[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
monkey100  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Pentru ca am depasit etapa proiectarii noului acvariu pe care am tratat-o pe larg aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/120/17518.page a venit vremea pentru un topic de urmarire a evolutiei acvariului.

Cateva date tehnice despre acvariu:
110x50x50 (sticla de 10mm, silicon negru, intarituri in H, fund simplu) - 275L brut, 254L net
Filtru extern sun-sun 403B, UV 9W inclus.
Lampa Hailea 4x54W T5 HO, cu neoanele incluse (deocamdata). Program 10-14, 16-21
Hranitor automat Sera + pompa aerisire mancare.
Incalzitor Resun 200W.
Substrat Aquabasis plus (7,5L) + Manado 25L
Decor: buturuga Red Moore, radacini Mangrova, nuca de cocos, diverse pietre constituite in 2 etaje.

Flora:
Mayaca fluviatilis
Red myriophyllum (Myriophyllum tuberculatum)
Micranthemum Umbrosum
Gazon - Ranucnculus papulentus
Gazon - Echinodorus tenellus
Ceratopteris cornuta
Ceratopteris thalictroides
Limnophilla sessiliflora
Pistia (planta plutitoare - ma gasiti la rubrica donatii cu ea)
Nymphaea micrantha
Lindernia rotundifolia variegated
Anubias nana petite
Ammania bonsai
Bacopa monniera
Lagaroshipon major
Rotala macrandra green
Valisneria nana
Eichhornia crassipes
Echinodorus tenellus
Vallisneria americana
Ceratopteris cornuta
limnobium

Fauna:
2 Barbus Tetrazona (din donatie)
6 Black skirt tetra
6 zebre rosii
8 Calystus
8 Rasbora
1 Ramirez (din aceeasi donatie)
2 Corry Panda
4 Corry Paleatus
4 Pomaceea (donatie de la Nae)

In proiect: aditie CO2, lampi noi, sistem de umplere la picatura poate niste creveti.
[Thumb - 220120122386.jpg]

[Thumb - 220120122388.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai sa fie cu noroc
Mai asteptam sa se mai indeseasca oleaca plantele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

eheeeeee, cind ma gindesc ce chelut era si la mine acvariul,dar in 2-3 luni te vad cu foarfeca pe acolo ,
Felicitari, pare promitator

fostul user ozy
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am comandat deja foarfeca si niste siporax la AAR.

Am auzit o prima parere despre combinatia Barbus - RCS, dar poate mai sunt si altele.Stiti voi, sper si eu ca poate poate, ca imi doresc si eu creveti in acvariu

In alta ordine de idei mi-ar mai trebui o planta de fundal sa acopere zona aia albastra din spate dreapta, dar inca nu m-am hotarat ce.



I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Nufarul meu (Nymphaea micrantha ) se incapataneaza sa nu creasca frunze pana la luciul apei. Am citit ca el isi trimite primele 2-3 frunze la suprafata, daca o atinge, ok, le trimite si pe restul, daca nu ramane mai mic. Doar ca primei mele tufe i-au murit frunzele initiale cele dezvoltate in timpul transportului, iar tufa a 2-a atat a ramas.
[Thumb - 220120122387.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare!
Revin cu un update si cu o imagine de ansamblu de azi. Ma scuzati ca va oripilez cu umbra mea in fundal, dar pozez cu telefonul mobil. Pistia am tot donat si dupa cum vedeti in imagine mai am de donat. Acum am separat-o intre intarituri ca sa aiba loc si pestii sa inoate la suprafata. Azi am facut si teste de apa precise.
PH 7,5
GH 18
KH 6
NO3 12,5
Eu zic ca stau bine cu toate, mai putin GH-ul ala, dar acum ma gandesc ca nu o fi bai.
[Thumb - 110220122399.jpg]

[Thumb - 110220122400.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Revin cu un update de poze, de data asta actuale si cu detalii.
Ieri am tot stat si m-am ocupat de aquascaping: am mutat cornuta in spate, am inlaturat frunzele bolnave, am mai curatat pe ici pe colo, am prins crevetele supravietuitor si l-am mutat in maternitate. Sper sa va placa
[Thumb - phpJ1vIdJAM.jpg]

[Thumb - phpbHsi8LAM.jpg]

[Thumb - phpr5pyPJAM.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Arata chiar foarte bine.Cu cat v-a evolua cu atat mai bine v-a arata.Bafta si ape limpezi!

Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai baga si o poza de ansamblu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Unul dintre barbusii mei este bolnavior. Are o exema deasupra botului, ca un cos, rozaliu. Stiti cineva, va rog, ce are si cum il tratez? Multumesc
[Thumb - 010420122446.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare!

Uite revin si eu cu un update cu nufarul inflorit
[Thumb - 20120901112515.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Frumos...dar aceeasi intrebare: o poza de ansamblu nu?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Daca tot m-a batut Stefan atata la cap am facut azi dimineata in timpul mesei o poza overall si una de detaliu cu Echinodorus in care stau pititi 3 creveti.
[Thumb - echinodorus resize.jpg]

[Thumb - overall resize.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2012 15:21:17


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com