[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Garnitura Fluval  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

Bine v-am regasit !
Cu scuzele de rigoare pentru faptul ca nu mai sunt atat de prezent pe forum ( timpul, ce sa-i faci....) si pregatit sa-i infrunt pe cei care vor spune ca postez doar atunci cand am nevoie de cate ceva (poate asa si este ) o sa apelez la bunavointa dvs. in a-mi face si mie cunoscut locul de unde pot achizitiona o garnitura de canistra Fluval 204(cred). Asta in cazul in care exista un loc. In cazul in care nu exista nici un magazin de unde sa o cumpar, poate ma ajutati cu un sfat. Am o scurgere la filtru si stau cu el in galeata , asta fara ca garnitura sa fie deteriorata (poate doar imbatranita). Am sanse?

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

Nu ma ajuta nimeni ?!

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

DACA nu gasesti garnitura, o scoti pe cea stricata, dai un "colier" din silicon in locul garniturii, pui capacul si il apropii, dar nu-l stringi. lasi sa se intareasca, dupa care indepartezi surplulul de silicon, stringi capacul si faci proba ...

e o varianta.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

blizz wrote:Fluval 204(cred)

blizz wrote:Nu ma ajuta nimeni ?!

Spune-mi exact ce Fluval e si pot sa trec pe la ZooCenter sa comand una (daca n-o au in magazin ).

P.S. Io stiu ca Profipetu' are oarece magazin in Bucuresti. Poate stie cineva unde e. Ar fi mai simplu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

Profipet-ul in Bucuresti?! Eu n-am auzit. Stiam ca e doar Animax-ul, aprovizionat de cei de la Profipet.
Pe la ZooCenter o sa incerc sa ajung sa vad daca au.
Momentan nu mai curge f. tare ( ii face fata galeata ) Glumesc, curge o picatura la 5 - 10 secunde (aproximativ).

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

atunci se schimba calismera...
tot cu silicon.. scoti capacul si-i tragi la garnitura o spoiala de silicon , in zona unde curge.... lasi putin sa se intareasca, pui capacul si stringi...
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

I
O

\I
\


Cam asa arata imbinarea. Capacul e albastru si canistra e desenata cu rosu. Probabil ca in momentul in care se strang, garnitura nu mai apasa bine pe peretii canistrei. Eu m-am gandit la doua solutii:
1.sa introduc ceva intre garnitura si capac pt a o scoate mai in exterior
2.sa introduc ceva intre canistra si garnitura ca sa o preseze mai bine

PS. sper sa iasa bine desenul pt ca nu il mai pot edita :sic:

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

blizz wrote:Profipet-ul in Bucuresti?! Eu n-am auzit.

Nu se numesste ProfiPet, dar se numeste ZooMania - "un magazin de placeri animalice", si e in Cora Pantelimon. Fac aprovizionarea de la Ploiesti in fiecare marti seara. Am aflat de el sunand la ProfiPet Ploiesti si intreband daca asigura transport pana in Bucuresti...si surpriza la raspuns: "dar avem magazin si in Bucuresti. La Cora." Preturi identice ca in magazinul "mare" din Ploiesti. Sper sa nu fie considerata reclama

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am gasit la ZooCenter garnituri pentru Fluval 304 si 404. E 90.000 lei. Daca te mai intereseaza pot face comanda pentru una de Fluval 204. Pretu' presupun ca e tot p-acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
blizz
Old & Restless
[Avatar]

Joined: 04/01/2003 09:37:14
Messages: 1163
Location: Bucuresti, Dr. Taberei
IP:
Offline

Normal ca ma intereseaza !
Din lipsa de timp nu am apucat sa dau pe la Profipet. Sunt curios daca ei au pe stoc. Momentan vad ca nu mai picura insa ma gandesc la ce o sa se intample peste o luna cand o sa-l curat iarasi .
Cum procedam cu garnitura?

"Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut"
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

blizz wrote:Cum procedam cu garnitura?
Ai PM .

Poze: smilie ... Poze cu plante
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

ma bag si eu in vorba, ca am patit-o si eu, tocmai in ajun de revelion. Fluvalul 204 imi facea figuri de ceva vreme, picura sub forma unui firisor de apa pe la colturile clemelor de inchidere a capacului, mai ales pe la coltul care are alaturi si fanta pentru cablul de alimentare. dar in general, desi am constatat aceasta problema de vreo cateva luni bune, daca desfaceam capacul, goleam de apa alveolele de pe marginea canistrei si apoi inchideam din nou capacul, nu mai curgea. aseara insa m-am chinuit pana pe la 1 noaptea si degeaba: curge vesel cate un firisor de apa. sunt enervat de-a dreptul, dar mai ales nu stiu ce sa fac. oare sigur e garnitura de vina?
asadar: a verificat cineva varianta cu siliconul? eu in cluj nu prea am cum sa gasesc garnitura. ma poate cineva ajuta oare?

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

la tine situatia e putin altfel...
la tine apa "a lucrat" in plastic, ca la un robinet slab inchis si-i strica scaunul supapei...

s-ar putea ca siliconul sa nu fie bun, deoarece nu adera la plasticul din care e facuta canistra... din cite stiu..

oricum , incercarea moarte n-are
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

razvan wrote:la tine situatia e putin altfel...
la tine apa "a lucrat" in plastic, ca la un robinet slab inchis si-i strica scaunul supapei...

:


suna destul de grav ceea ce spui tu. ce inseamna asta? ca se roade plasticul si ca nu mai am sanse sa folosesc fluvalul? ce e de facut? ce imi sugerezi?

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ce iti sugerez??
sa cauti sa vezi daca presupunerea mea e corecta, dupa care, in cazul in care depistezi "sentuletul", poate imi trimiti o poza, sa vad cit de "penala" e situatia. intre timp sa cauti un lipici, ceva, care sa adere la plasticul canistrei.

alt "intre timp" .. daca curge "rau" cred ca ar trebui sa nu mai folosesti respectivul filtru, pina la remedierea problemei..

scoate mediile de filtrare, pune-le intr-o galeata sau alt recipient incapator, pune un bolborositor ( sa nu "moara" bacteriile din filtru)

usuca bine "galeata" filtrului, incearca o cirpeala cu silicon (lasa-l sa se usuce) dupa care vezi cit tine.. daca tine, lasa-l asa, daca nu.. incearca acel "ceva" de care ziceam mai sus...

nu stiu cit de folositoare iti vor fi ambiguitatile insirate de mine, dar imi doresc sa-ti stirneasca spiritul creativ, cu rezultate favorabile in repararea canistrei..

bafta
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

razvan wrote:
in cazul in care depistezi "sentuletul"


stii care e faza, ca nu cred a fi vreun sentulet, deoarece nu intotdeauna curgea pe la acelasi colt, uneori curgea printr-o parte, alteori prin alta, dupa cum ii traznea. decat daca sunt mai multe sentulete... oricum, daca gasesc vreunul, iti trimit o poza. merci, revin cu informatii

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com