[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
parametrii apei la un acvariu cu ciclide africane  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Salutare tuturor. Deschid un un topic cu privire la calitatea apei la un acvariu de aprox. 500l plin cu ciclide africane )
De cateva zile mi se tot scarpina de nisip ciclidele...lucru pe care nu il faceau pana inainte de marea schimbare din acavariu. Sa fie oare de la nisipul de coral sau de la pestii noi introdusi?? Mentionez ca nu prezinta semne de boala.....deci exclud (cel putin deocamdata) varianta de a avea boala numita gris.
Parametrii apei din acvariu sunt urmatorii:
PH: 8,5-9 (la robinet ph e de 8,5)
Gh: 13
Kh: 28 (aici va rog sa comentati ca ma gandesc ca asta e una din probleme)
NO2:zero
NO3:25 dar dupa schimbul de apa acesta a mai scazut
NH3/NH4: 0,5 )in combinatie cu ph-ul meu marit...e cam nasol zic eu)
Toate testele sunt facute cu teste individuale la picatura.
Apa am schimbat-o cam 30% de 2 ori pe saptamana (in sapatamana asta cand am vazut ca se scarpina), in general fac un schimb de apa saptamanal, cam de 20-30%.
Ce parere aveti?? Se scarpina atat pestii noi introdusi cat si cei care erau in acvariu ...atat cei mici cat si cei mari....atata de nisisp cat si de pietre...Nu par a avea miscari dezorientate...ci doar ii mananca pielea!! )
Cum de am un Gh de 13 si Kh de 28??
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar asa KH mare e? La robinet cit e?
Pentru africanii tai nu-i problema acest KH, da' mi se pare necrezut de mare, n-am mai auzit la noi de vreo apa asa dura. Mi se pare cu atit mai ciudat cu cit in zona asta apa e de regula moale sau foarte moale.

mormelvio wrote:NH3/NH4: 0,5 )in combinatie cu ph-ul meu marit...e cam nasol zic eu)

Eu cred ca asta e cauza problemei, ii deranjeaza amoniacul. Eu zic sa-i hranesti foarte-foarte putin pina ajunge la 0.
Mai poti sa le pui niste sare fara iod in apa, 2-3mg/litru, pusa treptat, ii ajuta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Testul de Kh nu-l aveam si ieri l-am cumparat si aseara l-am facut. Asta este de la JBL, toate celalalte care le am sunt de la Sera. L-am repetat de 2 ori ca nici mie nu mi-a venist sa cred...diseara o sa verific si la robinet sa vad cat este. Inainte sa pun nisipul cel nou aveam GH de 10 acum este 13...deci asta a mai crescut.
O sa refac si la Nh3/NH4 sa vad cat iese dupa schimbul de apa facut miercuri seara ultima oara.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2012 13:08:08

[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mormelvio wrote:Inainte sa pun nisipul cel nou aveam GH de 10 acum este 13...deci asta a mai crescut.

Da, e in regula, asta-i efectu' sparturii de coral, din acest motiv o folosesc si eu la africani. Asteptam masuratorile apei de la robinet.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Am testat din nou apa. Am urmatorii parametri acum:
Gh-14
Kh-14
No3-zero
NO2-zero
Nh4/Nh3-zero
Ph-8,5-9
Am testat si apa de canal si are Kh tot de 14 si Ph-ul de 8,5.
Va pun si cateva poze facute azi.
[Thumb - IMG_2625 (Copy).JPG]

[Thumb - IMG_2626 (Copy).JPG]

[Thumb - IMG_2621 (Copy).JPG]

