[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Donez planta plutitoare pistia  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare!

Donez planta plutitoare Pistia http://en.wikipedia.org/wiki/Pistia

S-a dezvoltat prolific in acvariul meu asa ca voi dona probabil pe termen lung

Plantutele se pot ridica seara dupa ora 19 de la metrou N. Grigorescu.

Eugen

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Anuntul este in continuare valabil, dar in urma 'tranzactiilor' anterioare vin cu cateva precizari. Sunt in principiu in fiecare seara dupa ora 19.30 disponibil sau in weekend mai toata ziua. Plantele se ridica personal de la statia de metrou N. Grigorescu. Din pacate din motive de proxy la serviciu, nu mai raspund la pm decat in mod exceptional. In rest pot fi gasit cu succes pe mail la eugen.popp@yahoo.com sau la tel 0722.600.278.
Rog insa seriozitate, nu imi place sa strige cineva lupul si pe urma lupul nu mai bine.

Mai atasez 2 poze cu plantele, se inmultesc repede, probabil combat algele pana se inmultesc celelalte plante si nici biofilm nu mai am, le-am folosit sa acopar teva de retur de la filtru.
[Thumb - 050220122394.jpg]

[Thumb - 050220122393.jpg]


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Azi si doar azi (bine probabil ca tin si pana maine ) donez plantele din imagine (sunt peste 20 de fire).
Sunt 2 specii: pistia si limnobium. Bonus pentru cine vine azi 3 fire de Limnophilla sessiliflora.

Ridicarea se face doar de la metrou N. Grigorescu.

Plantele sunt originare din acvariul acesta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19053.page
[Thumb - 190220122403.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2012 13:06:48


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cristiandumitru76
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/03/2011 11:51:09
Messages: 17
Location: Bucuresti, Sector 3
IP:
Offline

Am ridicat aseara un sac de plante de la Eugen.
Imi acopera tot acvariu , dar o sa mai pun o parte din ele in 2 boluri...pe post de ornament.

Multumesc Eugen si succes in continuare in dezvoltarea peisajului din acvariu!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2012 10:02:44

[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am 2 transe noi de pistia disponibile in acest weekend. Ce nu dau pana duminica devin ingrasamant...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
codryna
Junior member

Joined: 14/03/2012 21:57:19
Messages: 10
Location: Bucuresti, Sect.6
IP:
Offline

Multumesc pt plante!!! Mi-au infrumusetat la maxim acvariul!!!

Pun si poza:

image

tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

@codryna , chiar aveai mare nevoie de ele .... ai grija la parametrii apei.
[Email] [Yahoo!]
codryna
Junior member

Joined: 14/03/2012 21:57:19
Messages: 10
Location: Bucuresti, Sect.6
IP:
Offline

tudosie eugen wrote:@codryna , chiar aveai mare nevoie de ele .... ai grija la parametrii apei.


Stiu....sambata trebuie sa il mai aranjez un pic si sa ii fac toate testele sa ma asigur ca e ok apa (din pacate nu mai am nici un test in afara de cel de PH asa ca tre sa dau o fuga pe la pet shop)
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Nu vreau sa te superi .... e o critica constructiva - dar imi pare murdara apa ... poti scoate un pic din ea si turna in chiuveta alba si curata (si cu dop pus) ca sa observi ce culoare are; daca e galbuie .... e nevoie de un schimb de apa MAJOR - 50% cu apa declorinata. Daca doresti alte informatii, te ajut cu placere cu ce stiu.
A, la schimbarea apei NEAPARAT sa aspiri substratul de mizerie, si da-le mai putin de mancare .... ca strica si aia apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2012 12:12:36

[Email] [Yahoo!]
codryna
Junior member

Joined: 14/03/2012 21:57:19
Messages: 10
Location: Bucuresti, Sect.6
IP:
Offline

tudosie eugen wrote:Nu vreau sa te superi .... e o critica constructiva - dar imi pare murdara apa ... poti scoate un pic din ea si turna in chiuveta alba si curata (si cu dop pus) ca sa observi ce culoare are; daca e galbuie .... e nevoie de un schimb de apa MAJOR - 50% cu apa declorinata. Daca doresti alte informatii, te ajut cu placere cu ce stiu.
A, la schimbarea apei NEAPARAT sa aspiri substratul de mizerie, si da-le mai putin de mancare .... ca strica si aia apa.


NU am de ce sa ma supar pt ca intentia a fost cea mai buna si apreciez orice sfat mi se da.

Legat de apa, sambata are programata o schimbare de 30% din apa + schimbat carbunele din filtru (cred ca o sa fac ins asa cum spui tu, o schimbare de 50%). Insa sa stii ca o parte din tulburime era si din cauza ca am facut poza imediat dupa ce am pus plantele si am profitat de faptul ca am bagat mana in acvariu sa ma i aranjez un pic chestiutele de pe fund.

Ai apropo de plante: sanitarii mei deja au inceput sa manance din ele!!!
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

"+ schimbat carbunele din filtru"?? il schimbi cu altceva sper .... nu cu alt carbune ... ca nu ii vad utilitatea .. doar in cazul in care doresti sa scoti chimicale din apa.
sa nu uiti :scoate un pic din ea si turna in chiuveta alba si curata (si cu dop pus) ca sa observi ce culoare are.
Mai pune plante, te vor ajuta in stabilizarea acvariului.
[Email] [Yahoo!]
codryna
Junior member

Joined: 14/03/2012 21:57:19
Messages: 10
Location: Bucuresti, Sect.6
IP:
Offline

tudosie eugen wrote:"+ schimbat carbunele din filtru"?? il schimbi cu altceva sper .... nu cu alt carbune ... ca nu ii vad utilitatea .. doar in cazul in care doresti sa scoti chimicale din apa.
sa nu uiti :scoate un pic din ea si turna in chiuveta alba si curata (si cu dop pus) ca sa observi ce culoare are.
Mai pune plante, te vor ajuta in stabilizarea acvariului.


Filtrul meu e mai ciudat: are in interior un sac cu carbune si a trebuit sa cumpar si rezerva ( o cutie de un kg!!!) si la un anumit interval trebuie schimbat (cam 50g o data)....nu as putea sa spun de ce dar asa scrie, asa facem (noi incepatorii in ale acvaristicii)

Merci inca o data pt toate sfaturile date!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Haideti sa lasam topicul sa-si traiasca viata pentru care a fost creat.
Codryna, te asteptam la rubrica "despre noi", acolo unde facem cunostinta, apoi la "Coltul Incepatorului" pentru a discuta si rezolva problemele bazinului tau.

Multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com