[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu exact cum sa incep, dar ideea e ca aveam in casa un acvariu mititel, gandit pentru o carantina, un tratament, o nevoie urgenta.
Problema e ca pe mine ma mai mananca din cand in cand, asa ca n-am rezistat tentatiei si l-am amenajat

Ceva light, fara pretentii.

Acvariul are 5 litri, 25 (L) x 11.5 (l) x 19.5 (h), cred ca l-am detronat pe Iulian cu cel mai mic acvariu Totusi, al meu e mult mai simplist si fara pretentii.

Ca dotari: un strat subtirel de pietris negru ca substrat (fara sustrat fertil), filtrul hang-on ce il aveam spre vanzare saptamana trecuta (o chinezarie JHBL-601, de 500 l/h teoretic, dar l-am umplut cu 2 bureti si 250 grame de eheim substrat pro si nu mai are debitul declarat) si o lampa cu leduri (12 bucati, totalizant 1.2 W) cu care cred ca m-am grabit oleaca, in sensul ca e cam slabuta...dar vom vedea.
Ca decor, o crenguta din fata blocului, dar care raportat la volumul acvariului ii pot spune "buturuga" pe care am prins niste flame moss luat din acvariul mare. Pe langa asta, 2 bile de riccia.

Fara CO2, fara fertilizare. Am sa fac totusi un calcul sa vad cad Ferropol ar intra, poate pun totusi asa "de gust". Eventual niste easycarbo asa la picatura...vom vedea.

Initial, gandul imi statea sa cumpar un filtru intern, caruia sa ii acopar cumva gaurile prin care trage apa si sa ii pun un furtun jos prin care sa traga apa si unul la iesire catre acvariu. Cumva sa il transform intr-un mini-extern. Cred ca e posibil, insa n-am avut timp acum de bricolat. Dar dupa sesiune cred ca am sa imi bag ghearele intr-unul, cu posibilitatea sa-l stric Hang-on ul e cam mare si ma cam deranjeaza la ochi.

Urmeaza sa iau un incalzitor, caut ceva minuscul, sa nu ocupe loc. Am vazut ceva de la aquael parca, plat. Mai cercetez.

Daca ar fi dupa capul meu, as pune cateva perechi de blue tiger shrimp in incercarea de a-i inmulti si obtine niste exemplare cat mai albastre (nenea de unde cumpar eu creveti a zis ca are niste exemplare nu foarte albastrui, dar daca vreau pot incerca eu sa ii inmultesc si selectez...asa ca ideea mi-a ramas pe creier). Dar cum nu e dupa mine, iar prietena zice ca sunt urati crevetii si parca sunt niste paianjeni (si tinand cont ca am deja un acvariu dedicat lor), probabil va fi noua casuta a unui betta. Stiu, e cam mic, dar "stapanul" a poruncit Si pe de alta parte, ma gandesc ca oricum vor fi conditii net superioare paharului din pet shop...

Atasez cateva poze, nu foarte grozave, caci aparatul din nou imi da semnalul de stop, adica nu a focalizat cum trebuie. Pare-mi-se ca doar la acvairul mare vrea sa pozeze cum trebuie, iar la asta mic si cel cu creveti nu...Nu inteleg de ce, dar asta este. De altfel, nici eu nu sunt prea talentat, asa ca defilez cu ce am
Veti observa pe peretele din fata, niste urme. In realitate se observa mult mai putin si le scoate aparatul in evidenta. Totusi, ele exista si nu imi dau seama ce mama ei de urma poate fi...Am impresia ca e ceva unsuros. Inainte sa pun apa parca se intindea si se lua, dar am avut impresia ca s-a dus de tot si am pus apa. Acum nu se mai duce oricat as da cu buretele...poate in timp. Oricum, mi-a scos peri albi si ma enerveaza foarte tare caci strica mult aspectul pozelor. Totusi, poate faceti abastractie de ele

https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu#5700594351629149746
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu#5700594360465745810
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu#5700594367916010578
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu#5700594378221659362
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu#5700594381827610626

Primele 2 poze sunt facute incat sa prinda tot acvariul incat sa va faceti o idee despre dimensiunile lui (de aia am lasat margini pe langa). Sunt putin strambe, dar e tarziu, am niste beri la bord si aveam si o pozitie incomoda

Sper sa va placa. Eu sunt tare mandru de el Doar urmele ma enerveaza, dar spre totusi sa scap cumva de ele


Tin sa-i multumesc lui "Porcu'" pentru rabdarea de pe pm, in care l-am batut la cap in legatura cu lumina


LE: Ar mai fi o solutie...daca nu scap de urme, ma apuc sa invat photoshop si rezolv Reusesc astia sa scoata fotomodele, trebuie sa se poata scoate urmele astea

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2012 02:26:51


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aaaaaaaaaa. Am pierdut ???