[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Incep sa cred ca am gris in acvariu. Pe o ciclida albastra am zarit vreo 3-4 puncte albe. Deocamdata doar pe asta am observat ceva. Am ridicat temperatura la 29 grade, dar avand in vedere volumul meu de apa din acvariu cred ca numai pe maine seara o sa ating aceasta temperatura cu incalzitorul meu. Problema este ca pe ciclidele galbene nu reusesc sa observ nimic. Se vad punctele albe si pe ele?
Sa mai astept sau sa incep un tratament?? In cazul in care incep tratamentul, spuneti-mi cu ce, care este dozajul pentru volumul meu de apa si daca trebuie sa fac ceva cu flitrele mele (un Fluval FX5 plin cu siporax si Un Eheim 2080 cu mediile din kitul original).
Multumesc.
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Inceraca sa-i urmaresti daca nu se freaca de pietre ori plante

fostul user ozy
[WWW]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Se freaca...dar nu vad sa apara puncte albe pe ei...parca mi s-a parut ca vazusem pe unu vreo 3 puncte ..dar nu vad sa se inmulteasca nici pe ala....mai stau in observare...
Am ridicat temperatura la 28-29 de grade si aseara am pus verde de malachit in apa. Si apropo de asta pe instructiuni spune ca trebuie o doza de 1ml la 100l de apa dar sticla e prevazuta cu picurator. Deci cate picaturi inseamna 1ml????

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 10:57:56

[Yahoo!]
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Azi am observat o alta problema in acvariu. Aproape toate ciclidele albastre s-au decolorat. Au o culoare foarte palida, nici vorba de albastru intens pe care-l aveau. In special in zona din spate si coada. Mai mult, un exemplar mare de vreo 10 cm nu a mai venit la mancare si avea probleme mare de respiratie, gura deschisa intr-una, coada usor zdrelita si decolorat tot. Statea de cateva ore la suprafata apei motiv pentru care l-am eliminat din acvariu. Vreo idee ce poate fi?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mormelvio wrote:cate picaturi inseamna 1ml????

Cam 20 picaturi. Daca folosesti o seringa mica ai precizie mai mare.

mormelvio wrote:Mai mult, un exemplar mare de vreo 10 cm nu a mai venit la mancare si avea probleme mare de respiratie, gura deschisa intr-una, coada usor zdrelita si decolorat tot. Statea de cateva ore la suprafata apei motiv pentru care l-am eliminat din acvariu. Vreo idee ce poate fi?

Din ce scrii pare a fi luat bataie de la alti pesti.

Nu stiu ce au ceilalti, e posibil sa nu le placa verdele malachit, e destul de greu de suportat de catre pesti.

Impotriva grisului poti baga sare neiodata, cam 3-4 grame/litru (cichlidaele suporta bine o astfel de concentratie) si 30 C cu aerare buna.

Eu nu-s sigur ca e gris, daca ar duferi de gris ar trebui sa fie plini de puncte. Cam asa:

image

Poze: smilie ... Poze cu plante
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Nu e gris, e clar, nu au puncte albe. Ciclidele portocalii au in schimb ceva urme ca si cum s-au frecat de pietre si a ramas pe spatele lor ceva mizerie...e aceeasi ca si culoarea pietrelor...bate in gri-negru...nu-mi dau seama ce poate fi...si am vazut la mai multe asa ceva...deci nu e un caz izolat....
Am facut iar teste apei si arata asa:
PH-9 (de la robinet vine cu 8,5)
No2-zero
No3-zero
Nh3-Nh4-0,5
De cateva zile schimb zilnic cam 15% din apa in incercarea de a scadea amoniacul. Parca asi zice ca a mai scazut un pic concentratia (tot un pic verzui este apa dupa test , asi zice ca ar fi cam la o valoare de 0,3). Cu siguranta este de la numarul mare de pesti care l-am cumparat si introdus in acavriu combinat cu schimbarea nisipului...si imputinarea clara a coloniilor de bacterii. Filtrele imi functioneza bine, Fluval FX5 de peste o luna iar Eheim 2080 de 2 saptamani. Cu toate astea, pestii se scarpina si nu par foarte fericiti...zic asta si din cauza decolorarii pe care am observat-o la cei albastri. Probabil simtome de intoxicatie cu amoniac...zic eu... Unul din cei mari albastri a avut probleme de respiratie, nu mai manca, apatic...clar pe duca, prin urmare l-am scos din acavariu si un altul tot albastru...avea abdomenul umflat si un ochi a inceput sa devina proeminent, avand in vedere ca si innotatoarele i s-au zdrentuit...l-am eliminat si pe acesta din acvariu. Deocamdata alte probleme nu am remarcat.
Mi-au aparut si s-au inmultit chiar bine in ultima saptamana bacteriile nitrificatoare (cred ca astea sunt) cela care imi apar pe geam, in dreptul nisipului si au culoarea maro. Pietrele noi din acvariu au capatat si ele o nuanta de maro, exact aceeasi cu bacteriliile din substart.Teoretic inseamna ca merge bine treaba, nu?
Ceva sfaturi??

