[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inmultire barbus tetrazona  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

azi am pus prima data la inmultit barbus tetrazona. Din seara trecuta le-am aranjat acvariul 11 l net, umplut pe jumatate, apa ciclata, fara substrat sau filtru, ridicat tomperatura la 26 grade, pus plasa home made. Aseara am pus femela, dimineata masculul. De plante nu am citit ca ar fi nevoie, dar eu am pus cateva. Dupa cateva ore de acomodare a masculului deja femela a depus o parte din icre. Stie cineva cam in cat timp expuzeaza femela toate icrele? Cam cata lumina trebuie tinuta icrelor? daca lumina influenteaza dezvoltarea icrelor? sau orice alte sfaturi sunt bine venite

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dupa aproximativ 40 de ore, de fapt chiar mai putin, au iesit puii din icre. Sunt extrem de mici asa ca voi mai astepta 2-3 zile sa ii filmez ca sa se vada bine. Am facut o greseala pe care am reparat-o urgent. Eu i-am pus cele 2 tetrazone sa depuna icre in acvariul mic in care tineam puii viviparilor si cativa melci. Dupa mutarea puilor in celalalt bazin, am aranjat scena pentru tetrazona. Greseala consta in faptul ca nu am scos si melcii negandindu-ma ca ei pot manca icrele. Melcii sint de marime mica. Ajunsi la maturitate au cam 7-8 mm si sincer nu le-am dat importanta. Ieri dupa ce i-am scos din acvariu am avut emotii gandindu-ma ca am ramas fara icre. Acum sincer sa fiu nu stiu daca au mancat sau cat au mancat din icre, important este ca au iesit o parte din pui.
De regula hranirea lor incepe dupa 4-5 zile de cand au inceput sa inoate. Stiu ca se hranesc la inceput cu galbenus de ou fiert tare sau nauplii de artemia.
Intrebare: oare mancarea de weekend cea care se dizolva greu( ma refer la pastilele albe) sunt bune pentru pesti asa de mici? Ma gandeam, ca ea dizolvandu-se atat de fin( practic nu se vede cum se dizolva, decat ca se topeste) ajuta la fel de bine la harnitul alevinilor. Dar parca nu as risca. Are cineva vreo parere?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2012 10:27:17


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Nauplii, micro si galbenus de ou sau eventual amestec de galbenus cu spirulina. Eu nu as risca cu hrana de weekend .
djkane
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2011 00:26:50
Messages: 47
Location: Brasov, Racadau
IP:
Offline

Am reprodus si eu Barbus tetrazona si cu alevini de artemia a mers foarte bine. Dar trebuie sa scoti chiar atunci dupa ce au eclozat artemiile.

Sa aveti ape limpezi!
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am ratat de data aceasta inmultirea tetrazonelor. Fiind la prima depunere, femela a depus putine icre si in mare parte desi am pus plasa dedesubt masculul a mancat o mare parte din ele. La fel s-a infruptat si femela din icrele agatate de plante. In consecinta din totalul de icre au iesit vreo 20 de pui care au murit pe rand. La urmatoarea depunere de icre voi avea plante de suprafata, pentruca femelei i-a placut sa depuna in zona plantata. Chiar si-a cautat un refugiu acolo. De aici deduc eu ca ii trebuie o zona plantata pentru depunere. Ca urmare a lasarii puilor de melci in acvariul cu icre,( i-am scos pe cei mari, dar am mai vazut pe unii de 2-3 mm) acestia au atacat putinii pui care au iesit si stateau agatati de geam. Concluzie: acvariul s-a spalat 100%, melcii au disparut, a fost repopulat doar cu plante si redat puilor de xipho care isi asteapta in continuare un alt stapan pentruca sunt prea multi( vezi la donatii).

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

scorpionul wrote:De regula hranirea lor incepe dupa 4-5 zile de cand au inceput sa inoate. Stiu ca se hranesc la inceput cu galbenus de ou fiert tare sau nauplii de artemia.

Mi se pare cam tirziu dupa 4-5 zile de cind inoata, eu zic ca poti sa-i hranesti cind ii vezi inotind si ii urmaresti daca papa.
In loc de galbenus poti folosi Sera Micron sau Hikari First Bites. Iei putin intre degete, bagi degetele sub apa si le freci usor sa se imprastie. Mai poti sa pui putin praf intr-un paharel, amesteci bine si versi in acvariu. Faci asta pentru ca e posibil sa nu pape de la suprafata apei.
Artemia e cea mai buna hrana, nici viermii micro nu-s de neglijat, poate reusesti sa-ti faci o cultura.

Dupa ce inoata poti baga melcii, sa pape mincarea ramasa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Porcu wrote:
scorpionul wrote:De regula hranirea lor incepe dupa 4-5 zile de cand au inceput sa inoate. Stiu ca se hranesc la inceput cu galbenus de ou fiert tare sau nauplii de artemia.

Mi se pare cam tirziu dupa 4-5 zile de cind inoata, eu zic ca poti sa-i hranesti cind ii vezi inotind si ii urmaresti daca papa.
In loc de galbenus poti folosi Sera Micron sau Hikari First Bites. Iei putin intre degete, bagi degetele sub apa si le freci usor sa se imprastie. Mai poti sa pui putin praf intr-un paharel, amesteci bine si versi in acvariu. Faci asta pentru ca e posibil sa nu pape de la suprafata apei.
Artemia e cea mai buna hrana, nici viermii micro nu-s de neglijat, poate reusesti sa-ti faci o cultura.

Dupa ce inoata poti baga melcii, sa pape mincarea ramasa.


Multumesc. Am folosit la betta Hikari First Bites si mai am din ea. Ideea e ca puii au inceput sa se"topeasca" ca numar, dupa a doua zi de la iesirea din icre. Melcii nu i-am bagat, au ramas acolo, acvariul fiind inainte acvariu maternitate. Dupa ce am scos puii de xipho din acvariu, am pus tetrazonele. Dar nu m-am gandit la melci. Cand mi-am adus aminte de ei era prea tarziu. Am scos adultii dar au ramas cativa pui pe care nu i-am vazut fiind prea mici, si care au atacat alevinii de pe geam. Chiar ma uitam cum un melc de 3mm tragea de un alevin de 5mm. Stii cum e, scuzele sunt tardive si nu folosesc la nimic in cazul de fata. Dar asa se naste experienta. Asteptam urmatoarea depunere si incercam sa nu repetam greselile

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com