic sa nici nu te mai chinui sa il faci.Citeste jurnalul meu si o sa vezi cate mii de lei trebuie sa investesti pentru un acvariu de asemenea dimensiuni.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

nu e acel acvariu,acela este a unui unchi deal meu care vrea sa il faca ,dar de ce se investeste asa mult?
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai iti dau cateva exemple:
Acvariu:600 lei
Capac:300 lei
Neoane:200 lei
Filtru+materiale filtrante:6-700 lei
Substrat:200 lei
Incalzitor:50-100 lei
Plante:200 lei
Teste:200 lei
Masa:depinde,minim 2-300 lei
Pesti:100-300 lei
Sistem Co2:600 lei

Total:cel putin 3500 de lei.La acesti bani se adauga multe maruntisuri care apar pe parcurs(fundal,minciog,ustensile pentru curatare si schimbarea apei,fertilizanti etc,care te costa inca 1-200 de lei)

In momentul de fata tu nici macar nu ai o filtrare cum trebuie,lumina si pesti pentru un acvariu de 50 de l.Eu te sfatuiesc sa nu iti faci acel acvariu cel putin un an de acum inainte.Ai foarte multe de invatat si te sfatuiesc ca pana nu ajungi la experineta mea(care nu este mare) sa nu treci la un alt acvariu.

Daca vrei sa investesti niste bani fa rost de un filtru extern,pesti,lumina si plante pe masura si dupa ce stabilizezi acvariul tau si aduci plantele la maturitate fara alge si pesti sanatosi atunci poti trece la un acvariu mai mare.

Pana atunci:bafta la acvariul actual!

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Pentru ca astea sunt preturile. Ce sa mai vorbim daca vrei un acvariu de firma de dimensiunile alea. Ideea e in felul urmator, in stadiul in care se afla acum acvariul tau, nu e ok. Pesti sunt mari, prea multi, iar apa se impute prea repede, ca sa intelegi ce vreau sa zic. De aici rezulta stres, boli, decese si multe alte feluri de probleme. La volumul acvariului tau mi-as lua un banc de neoni, pana in 10 si eventual o mana de creveti, ATAT! Daca nu vrei sa intelegi ca pestilor tai nu le merge bine, asta e, dar sa sti ca nu iti spune nimeni tampenii.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite, am muncit eu pentru tine si ti-am strans cateva date despre pestii pe care spui ca ii ai in acvariu, ca sa ai o idee despre ei. In ceea ce priveste compatibilitatile ramane sa tragi singur o concluzie despre ce ai si ce ai vrea sa ai.
Cand vorbesti de media de lungime, acea medie nu este cea pe care o ai tu in acvariu acum, este media( desi asta e impropriu spus) lungimii lor cand ajung la maturitate.
sa incepem:

-hoplo( hoplosternum thoracatum) lungime max: 20 cm, temp 18-20 grade C, ph 6,5-7

-xipho( xiphophorus helleri) lungime max femele( masculul fiind mai mic) 12 cm, temp 18-28 grade C, ph 7-8,3, "Ceea ce este deosebit de interesant la xipho este faptul ca, in anumite situatii, femelele se pot transforma in mascul: inotatoarea lor dinspre coada se transforma intr-un fel de gonopodium, iar partea inferioara a cozii se alungeste. Reversul, insa, nu este posibil: niciodata un mascul nu se va transforma in femela"

-rechin argintiu( Balantiocheilos Melanopterus - Rechinul Bala) lungime max: 35 cm, temp 22-27 grade C, ph 6,2-7,8

-pesti tetra -pinguin(Thayeria boehlkei) lungime max 5 cm, temp 22-26 grade C, ph 6,5-7,2

-zebra( Danio Rerio) lungime max 7 cm, temp 22-26 grade C, ph 6-8

-necunoscutii( Barbus Tetrazona) lungime max 6 cm, temp 20-26 grade C, ph 6,5

Ce ti-am scris aici sunt doar cateva din caracteristicile lor, compatibilitatile facandu-se si pe alte criterii ( lumina, mancare, agresivitate, etc)

Ti-am pus si denumirile lor( asta dupa specificatiile tale ca asta ai in acvariu) si ai tema de lucru sa vezi ce faci mai departe cu ei.

