[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hoplo: 3 probleme diferite  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
mariaienesel
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/12/2011 12:23:11
Messages: 33
Location: Brasov
IP:
Offline

Va voi cere sfatul la 3 nelamuriri:
1.
As vrea sa inmultesc hoplo pt popularea acvariului unei prietene acvariste, insa ca foarte putin cunoscator al pestilor de acvariu as avea nevoie de ajutor:
1. Le-am luat plante naturale, am citit ca ajuta la inmultire, am facut bine?
2. Cam care e varsta maxima la care se pot inmulti?
3. Daca stau intr-un acvariu cam mic, dar mai singurei (cu un scalar), mai am ceva sanse de reusita?
4. Cam cati hoplo o sa fie (restul de hoplo ii voi da la un petshop sau darui cuiva, doar sa fie )?
5. Trebuie separati adultii de icre?

2.
Tot acesti hoplo de care e vorba nu prea mai vor sa manance, nu mai acorda interes mancarii, e posibil sa nu ma holbez eu destul la ei incat sa ii surprind la masa, dar mi se pare ciudat ca nu mai sunt asa atenti la mancare, ce sa cred?

3.
In ultima vreme hoplo au un comportament ciudat, "leviteaza" pe verticala pe la mijlocul acvariului, de parca ar fi in transa, apoi cand mai au un pic si cad pe spate se "trezesc" si se intorc pe fundul acvariului, repetand figura peste aprox. 2 ore. Sa ma ingrijorez?

PS: Da, cam multe intrebari pt. un topic, dar m-am gandit ca fiind vorba de aceeasi pesti si presupunand ca o persoana mai experimentata la acvaristica va stii sa ma ajute, am zis ca nu are rost sa pun mai multe topicuri... .Oricum, orice comentariu e bun. Multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2012 12:29:23


Nu judeca oamenii dupa dimensiunea acvariului lor, judeca-i dupa cunostintele lor...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

O pereche e suficient. Trebuie sa fie bine hraniti si in forma ca sa depuna. Depun sub o bucata de plastic (sau scirtz) care puteste pe suprafata apei, masculu' pazeste icrele.
Poti scoate parintii dupa depunere.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mariaienesel wrote:...
1.As vrea sa inmultesc hoplo ...

Uite aici un filmulet care te poate ajuta

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
dexlink
Junior member

Joined: 26/06/2011 16:03:10
Messages: 54
Location: Bucuresti, S1 - Baneasa
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:
mariaienesel wrote:...
1.As vrea sa inmultesc hoplo ...

Uite aici un filmulet care te poate ajuta


Foarte bun filmuletul!

Multumim!
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am si eu 1 hoplo cand l-am luat mult timp nu dadea interes fulgilor dar totusi ii manca cand ajungeau pe fundul acvariul.
Acest peste este sanitar si mananca mancarea ramasa pe fundul apei deci nu te ingrijora.
In rest cu imultirea am vazut ca te.ai lamurit.
Bafta in continuare!
[Email] [Yahoo!]
Cristi88
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2013 08:49:14
Messages: 83
Location: Plenita,pe langa Craiova
IP:
Offline

Bogdan_Musat wrote:
mariaienesel wrote:...
1.As vrea sa inmultesc hoplo ...

Uite aici un filmulet care te poate ajuta


tare filmuletu` dar ce e ala lung cu mustati si aripioare???

Ape limpezi tuturor!!!
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

Buna! Am un acvariu 54 l cu 2 sclalari, 6 guppy, 6 neoni un cory si un hopplo. Cei doi scalari ii voi schimba cu 3 xipho si 7 zebre. Dar am mai multe probleme. Pestii, in afara de sanitari se scarpina de plante, de tot, chiar daca nu au boala grisului, iar sanitarul hopplo se decoloreaza din ce in ce mai mult. In acvariu se formeaza alge chiar daca pun substante speciale. Am filtru cu pompa si inainte sa pun pestii am spalat bine bine avariul. Ce pot sa fac? Va rog sa nu faceti ff rau daca am gresit cu ceva si sa imi exiplicati ce mai pot sa fac. Nu stiu sa deschid un topic nou.

cu stima,
dd
[Yahoo!]
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

Imi pare rau de ora la care va deranjez.

cu stima,
dd
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Acvariu mic, prea multi pesti. Filtrare insuficienta. Pot sa pariez ca nu ai ciclat bazinul inainte de populare.
Rezultat: apa toxica, pesti otraviti.