Arata promitator - de fapt sincer, imi place mai mult asta decat cel de creveti . Ma intreb de ce nu ai pus substrat fertil ?

PS: cred ca am fost egalat - o sa postez la mine ce si cum

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Genial, am degand sa-mi fac si eu unul atat de mic, urmeaza sa fur niste geamuri/sticla )

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:
Arata promitator - de fapt sincer, imi place mai mult asta decat cel de creveti . Ma intreb de ce nu ai pus substrat fertil ?


Pun asta pe seama faptului ca tu esti omul cu bazinele mici si te atrag mai mult astea

Ma bucur ca va place Daca mai scap si de urme, o sa fie perfect. Nu imi pot scoate din cap porcaria aia

N-am pus substrat fertil pentru ca nu au sa fie plante cu radacina...deci ma gandesc ca n-are rost sa tai din spatiul de inot...
Poate o usoara fertilizare in coloana de apa...pana la urma nu e decat moss si riccia...

LE: Prieteni, eu ma retrag la somn, maine o noua zi de invatat. Azi am avut examen si mi-am permis restul zilei libere...dar maine

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2012 02:48:37


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

M-am uitat a doua ora peste poze sa vad urmele - nu le sesizasem prima data, dar cum insistai ca sunt enervante, zic hai sa dau un ochi.
Concluzia: da - trebuie sa scapi de ele

Am vazut si eu sticla asa, dar de obicei iese cu Mr. Muscolo DACA sunt pe dinafara. Altfel nu stiu cum

Nu stiu daca dimensiunea ma face sa apreciez Borcanu' , ci faptul ca e mult mai echilibrat - asa imi pare, dar fara sa stiu de ce - mai am de vazut multe filme..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:M-am uitat a doua ora peste poze sa vad urmele - nu le sesizasem prima data, dar cum insistai ca sunt enervante, zic hai sa dau un ochi.
Concluzia: da - trebuie sa scapi de ele

Am vazut si eu sticla asa, dar de obicei iese cu Mr. Muscolo DACA sunt pe dinafara. Altfel nu stiu cum


Problema e ca sunt pe dinauntru...deocamdata mi-au creat prea multi nervi sa ma mai gandesc la ele. Am sa vad pe parcurs...
Dar daca zici ca prima oara nu le-ai vazut, e de bine


viulian wrote:
Nu stiu daca dimensiunea ma face sa apreciez Borcanu' , ci faptul ca e mult mai echilibrat - asa imi pare, dar fara sa stiu de ce - mai am de vazut multe filme..


Mai glumesc si eu Iuliane
Asta e simplu, fara prea multe in el. Poate asta te atrage. Sincer si mie imi place simplitatea lui. Daca ai observat si in celalalt tot am incercat sa il mai simplific.
Dar la o adica, nu sunt cine stie ce talent si poate cu asta am avut ceva noroc

Gata. Ma retrag la somn. Va multumesc pentru aprecieri/pareri/sfaturi, astept si critici
Ne mai citim si scriem maine.
O noapte odihnitoare va doresc

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2012 02:52:09


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Stefan, pe zi ce trece ma uimesti, eu am impresia ca tu vrei sa faci un fel de See Life in blocul ala ,
acu revenind la mititelu ala mic si simpatic , imi place, vorba lui Iulian, nu iti sare in ochi din prima,nu e deranjant.
Cred ca putin substrat fertil nu strica dar daca artistul nu are in are in plan cu radacini e ok,
Felicitari

fostul user ozy
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Aaaaaaaaaa. Am pierdut ???

Ati pierdut ambii , aveam p-aici un topic cu un acvariu de 3 litri din care vrei 2 litri era apa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Porcu wrote:
viulian wrote:Aaaaaaaaaa. Am pierdut ???

Ati pierdut ambii , aveam p-aici un topic cu un acvariu de 3 litri din care vrei 2 litri era apa .


Mai stiti cum se zice, masina mare compenseaza ...

