[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puncte negre in apa!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
FlorinH
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2005 19:25:09
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

De o saptamana, in acvariul meu nau, care are o luna de functionare, am observat, atunci cand schimb apa si deranjez substratul, ca de pe fundul apei apar o sumedenie de puncte negre care imi umpluu tot acvariu.

O fi de la mancare, este OK aceasta 'componenta' a substratului. Pe langa puncutletele acealea mai apar si resturi de mancare si alte resturi. Pe mine ma deranjeaza acele punctulete care sunt foarte mici si mie frica sa nu provace ceva pestisorilor.
[WWW] [Yahoo!]
FlorinH
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2005 19:25:09
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

Aproximativ ca aia. Am 3 melci in 10 L

Problema este ca am avut filtru interior si lam transformat in filtyru exterior!!

Apa a devenit mult mai clara!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

FlorinH wrote:...am avut filtru interior si lam transformat in filtyru exterior!!...

Poti sa dai niste detalii suplimentare? Ideea ta mi-a starnit interesul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
FlorinH
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2005 19:25:09
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

destuld e simpu.
Aveam un filtru de interior, negru care si oxigena apa.
Deoarece am un acvariu mic, foarte mic, am taiat 2 sticle de 2L de apa.
In prima stical am pus un pai care intra in acvariu si ajunge tocmai pe fundul acvariului si am umplut stical cu apa. Dataorita principiului vaselor comunicante (vezi FIZICA), am umplut paiul cu apa si nivelul dintre cele 2 recipiente ramen totdeauna constant.
Ain stica am adaugat un BURETE, se paote face un sitem mai complex cu pietris, nisipi, carbune, vata etc.
La fundul sticlei, deoarece nu am spatiu am bagat un alt pai (tu poti sa pui direct filtru de interior, care va arunca apa filtrata innapoi in acvariu.
Sa revin, la fundul sticlai am bagat un pai, care la mine trece prin burede, si deci apa ce ajunge la acel pai, este filtrata, care tot prin principiul vaselor comunicante comunica cu o a doua stical, in care este filtru vechi, care nu fece decat sa impinga apa in acvariu.
Daca ai spatiu in prima sticala, poti sa renunti la a 2 stical, sau mai ingenios, daca te pricepi la facut acvarii, sau lipit sticla, poti toat acest sitem sa il facei din sticla, ca un mic avariu atasat, poti sa faci serpentine si filtre separate,pe care le poti curata independent si foarte usor, si curata apa perfect.
Ideea este ca acele paie, care le folosesc eu sa fie complet umpute cu apa, altfel nu functioneaza.
[WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FlorinH wrote: Ideea este ca acele paie, care le folosesc eu sa fie complet umpute cu apa, altfel nu functioneaza.

sau daca apar bule de aer in acele "paie" are loc dezamorsarea si... dupa ce pompa va goli a doua sticla aceasta se va arde (se mai poate ca "paiul" care trage apa sa se colmateze si are acelasi efect)
Din aceasta cauza filtrele "de firma" care utilizeaza cam acelasi principiu ca cel descris de tine prefera sa pompeze apa din bazin in filtru si surpusul se reintoarce in bazin (dar necesita ca filtrul sa fie deasupra nivelului bazinului).
P.S. Nu spun ca nu se poate si ca aceste filtre nu pot functiona mult si bine, insa cand se executa ceva trebuie avute in vedere toate aspectele si sa stim ce riscuri ne asumam
FlorinH
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2005 19:25:09
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa este.
Filtrele de interior, sunt facute sa stea im permanenta in apa, iar daca acestea nu sunt in apa se ard.
O solutie ar fi, la intrarea in primul bazin, desi imi ajunge 1 pai ca sa suplinesc diferenta de nivel, as putea adauga inca 2 paie care sa se situeze la nivele difereite.

Orcum trebuie supravegheat, si cred ca se poate perfectiona sistemul )
[WWW] [Yahoo!]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Daca tot s-a schimbat subiectul: apa din filtrul exterior se poate scoate cu ajutorul unei pompe de aer!
Am un astfel de filtru si functioneaza excelent de vreo 2-3luni!
Poze cu el gasiti la POZELE MELE (linku e la semnatura)

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

M-ar interesa si pe mine dar nu inteleg mare lucru din desen , poti detalia putin?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

kata wrote:Am un astfel de filtru si functioneaza excelent de vreo 2-3luni!
Poze cu el gasiti la POZELE MELE (linku e la semnatura)


Nu am inteles exact poza. De ce circulatia apei din compartimentul 2 este in directia indicata de tine, si nu se scurge, de exemplu, inapoi in compartimetul 1? Mai exact, cum este asigurata circulatia in modalitatea indicata de tine?

believer...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com