Spor la treaba!



armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:ok,sincer eu nu pre inteleg de ce trebuie sa am putini pesti intr-un acvriu?chiar asa sa tin ditamai acvariul ,pentru ca e destul de mare,pentru doar 7-8 pesti?

O sa ai prea multi compusi pe baza de amoniac. Si pentru ca ti s-a dat exemplul cu 20 de oameni in 3 camere, imagineaza-ti ca in astfel de conditii se va face coada la bucatarie si la WC, ca aerul va fi imputit si irespirabil, etc...

mihaibaciu wrote:...abia dak am bani sa imi iau cate un-doi pesti la 1 luna,sa nu se inteleaga ca cumpar pesti in continu doar ziceam asa


Nu, nu trebuie sa mai cumperi pesti in fiecare luna, de acum in colo te duci la pet-shop doar pentru hrana si, eventual, pentru cate un accesoriu. La pet-shopuri, principalii clienti pentru pesti sunt acvaristii-killer, cei cu primul si ultimul acvariu.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/02/2012 11:40:17


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ok multumesc
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Am mai pus niste poze cu acvariul meu vazut de sus
[Thumb - IMG0024A.jpg]

mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

acesta este cu capacul inchis ,capacul este de lemn facut de mine
[Thumb - IMG0026A.jpg]

Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:filtrul

cu parere de rau si fara rele intentii, filtrul acela, inclusiv cam toate produsele de la acel producator (ca sa nu-i scriu numele) sunt la nivelul de jos al calitatii, cauta, cu prima ocazie, sa-l inlocuiesti sau sa-l suplimentezi cu inca unul

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

ok,dar isi face destul de bine treaba pana acum
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mihaibaciu wrote:ok,dar isi face destul de bine treaba pana acum


asa am inceput marea majoritate dintre noi. Cu materiale slabe, si odata cu cresterea interesului, al pasiunii si nu in ultimul rand al banilor( care la tine din cate ne-ai spus sunt o mare problema) am facut modificari in toate cele. Eu la filtrul respectiv as mai taia din burete si as pune inele ceramice ca sa am si putina filtrare biologica. Daca ai fi vazut cum intretineam acvariile acum 30 de ani te-ar bufni rasul. In afara de nisip cateva plante un incalzitor si multi pesti nu aveam nimic. Si mai toate acvariile erau facute din cornier iar geamurile lipite cu chit din cel gri( ca cel rosu avea minium de plumb si intoxica pestii). Asa ca nu te descuraja. Da-i inainte cu ce ai, si daca pui pasiune o sa rezolvi tu problemele cumva

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2012 11:36:54


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

SI tata a avut acvariu cand eram mic,din cate tin minte 15 litri si avea 40 de xipho,si au murit toti intr-o noapte.Ideea este ca ai pesti de talie medie sa le spun care cresc destul de multisor dupa cum ti-a explicat colegul nostru scorpionul.SI inca ceva,eu din cate stiu barbus tetrazona daca sunt putini se bat intre ei si chiar ataca si alti pesti,corectati-ma daca gresesc.Trebuie sa stea in grupuri de 6-7 ca sa se simta bine [siguri].Eu zic sa nu faci aceeasi greseala care a facut-o tata .Eu iti spun cu cea mai mare sinceritate,si eu am probleme financiare si nu suntem singurii,dar cu timpul incet incet o sa dam un upgrade la un acvariu mai mare,echipamente mai calitative etc.Acvaristica e o boala costisitoare dar si frumoasa.Tot ce mai am de spus e sa ai rabdare si sa urmezi sfaturile date de colegii nostri mai experimentati de pe forum.Ape limpezi!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com