Sunt curios daca si ceva atat de mic compenseaza la randul sau :18:

Tare proiectul, eu sunt cam dezamagit ca nu cred ca pot sa pun RCS in bazinul meu cu 2 barbusi. Si imi plac si barbusii, nu prea i-as da...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

vereb wrote:Stefan, pe zi ce trece ma uimesti, eu am impresia ca tu vrei sa faci un fel de See Life in blocul ala ,
acu revenind la mititelu ala mic si simpatic , imi place, vorba lui Iulian, nu iti sare in ochi din prima,nu e deranjant.
Cred ca putin substrat fertil nu strica dar daca artistul nu are in are in plan cu radacini e ok,
Felicitari


Multumesc
Cu asta ma opresc. 1 la mana, nu am unde sa le mai pun, caci apartamentul e micut. 2 la mana, ma spanzura prietena si cred ca si maicasa cand are sa vina pe la noi (acum stie de un singur acvariu ) Initial nu era in plan. Am adus borcanul asta de acasa, sa am pt o carantina, caci am luat niste neoni pt acvariul mare...dar cum spuneam, m-a mancat
Plante cu radacina nu vreau sa pun, cel putin nu deocamdata, caci e spatiul mic si vreau sa-l pastrez light. Si nici lumina nu cred ca imi permite.

Porcu wrote:Ati pierdut ambii , aveam p-aici un topic cu un acvariu de 3 litri din care vrei 2 litri era apa .


Da, l-am vazut acum la Aquascaping. Dar care-i treaba cu el? Mai exista?
Si cand am vazut ca aveai 84 de led-uri la el, era sa cad jos...sper sa-mi creasca muschiul si riccia cu amarata mea de lampa...

eugen.popp wrote:
Mai stiti cum se zice, masina mare compenseaza ...

Sunt curios daca si ceva atat de mic compenseaza la randul sau

Tare proiectul, eu sunt cam dezamagit ca nu cred ca pot sa pun RCS in bazinul meu cu 2 barbusi. Si imi plac si barbusii, nu prea i-as da...


Ce-i drept, nici masinile mari nu ma incanta
Cred ca am sa pun si eu vreo 2 rcs, sa vad cum o sa se impace cu bettanul, asta dupa ce ciclez acvariul.
Sunt curios cat de greu are sa-mi fie cu el (plante/alge/stabilitate)...dar vedem

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Da, l-am vazut acum la Aquascaping. Dar care-i treaba cu el? Mai exista?
Si cand am vazut ca aveai 84 de led-uri la el, era sa cad jos...sper sa-mi creasca muschiul si riccia cu amarata mea de lampa...

Nu mai exista. Cele 84 leduri erau alimentate primitiv pe un incarcator de telefon, cred ca erau subalimentate si nu luminau la capacitate maxima, am pus acolo poze cu "instalatia de iluminat" .

Poze: smilie ... Poze cu plante
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Un led normal consuma in jur de 20mA.
Un incarcator normal de telefon are in jur de 300mA hai 500 in mod exceptional.

Asta inseamna ca el poate alimenta la putere normala 15-20 de led-uri.

Daca erau mai multe led-uri de atat inseamna ca puterea lor cumulata era tot ca a 15-20.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

off topic
nu vad ce legatura are mama prietenei tale cu acvariile, dar nu o iei pe socrela de nevasta , tu vei spune , vezi draga eu ti-am spus sa nu luam borcanul ca nu avem spatiu
nu gasesti pe forum o lampa suspndata ptr borcanel?

fostul user ozy
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

sau cum a avut altul idee pe aici, fa-i cadou ei un borcan )

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

vereb wrote:off topic
nu vad ce legatura are mama prietenei tale cu acvariile, dar nu o iei pe socrela de nevasta , tu vei spune , vezi draga eu ti-am spus sa nu luam borcanul ca nu avem spatiu
nu gasesti pe forum o lampa suspndata ptr borcanel?


Buna asta cu borcanul si spatiu
N-o iau de nevasta pe mama soacra, dar si daca are sa creada ca-s nebun, nu-i bine
Urmaresc vanzarile zilnic, dar nu apare nimic. Am cautat si la magazinele de profil, dar n-au nimic destul de mic. Porcu' ma sfatuise sa iau un led de putere mare si e o idee buna, problema e ca ma ajunge la 100 si ceva de lei.
Asta am luat-o din carrefour, dupa ce am studiat stand-ul de acolo. M-am enervat si nici timp nu am prea mult sa caut si in restul magazinelor de profil (ca-i stresiune) si am luat-o pe asta. As fi preferat ceva de 2 W...dar sa speram ca face si asta treaba buna cu moss-ul si riccia.
O alta problema e ca hang-on u le destul de mare si lampa nu o mai pot pune pe mijloc, asa ca sta deasupra buturugii, si am indreptat-o sa bata cumva si spre riccia.
Vedem pe parcurs ce si cum.

