[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ciclide Malawi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Acvariu 130/60/60. Nisip de mare, un decor foarte reusit facut de Titi (titronix), cateva fire de valisnerii, pietre de rau.
Pesti marea majoritate din productie proprie : 7 auratus, 10 aulonocara albastre, 10 labidochromis caeruleus, 10 cyrtocara moori, 6 esthere, 7maylandia calainos, 1 aymonieri.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cfleancu/album?.dir=7f42&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Frumos..... Ce-as mai "baga" si eu unul asa daca as avea un bazin mai mare....
[Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

frumos n-am ce spune , insa cred ca ai prea multi pesti in 460 l.
numai cyrtocara ajunge pe la 16-20 cm si ai zece buc.,eu zic sa mai raresti din ei si sa ramai cu max 15 - 18 buc ca altfel o sa ai parte de un mic in acvariul tau.(parerea mea )

off topic
cand ne prezentam acvariile sa incercam sa dam cat mai multe date despre el
ceva de genul:
-dimensiuni:.........
-decor:.........
-filtrare:...........
-iluminat:...........
-plante:...........
-substrat:........
-fertilizanti:..........
-pesti:............
-descriere:............

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Aulonocarele si cyrtocara sunt mititei, 3 cm, nici nu s-au colorat inca. Cand o sa creasca o sa mai iau din ei.
Am facut descrierea acvariului. Ce-i drept nu am scris de lumina. 2 Osram flora, 2 TLD 830, 2 tuburi penale FSL (o sa le schimb, o sa pun in locul lor 2 aquarelle). Toate sunt de de 36 W.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Superb acvariul. Numai ca la un acvariu tematic cum ai tu, asi fii bagat alta planta in loc de valisneria aia. Sau nu asi fii bagat de loc plante ( chiar daca sunt adeprul acvariilor olandeze ).
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Am ramas cu impresia ca exista valisneria in Malawi (s-ar putea sa ma insel). Putin verde nu-i strica. Si am vazut si la Animal Planet un documentar despre Malawi si erau imagini din lac cu niste plante.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Am vazut destule acvarii Malawi fara plante si cred ca lipsa plantelor le da un aer tern. Chiar arata bine valisneria intr-un acvariu mare.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Frumos. Desi e crud, promite.
Imi place cum ai folosit Valisneriile.

Acum, carcoteli:
1. Pietrele ar trebui sa fie un pic mai rotunjite, erodate de apa, fara muchii. Asa, colturoase, evoca o cariera de calcar.
2. Constructia din dreapta nu e naturala. Niciodata pietrele "prabusite" nu se aseaza in forma de sandwich, ci cad oblic unele peste altele. In plus, aranjate asa, dau o impresie neplacuta de dezechilibru si te fac sa te gandesti: daca se rastoarna si lovesc geamul? Incearca sa gasesti un alt aranjament sau pune o piatra mai mare, pentru ca trebuie sa faca simetrie cu partea stanga, unde sunt Valisneriile alea inalte.
3. In poza 07 mi se pare ca se vede o coloana de bule. De ce nu folosesti jetul filtrului pentru agitarea suprafetei apei?
4. Cum pot sa vad pozele la rezolutia maxima "Full size: 1020x630 pixels"?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Pt. Dalles
1) nu am avut timp sa caut pietre pe gustul meu. am fost pana la Brasov si tocmai ninsese asa ca nu s-a putut din cauza zapezii sa gasesc pietre.
2)pana nu gasesc niste pitre nu mai umblu la "constructie"
3)nu sunt bule am un Fluval 404 si atat
4)o sa incerc sa pun pozele in galerie

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ce sa zic ...una peste alta frumos.
Acum e adevarat ca se pot carcotii...eu am ramas cu gandul la acvariul unui prieten d`a lui Marele Alb...nu mai stiu cum il chema ...da frumos realizat.
Pana si acolo era de carcotit...iar acolo primul lucru era aranjamentul pietrelor...acolo sa fi vazut sandwich ...si totusi omul a remediat si arata super in final.
Aici imi place mult de tot background-ul si culmea...poate din calcule ies prea multi pesti...da` din imagine nu
Acum cam cum arata un habitat de Malawi si daca are plante sau nu dupa cum o sa vedeti e o chestiune de interpretare. Eu firesc trag spre al face cu plante dar voi astialaltii "cichlidarii" nu trebe` sa va luati dupa mine. Io` s bolnav cu boschetii voi cu pietrele
Nu as vrea sa il supar pe prietenul meu Hans dar lucrurile nu stau chiar asa cum le-a prezentat el caci d`aia spuneam ca e vorba de optica : LINK ... si unde scrie Vallisneria is the only commercially available species... una peste alta e o incercare...un proiect la care banuiesc ca matrix mai are inca de lucru.
Dar prefer pentru moment sa las sa se angajeze in discutie si alti (mult mai pasionati in ale Malawi-ului)...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Eu stiam ca valisneria e specie din Asia ( asta scrie si pe tropica.com ) dar vad in linkul dat de sandu "Vallisneria is found world wide: North, South, and Central America; Africa; Asia-Pacific". Asa o fii.
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Sandu cred ca te referi la Florentin din Alba Iulia.
Sunt intradevar multi pesti dar sunt pui. Cei mai mari sunt calainosu (aia albastri) care au 6-7 cm. Cand or sa mai creasca o sa iau din ei.
Cand or sa creasca o sa se vada mai bine culorile pestilor. S-ar putea sa fie prea mult albastru (calainos, moori, aulonocare) dar o sa vad cum iese. oricum acvariul e destul de proaspat (o saptamana).

