[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help: aprindere electronica neoane  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Dupa ce am citit discutiile despre aprinderea electronica a neoanelor, m-am hotarat sa-mi inlocuiesc versiunea "clasica" care a reusit sa ma scoata din minti. Am droserele pe jos (sa nu ingreunez capacul din oglinda). Cum am 8 TLD 830 + 1 Light Glo, din capac se scurg pe jos 5 cabluri. Si sa vezi belea cand vrei sa ridici capacul cu totul ...

Asa ca m-am hotarat. Trec la aprinderea electronica. Acuma as avea nevoie de 2 sfaturi:

1. cate tuburi se pot conecta la un singur sistem de aprindere? Daca pot fi conectate macar 2 ar fi super. Care este schema de conectare in acest caz ? cum se inseriaza 2 tuburi la sistemul de fire al aprinzatorului electronic ?

2. ce firma, dar mai ales de unde imi recomandati sa cumpar aceste aprinzatoare electronice ? deasemenea, de ce "chinezarii" ar trebui sa ma feresc ? as fi recunoscator celor ce s-au pacalit cu asa ceva sa ma sfatuiasca ...

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Benu wrote:cate tuburi se pot conecta la un singur sistem de aprindere?
Unu' singur .

Benu wrote:Daca pot fi conectate macar 2 ar fi super.
:aaa:

Benu wrote:cum se inseriaza 2 tuburi la sistemul de fire al aprinzatorului electronic ?
Nu se inseriaza :aaa: .

Benu wrote:ce firma, dar mai ales de unde imi recomandati sa cumpar aceste aprinzatoare electronice ?
Io folosesc Vitto. La noi unu' de 18 W e 120.000 lei si unu' de 36 W e 140.000 lei. Aprind tubu' la fel ca alea clasice.

Benu wrote:deasemenea, de ce "chinezarii" ar trebui sa ma feresc ?
De alea cu 70.000 lei .


Tipu' de la magazinu' de unde iau io trafurile electronice zice ca poate aduce trafuri pentru 2 sau 4 tuburi ;) . Suna interesant. Nu l-am intrebat de pret.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

DA ca bine mai faci mai baiete , iata cateva sfaturi de la mine,care folosesc de 2 ani drosere electronice : 1. daca ai posibilitatea [BANEASCA ]pune-ti drosere PHILPIS , daca nu cele de la VITOO sunt bune dar e bine sa ai 2 -3 de rezerva si ai grija sa folosesti sarma litata nu cablu plin, ca contactele droserului sunt sensibile si se pot rupe usor Au aparut si drosere vitto la care se pot pune doua neoane de 36 w eu acum din acelea am si merg bine ,schema de montare o ai pe drosere asa ca nu trebuie decat sa te uiti pe ele ,nu folosi '' CHINEZARII''ca nu dau intensitatea optima si in loc de 30 de w vei avea 22 w, si nu sunt chiar fiabile , si nici intesitate nu vei avea si nici spectru optim , SI EVITA sa intre droserele in contact cu apa sau cu vaporii de apa se ard instantaneu e bine sa ai ceva de rezerva

Ogar batrin dar.... cu miros fin
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

Exista o gramada de drossere electronice pt. doua neoane. Precizez: sunt facute special pt. doua tuburi!!!
Eu le folosesc pe cele de la osram. De exemplu QTP 2x18/230-240.
Osram are drossere duble pt toate tipurile de tuburi, ba mai mult au si drossere cu intensitate reglabila! Excelente pt. simularea rasaritul si apusul soarelui.
N-am avut niciodata surprize neplacute.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

BRAVO , mai baiete dar la noi tehnica ajunge mai greu, si cand ajunge iti trebuie multe tastaturi sa convingi pe cineva depre NOUL produs aici in romanica, mai greu cu drosere electronice de clasa, au cei de la philips dar nu aduc decat 25, cat are o cutie, si bc. 85 lei noi ?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mai merlin, tu chiar ca esti mare vrajitor, altfel nu vad cum poti posta din "Mannheim/Germany" cu net din cluj.... :o :o
arelektronik.cluj.astral.ro - merlin
......dip.t-dialin.net
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

Cei de la SCEI au drosere electronice inclusiv 4x18W. Nu le-am testat personal.
http://www.electronic-ballasts.ro/4x18.htm

sometin's fishy 'round here...
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Multumesc pentru link. Par interesante (4 x 18 !!! vis).

Daca nu sunt foarte scumpe imi iau unul de test. Va tin la curent.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

#razvan

da, intradevar sunt in Cluj pe moment (serviciu). Dar acasa sunt in Mannheim.

#lazaringel
ba si aici gasesti aceste produse. 85 Lei pt un drosser Phillips este un pret foarte bun. In Germania preturile incep la 30 EUR in sus!
Bine, la ebay si la ocazii le obtii si la 20-25 Euroni, dar foarte rar.

Daca cineva are nevoie, eu am la Cluj 12 buc. Osram QT-FH 1 x 28/230-240DIM. Sunt pt. neoane T5 si sunt reglabile!!!
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

Benu wrote:Multumesc pentru link. Par interesante (4 x 18 !!! vis).

Daca nu sunt foarte scumpe imi iau unul de test. Va tin la curent.


Intre 11 si 15 Euro, fara TVA, daca am inteles eu bine.

sometin's fishy 'round here...
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

MAI baieti vedeti ce inseamna sa stai in lumea civilizata si in sanul acvaristicii adica Germania ,merlin lucreaza deja cu drosere electronice deci"" juniorul ""stie de ce le foloseste pe acestea si nu pe cele de tip vechi , si eu mi-am batut gura luni intregi sa folositi noua tehnica [NOUA LA NOI] si nu vechile balasturi :-)

Ogar batrin dar.... cu miros fin
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vreau si eu drosere pt. 2X18W reglabile (care pot simula rasaritul respectiv apusul).
Puteti sa imi spuneti si mie unde gasesc eu in romanica noastra, la magazin...nu sa comand la philips sau osram 25 de buc.(o cutie), cand eu am nevoie de una bucata?
Multumesc anticipat :-) !!!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com