Solutii: schimb zilnic de apa timp de vreo luna, suplimentarea filtrarii, reduci numarul de pesti, scapi de scalar si de hoplo, care sunt pesti mari, nu au ce cauta intr-un acvariu mititel.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Salut! In acvariul de 54litri ai 16 pesti. Vei scapa de 2 si mai bagi inca 10. In total 24 de pesti in acvariu. Nici macar nu ar trebui sa ne intrebi de ce scarpina pestii, de ce decoloreaza hoplo sau de ce iti vor muri pe capete!
Ai prea multi pesti in bazin, filtrarea este mai mult ca sigur deficitara (probabil ca ai un filtru intern in care ai burete), nu stim nimic despre schimbul de apa si mai adaugi si substante speciale, daca s-a realizat ciclul azotului sau nu.
Acvariul are nevoie de un filtru cu material filtrant pe masura incarcaturii biologice. Sau schimburi mari si frecvente de apa, depinde ce vrei sa-ti asumi. Sunt cateva articole pe forum. Citeste-le ca sa intelegi despre ce este vorba!

Mama prostilor e mereu gravida!
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

Guppy 6l
Neoni 6l
Sanitar 9l (fara hoplo)
Xipho 12l
Zebre 7l
--------
Total 40l
Recunosc nu am ciclat acvariul ca nu am avut cu ce. Schimburi
Fac de 2 ori pe sapt. in afara cand sunt plecat. Filtru intern cu buretesi carbon activ. Set Marina basic 54. Acum ce pot face?

cu stima,
dd
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dragutudan wrote:Guppy 6l
Neoni 6l
Sanitar 9l (fara hoplo)
Xipho 12l
Zebre 7l


Valorile sunt per capita, adica pentru fiecare exemplar in parte. Sper ca intelegi asta.
Cumpara un filtru extern, umple-l cu un material filtran de calitate. Ceva 'ieftin si bun' e siporaxul ~30ron/litru.
Buretele e ineficient pentru ce ai tu acolo, crede-ma. La fel si filtrul intern.
Poti citi pe forum despre ciclul azotului.
Ca sa deschizi un nou topic dai click pe New topic in sectiunea corespunzatoare. Mai intai la rubrica 'Despre noi' (sa stim si noi cu cine.vorbim), apoi la sectiunea 'Coltul incepatorului' unde ne poti descrie problema ta.
[Thumb - Screenshot_2016-08-24-12-48-05.png]


Mama prostilor e mereu gravida!
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

Ms pt topic. Dar am citit ca pt guppy neoni zebre si alte specii mici ca ei le trebuiesc un litru de apasi pt xipho 4-5 l de apa. Bun, poate ca nu e bun site-ul pe care l-am vazut, dar am un prieten care mi-a spus la fel si toti veterinaroo si pet-shop-erii mi-au spus la fel.

cu stima,
dd
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Deci ai primit toate informatiile de care ai nevoie de la prieteni, veterinari si petshopisti. Noi cu ce te mai putem ajuta?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

Vreau aa stiu dece sanitarul si-a pierdut culoarea si dece pesti se scarpina chiar daca nu au gris

cu stima,
dd
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Faye wrote:Acvariu mic, prea multi pesti. Filtrare insuficienta. Pot sa pariez ca nu ai ciclat bazinul inainte de populare.
Rezultat: apa toxica, pesti otraviti.


Le arde pielea.
Dar daca tu zici ca au apa si filtrare destula, pentru asa ti-au spus prietenii, veterinarii si petshopistii, inseamna ca au ceva pe psihic si doar li se pare ca ii arde.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E bine asa, stai linistit. Pestii se scarpina din cauza singuratatii, trebuie sa mai bagi cativa. Sa vorbesti cu veterinarul sa-i microcipeze inainte sa-i bagi in bazin.
Nu te lua dupa Faye, e haimana din Pantelimon si nu stie nimic, io cred ca si fumeaza.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote: cuvinte invidioase la adresa lui @Faye


Da si cand te-o prinde, sa vezi bataia dracu ce-ai sa-ti iei. Evridei, hei, hei. Muhahahaaaa

Mama prostilor e mereu gravida!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sunt obisnuit cu bataia, ca doar sunt insurat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe prieteni, petshopisti si veterinari intreaba-ii/vezi ce acvarii au, daca iti plac asculta-i. In mod normal "petshopistii" nu ar trebui luati in seama decat daca ai putea contoriza cati pesti arunca zilnic/lunar
[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com