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2012 19:26:43

[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu as face asa:

1. sare neiodata, sa zicem 1 gram/litru - ajuta impotriva amoniacului si impotriva multor posibile infectii
2. mincare o data/zi, putina, foarte putina, doar cit sa apuce fiecare citeva granule. As merge pina la oprirea hranirii daca nu scade amoniacu'. Nu-ti fa probleme c-o sa sufere de foame, nu-s asa sensibili ca noi ....... avantajele date de scaderea productiei de amoniac sint mult peste "suferinta" data de foame.
3. schimb de apa zilnic, cam o treime, stiu ca asta provoaca un consum de sare consistent da' nu-i scumpa.

Chiar daca schimburile de apa intirzie ciclarea n-ai de ales. Dupa ce ajunge amoniacu' la zero vei putea sa mai raresti schimbu' de apa si sa-i hranesti mai bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Cu schimbul de apa nu e o problema, il fac zilnic...numai sa nu sufere. Azi ma duc sa caut sare neiodata...sper sa gasesc undeva...aia mare, grunjoasa e buna??? Daca azi pun sare in apa pt cei 500l ai mei trebuie sa dizolv 500grame de sare in ceva si apoi treptat sa pun in acvariu??? Si maine daca fac schimb de apa atunci mai adug si maine sare proportional cu cantitatea de apa schimbata sau cum sa procedez???
Multumesc.
Mihaela
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mormelvio wrote:Cu schimbul de apa nu e o problema, il fac zilnic...numai sa nu sufere. Azi ma duc sa caut sare neiodata...sper sa gasesc undeva...aia mare, grunjoasa e buna??? Daca azi pun sare in apa pt cei 500l ai mei trebuie sa dizolv 500grame de sare in ceva si apoi treptat sa pun in acvariu??? Si maine daca fac schimb de apa atunci mai adug si maine sare proportional cu cantitatea de apa schimbata sau cum sa procedez???

N-ar trebui sa sufere la un schimb de apa de 30%, clorul se dilueaza cu apa din acvariu si pina a doua zi se elimina.
Da, sarea aia grunjoasa care se pune la muraturi e buna, eu d-aia am folosit intotdeauna, am doi saci de 20 kg in garaj. Adica unu' singur ca unu' s-a cam terminat . E bine s-o dizolvi in ceva si apoi sa torni cite putin in acvariu, cam intr-o ora.
La schimbu' de apa adaugi sare doar pentru cantitatea de apa schimbata. Nu te chinui sa faci calcule la zecimala, eu am zis 1 gram/litru da' nu-i foarte grav daca te abati putin de la concentratia asta, pestii tai suporta 5 grame/litru fara probleme da' n-aer rost asa multa sare. E bine sa pastrezi concentratia cit de cit constanta da' nu-i nevoie de rigurozitatea unui tratament medicamentos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mormelvio
Junior member

Joined: 25/12/2011 13:10:15
Messages: 90
Location: Carei
IP:
Offline

Concentratia de sare din apa sa o mentin constanta tot timpul de acum inainte sau doar pana amoniacul scade la zero?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Doar pina dispare amoniacu' . Nu stiu exact ce reactii chimice au loc da' sarea scade toxicitatea amoniacului.
Cind se termina ciclarea vei scadea concentratia de sare odata cu schimburile partiale de apa.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/02/2012 14:32:10


Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com