Eugen, cadoul ei va fi un betta Creveti cum as vrea eu sa pun, nici in ruptul capului...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Tare asta cu soacra, daca e asa de 'controlling', poate de aceea te place si fata pe tine - ca nu respecti regulile - mai stii ? Si daca se sperie si de shrimpi (sa ii povestesti ca mai sar din acvariu etc), cu atat mai rare vizitele hehehe.

1) Despre lampa, cred ca mai mica de 9W nu gasesti, de exemplu asta: http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/iluminare_PU/Aquatic_Nature_Spectra_Lux_9_w_white_6500_k de pus pe lungime. Dar sa te asiguri ca gasesti si bec de schimb ulterior.
2) HOB-ul, as vota sa il muti in spatele buturugii. Am eu sentimentul ca iese din acvariu crenguta ? Daca da, vrem si o poza de ansamblu chiar daca apar si HOB si lamba si toate cele.

LE: am uitat de Betta. Cu toate ca e ok cred 5L pentru el, rezista si la mult mai putin, cred ca se va plictisi repede si va fi apatic asa singurel. Il tii o vreme, dar probabil ca va trebui sa-l pui in acvariul mare pana la urma

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2012 00:03:48


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ba' nene, toata lumea incearca sa faca acvarii cat mai mari, sute de litri alea alea, si tu si cu Iulian ati dat
in boala copiilor, vorba vine, si cautati sa faceti cel mai mic acvariu!

Hai sa aveti spor

O zi buna,
Dragos

P.S. Mai am un pic, o picaturica si startez o saratura de vreo 500 litri

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

kirucd wrote:tu si cu Iulian ati dat in boala copiilor


kirucd wrote:P.S. Mai am un pic, o picaturica si startez o saratura de vreo 500 litri


barbatii nu se maturizeaza niciodata, doar jucariile devin mai scumpe


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cata dreptate ai, nici nu poti sa realizezi ce vorba mare ai scris

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote: Tare asta cu soacra, daca e asa de 'controlling', poate de aceea te place si fata pe tine - ca nu respecti regulile - mai stii ? Si daca se sperie si de shrimpi (sa ii povestesti ca mai sar din acvariu etc), cu atat mai rare vizitele hehehe.

1) Despre lampa, cred ca mai mica de 9W nu gasesti, de exemplu asta: http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/iluminare_PU/Aquatic_Nature_Spectra_Lux_9_w_white_6500_k de pus pe lungime. Dar sa te asiguri ca gasesti si bec de schimb ulterior.
2) HOB-ul, as vota sa il muti in spatele buturugii. Am eu sentimentul ca iese din acvariu crenguta ? Daca da, vrem si o poza de ansamblu chiar daca apar si HOB si lamba si toate cele.

LE: am uitat de Betta. Cu toate ca e ok cred 5L pentru el, rezista si la mult mai putin, cred ca se va plictisi repede si va fi apatic asa singurel. Il tii o vreme, dar probabil ca va trebui sa-l pui in acvariul mare pana la urma


Daca as lua lampa aia, ma cam duc spre 2 W/litru . La moss-ul si riccia ce sta in acvariu si fara codoi, ma cam tem de alge...
Filtrul am vrut si eu sa il pun in stanga, ca sa fie teava de intake in colt, nu pe mijloc, dar abia la setup am realizat ca nu pot. "Buturuga" (a se citi crenguta ) nu merge decat sa stea in stanga. Adica pot sa o pun eu si in dreapta, dar nu mai sta calumea si se vede cam aiurea. Iar daca pun filtrul in stanga, apa are sa cada pe muschi si in loc sa stea in sus, are sa-l impinga in jos si-mi cam strica "vizualu' "...De asemenea, am impresia ca nici loc sa intre prea bine nu are.

Dar cred ca am sa incerc totusi sa "mesteresc" un filtru intern si poate reusesc sa il fac cumva un mini-extern, si sa am doar 2 tubulete in acvariu.

Legat de betta, eu sper sa nu se plictiseasca prea tare. Am citit ca e bine de animat punandu-i o oglinjoara din cand in cand sa se mai infoaie la propria reflexie.


Dragos, stiu de saramura ta, urmaresc topicul la fiecare post, da' n-am indraznit sa comentez ca imi prind urechile in ce e pe acolo

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com