[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
semne molly naste?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

salut, am si eu o intrebare.....am o femela de molly , si este destul de grasuta si la aripioara anala un punct alb iesit in afara ....iar o alta femela si cam toti locatari acvariului ( molly) tot o alearga si o ciupesc de burta sau zona cu punctul alb...acesta este semnul ca v-a naste???daca nu care este manifestarea unui peste molly inainte de fatare?
[ICQ]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

e asa greu sa postati o experienta a voastra?
[ICQ]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sunt online, si-ti raspund ca sa vezi ca postul tau e citit, dar cum nu am experienta nu stiu ce sa-ti zic. Ai rabdare un pic pana apare cineva, si daca poti face un film, si mai bine.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

okz mss frumos..
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Este citit postul , poti incerca sa cauti in pagina home la rubrica pesti de apa dulce, vei gasi acolo informatia. Din mica mea experienta cu viviparii iti pot spune ca este un obicei ca inainte de fatare sa fie "cautata" pe la burta.
[ICQ]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

femela este cea pestrita ....este mereu in centrul imaginii , sper sa va dati seama, nu se prea vede in filmare bila alba iesita la aripioarele anale din cauza lumini zilei , este filmat in urma cu 1 minut ......... http://www.youtube.com/watch?v=pxjzVgNdh5Y&feature=youtu.be
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Ai printre miile de pesti si o molly care cred ca i sa fete, te mai poti orienta si dupa aspectul ei din fata, sa fie rotund,ca un butoi ca sa fie mai plastic. Cred ca ai si ceva probleme cu ei, mi se pare ca unii au coditele franjuri, mai incearca sa donezi sau fa pasul catre petshop.
[ICQ]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

am fost la petshop sa dau pesti in valoare de peste 300 de lei si am vrut 2-3 plante pe ei (20-30 lei)
si nu mi sa oferit ...decat sa le dau moca lor si ei sa obtina banii din asta...mai bine ii donez....
[ICQ]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Din cate stiu la molly trebuie sa apara pe burta o pata maro,si eu am tinut izolata o femela cu burta mare crezand ca o sa faca pui,dar nu a facut si am zis ca nu are rost sa o mai chinui in maternitate,si are burta mai mare decat la a ta.O intrebare offtopic,nu ai probleme cu algele?se vede un geam = lumina naturala.

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

nu nu am probleme cu algege..
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu ai cum sa iti dau seama decat dupa burta mare si patratoasa si inainte si dupa ce a mancat. Altfel pestii sunt negrii si nu poti vedea pata maro, ca de fapt ea e neagra de la nastere. Pata maro inchis se vede doar la pestii semitransparenti.
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

scorpionul wrote:nu ai cum sa iti dau seama decat dupa burta mare si patratoasa si inainte si dupa ce a mancat. Altfel pestii sunt negrii si nu poti vedea pata maro, ca de fapt ea e neagra de la nastere. Pata maro inchis se vede doar la pestii semitransparenti.

la mine au burta mare si solzii albi pe burta deci e o sansa sa o vad nu?
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu cred ca mai are pana naste. Burta te poate induce in eroare daca o privesti numai lateral. Burta trebuie sa fie foarte rotunda si cand o privesti si din fata sau spate. Daca o privesti din lateral si este patratoasa acolo jos( stii tu unde) inseamna ca este gata sa faca ...caca asa ca eu zic sa mai ai rabdare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

xenon wrote:
la mine au burta mare si solzii albi pe burta deci e o sansa sa o vad nu?

la ce pesti te referi?
[Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

scorpionul wrote:
xenon wrote:
la mine au burta mare si solzii albi pe burta deci e o sansa sa o vad nu?

la ce pesti te referi?

Molly
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

narcis wrote:Este citit postul , poti incerca sa cauti in pagina home la rubrica pesti de apa dulce, vei gasi acolo informatia. Din mica mea experienta cu viviparii iti pot spune ca este un obicei ca inainte de fatare sa fie "cautata" pe la burta.


viviparii sunt pestii care nasc puii vii nu prin depunere de icre. Asta inseamna ca este ca la orice fiinta vie care naste pui vii. O "cauti la burta" inainte de a naste, asta ca sa depui samanta, si o faci cu mult timp inainte, si o mai cauti la nastere ca sa vezi ce ai produs. Pana atunci stam cu ochii pe geam si asteptam rezultatul. In cazul pestilor vivipari pestoaica mai este cautata insistent la burta in momentul nasterii puilor, nu ca i-ar interesa asta pe masculi( ca doar au vazut ei de multe ori cum naste o femela) ci ii intereseaza sa vada ce papa bun iese pentru ei de acolo. Asa ca, in opinia mea, daca femela este "curtata, controlata la burta" mai agresiv de cativa masculi si chiar de unul singur cateodata, si alearga bezmetica de colo colo urmarita de hoarda de "nesatui", nasterea deja a inceput, sau este pe cale sa inceapa.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

xenon wrote:
scorpionul wrote:
xenon wrote:
la mine au burta mare si solzii albi pe burta deci e o sansa sa o vad nu?

la ce pesti te referi?

Molly


Molly prin incrucisari nedorite, spun asta deoarece la baza culoarea lor este neagra, au ajuns sa aiba si o parte din solzi albi. Daca zona respectiva este destul de alba ai toate sansele sa vezi ce e acolo. Nu ma pot exprima pentruca nu am o poza cu femela. Tu o vezi cel mai bine
[Yahoo!]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

inca nu a fatat insa am pus in vanzare tot....am facut un nou setup ,am renuntat la petris albastru si toate prostiile, am pus pietris-nisip 3-5 mm de rau , am revenit si eu la niste mici standarde am schimbat pe acolo am pus aquabasis pentru plante ca nu aveam am mai rezovat un pic cu lumina ,acuma caut o butelie mai ieftina asa sa nu ma mai chinui cu bomba , asadar am ramas pe : neoni 7 , endleri 2 masculi ,2femele , 4 ebre roz ,2 cory ,2 scalari mai pajnici care ii voi da in perioada urmatoare deoarece voi introduce crevetii din maternitate ...asadar am 21 de pesti separati la vanzare in momentu de fata .. in juma de acvariu de apa ii tin pana ii dau sper sa se dea..sunt gestante si molly si xipho voalat si guppy ,e prea obositor cu vivipari ca mie mila de puii ..macar la endleri am o satisfactie im plus
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

chiar ma bucur pentru tine. Atentie mare, ai spus ca ai renuntat la pietrisul albastru si alte prostii. Incearca sa nu deciclezi ce ai pe acolo.
[Yahoo!]
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

pai incerc am vb pe u alt forum cu cineva m-a invitat la el acasa si mi-a explicat totul de la a la z (cu imagini) ca doar asa se invata cel mai bine aratandu-mi ceva nu? ca degeaba invat eu pe derost componentele unui acvariu daca nu stiu cum arata nu? am fost ma sfatuit mia aratat si intradevar nu mai exista zapaceala aia in acvariu este calm nu mizerie infernala cum era acu 2-3 lunii cu 70 de pesti in 120 de litri dar asta este toata lumea greseste la inceput si invata pe parcurs .... voi merge doar pe endleri clasa n neoni si rasbora pentru a nu avea probleme cu crevetii ....
[ICQ]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com