[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
imperechere neoni  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Salutare, La multi ani si Hristos a inviat!
Am dat toti viviparii si am ramas cu: 5 neoni (care au 1,5 ani); 2 ventuze si 2 sanitari intr-un acvariu de 100 l net. (au suficient spatiu).
Apa este foarte limpede, curata, bogat oxigenata. Neonii mei (4 sunt slabuti si unul e umflat) au inceput sa se alerge prin tot acvariul, nu au pofta de mancare, unii mai slabuti se dau la cel umflat si au observat un fel de contact intre ei si eliberarea de icre foarte mici transparente din corpul celui gras (sigur femela). Problema e ca icrele au cazut, in urma acelui contact ciudat dintre ei, din burta pestelui pe fundul acvariului printre pietricele. Daca ei au de gand sa se imperecheze, eu ce trebuie sa fac ca sa iasa ceva pana la urma sau o sa-mi iasa mie ochii uitandu-ma la ei?!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nebunu wrote:5 neoni (care au 1,5 ani); 2 ventuze si 2 sanitari intr-un acvariu de 100 l net ....... eu ce trebuie sa fac ca sa iasa ceva pana la urma sau o sa-mi iasa mie ochii uitandu-ma la ei?!
O conditie necesara da' nu si suficienta ar fi sa scoti ventuzele (Ancistrus?) si sanitarii ca vor minca icrele. Apoi scoate si parintii sa nu haleasca puii. Tine acvariul la intuneric-semiintuneric vreo saptamina si daca ai apa moale in el vor iesi ceva pitici. La inceput se vor hrani cu microorganisme si dupa citeva zile le poti da infuzori.

Poze: smilie ... Poze cu plante
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Dar icrele ce au cazut pe fundul acvariului printre pietre or fi fecudate de mascul? Am sa dau search sa ma documentez in legatura cu acesti pesti. Va multumesc!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nebunu wrote:Dar icrele ce au cazut pe fundul acvariului printre pietre or fi fecudate de mascul?
Da. Fecundeaza cind ies icrele din femela.
nebunu wrote:Am sa dau search sa ma documentez in legatura cu acesti pesti.
Fa-o. Si citeste articolu' ala.

Poze: smilie ... Poze cu plante
nebunu
Junior member

Joined: 03/05/2004 10:48:28
Messages: 81
IP:
Offline

Ok multumesc mult. Deci putem incheia discutia.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com