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hans wrote:Eu stiam ca valisneria e specie din Asia ( asta scrie si pe tropica.com ) dar vad in linkul dat de sandu "Vallisneria is found world wide: North, South, and Central America; Africa; Asia-Pacific". Asa o fii.


Fii linistit si pe mine daca ma intrebi repede Vallisneria iti raspund dintr-o rasuflare America si mai adaug apoi si de Nord caci acolo ma duce mai intai gandu` asa ca nu e nici un bai....totusi trebuie specificat ca arealul e larg iar soiurile ie multe ...dupa cum ai constat.

Uite spre certificare mai adaug un LINK unde se specifica :

As for plants, if you decide to use live plants, go for Vallisneria that naturally grows in this lake and it is quite prepared to thrive in this water. ...acuma stii cum e pana nu vaz nu crez...de mult ma bate gandul de o scufundare p`acolo...probabil ca nu o sa ajung niciodata...da mai stii ...am auzit ca anul asta e un an bun de Mosi Craciuni

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

hans wrote:Superb acvariul. Numai ca la un acvariu tematic cum ai tu, asi fii bagat alta planta in loc de valisneria aia. Sau nu asi fii bagat de loc plante ( chiar daca sunt adeprul acvariilor olandeze ).

Subiectul Malawi si Tanganyka ma preocupa mult (teoretic pentru moment). Adevarul este ca biotopul original n-ar "picior" de planta superioara ....
Pesti marea majoritate din productie proprie : 7 auratus, 10 aulonocara albastre, 10 labidochromis caeruleus, 10 cyrtocara moori, 6 esthere, 7maylandia calainos, 1 aymonieri.

Frumosii astia se gasesc in Romania, sau va trebui sa ma chinui la anul sa-i aduc "din strainatatzuri" ?!
[Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Pai normal ca se gasesc daca sunt "scosi" in marea majoritate de mine. Dar sunt o gramada de alte specii care nu s-au adus inca in Romania.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

matrix wrote:Pai normal ca se gasesc daca sunt "scosi" in marea majoritate de mine. Dar sunt o gramada de alte specii care nu s-au adus inca in Romania.

Pe aici cam astia sunt disponibili:
Aulonacara jakobfreibergi, Aulonacara sp., Cynotilapia affra, Labidochromis hongi, Labidochromis cauruleus, Melanochromis auratus, Melanochromis sp. maingaro, Pseudotropheus demasoni, Pseudotropheus cf. zebra estherae, Pseudotropheus tropheops chilumba, Pseudotropheus zebra
Dar cum Finlanda este implicata intr-o gramada de proiecte legate de explorarea/protectia lacurilor Malawi si Tanganyka, apar des noi specii (unele complet noi) pe piatza...
[Yahoo!]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Doamne ce-mi doresc sa aduca si in Romania Cynotilapia afra si Pseudotropheus zebra. Poate cine stie aduci speciile astea in tara. Eu unul ti-as fi vesnic recunoscator .

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

Pozele sunt la mine, nu am un aparat foarte bun si nici nu suporta filtre ca sa fac poze calumea, sunt facute cu un Nikon CoolPixSQ.
Din pacate server-ul are ceva si nu pot sa upload-ez poze in galerie, poate o sa se remedieze problema si atunici voi pune poze mai mari.
Cine doreste poze sa imi dea adresa de email si trimit un zip cu ele gramada.
Cu pietrele va rog sa nu il criticatipe Matrix, a carat saracu pietrele de avea mainile pana la genunci...) O sa plec eu saptamana viitore spre Deva, voi face o halta la Olanesti si pe Valea Oltului. O sa adun pietre pentru Matrix si pentru viitorul meu acvariu 200x70x65.
Normal ca omul a pus ce a avut ca sa-l inaugureze ca nu mai rabda, hehehe...
Dupa cum ati vazut in partea stanga sunt doua pietre alaturate, una rotunda si un colturoasa, este evident ca le vom schimba si "stiva" din dreapta, piatra lungueta de deasupra am fi pus-o vertical ca sa mascam tevile de la filtru, dar nu au mai fost si pietre de sprijin.
Acvariu este versiune BETA :-)
Ma bucur ca va placut background-ul, o sa mai fac si o sa pun pozele pe galerie, mai am pana sa fac unul ca in Malavi... perseverez...

Toate bune!
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

matrix wrote:Doamne ce-mi doresc sa aduca si in Romania Cynotilapia afra si Pseudotropheus zebra. Poate cine stie aduci speciile astea in tara. Eu unul ti-as fi vesnic recunoscator .

He,he.... Sa ma mai "rodez" pana la anul... Visul meu ar fi 3 bazine, toate ca la mama biotopului lor: unul amazonian, unul Malawi si unul cu ciclide din America Centrala. Vise, taica, vise...
[Yahoo!]
Titronix
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2005 03:15:13
Messages: 57
Location: Bucuresti/ Tineretului
IP:
Offline

... poze noi cu acvariul de la servici...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cfleancu/album?.dir=2471&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/cfleancu/my_photos

Am incercat sa pun pozele in galerie dar se pare ca este serverul cazut... revenim...
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com