[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Beta "ca afara"  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Aveti idee pe unde si la ce pret pot sa gasesc un mascul de beta care sa arate bine?
Cu voal am si as vrea si unul mai deosebit: Crown, Halfmoon, Delta, DT chestii d-astea.
Am vazut la Animax in Orhideea ca vindeau Beta Crown si Beta Splendis (?) Ma indoiesc ca erau ce vreau eu :o
http://www.bettatalk.com/catalog_new.htm
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu cred ca o sa gasesti astfel de exemplare pe undeva. In plus, cele de pe site-ul acela sunt mai mult ca sigur exemplare de exceptie, obtinute de crescatori pentru expozitie nu pentru vanzare.
Cu ceva abnegatie si pasiune, nu e imposibil sa cresti si tu unul asemanator. Dar trebuie sa-l iei de pui si sa-i asiguri toate conditiile: apa, vitamine, minerale, spatiu,...
De fapt, cam asta inseamna sa fii acvarist!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Pe site-ul respectiv (cel mai bun referitor la beta din ce am vazut eu) organizatoarea lui (Faith) vinde acesti pesti. Evident pozele apartin unor exemplare deosebite, dar la vanzari iti arata o poza si spune "vind o pereche de pui din acest mascul sau din aceasta linie"
Cat despre conditii ... poti sa cumperi un beta din Obor si sa il tii in ce conditii vrei ca nu o sa arate niciodata asa.
Acesti pesti sunt obtinuti prin selectii repetate pe zeci de ani.
Faith lucreaza cu 500 de beta pe niste linii achizitionate de la un alt mare crescator acum vreo 8 ani.
Beta "de expozitie" a aparut din cel de orezarie in urma a doua mutatii genetice si multe-multe selectii artificiale. Prima acum o suta de ani a dus la prelungirea voalului, iar cea de a doua la transformarea voalului in ceea ce se vede acolo.
La tatal meu pasionat columbofil am vazut cum se fac astfel de selectii si incrucisari si pot spune ca e o chestie "destul" de complicata. Trebuie sa fixezi anumite caracteristici dorite prin incrucisari intre rude si sa eviti tarele aduse de consangvinizare.
In lipsa unui material genetic deja selectionat o sa am astfel de pesti peste 30 de ani de munca grea in mediu radioactiv
Mai ales ca modul in care ma vad ca acvarist nu e sa devin producator de pesti, ci doar sa am si io niste acvarii frumoase (ceea ce nu prea imi iese ).
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com