[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pui de gupy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

am 21 de pui. ii hranesc cu galbenus de ou fiert. m-ar interesa cat de repede cresc. cam dupa cat timp pot sa manance hrana normala si pot fi pusi in cvariu cu ceilalti fara pericolul de a fi papati?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

poti sa le dai de acum mancare "normala" chiar si tubi tocati... galbenusul de ou e pentru puiet de "d'aia mici rau de tot"
daca ai "fulgi" ii zdrobesti intre degete pna se face "praf" .
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ce intelegi prin hrana normala?
eu, la puii mei, dupa ce i-am hranit cam 2 saptamani cu galbenus de ou, am inceput sa le dau si purici de balta bine macinati (cu degetul, intr-un capacel) (puricii de balta, binenteles, nu vii ci cumparati de la magazin, in pungute)
dupa o luna de zile, la mine sunt dubli fata de ziua cand s-au nascut (spun asta pentru ca tin in aceasi materminate toti puii de gupi fatati la exact o luna(de femele diferita).
teoretic (nu si practic, cel putzin nu la mine, ca nu le ofer toate conditiile) in vro 3 luni ajung la maturitate.
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

multumesc. mai am vreo 2 luni de tras cu ei si cred ca zilele astea mai fata una
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote: am inceput sa le dau si purici de balta bine macinati (cu degetul, intr-un capacel) (puricii de balta, binenteles, nu vii ci cumparati de la magazin, in pungute)
dupa o luna de zile, la mine sunt dubli fata de ziua cand s-au nascut (spun asta pentru ca tin in aceasi materminate toti puii de gupi fatati la exact o luna(de femele diferita).
teoretic (nu si practic, cel putzin nu la mine, ca nu le ofer toate conditiile) in vro 3 luni ajung la maturitate.


Purecii nu fac decit sa ii ingrase. In comert se gaseste o mare varietate de hrana pentru alevini. Asa ca mai bine renunti la ei si cumperi altceva. E drept ca mincarea de firma e mai scumpa, dar face toti banii.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ashavodaz wrote:ce intelegi prin hrana normala?


fixuri maruntite, tubi tocati .. in cantitati mici.. cit sa nu ajunga pe fundul apei

ashavodaz wrote: am inceput sa le dau si purici de balta bine macinati


ce ie ăia pureci de balta? cite roti are?? la ce inaltime zboara??? parintii lor stie???? s-a inventat asa ceva????? ;)
scoate-ti din vocabular termenul asta ;)
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

da, stiu ca puricii de balta nu sunt buni (nu au vitamine, proteine, si alte chestii care pentru mine sunt cam acelasi lucru ), dar sunt ieftini (nu ca asta ar fi o problema prea mare, ca toti pestii pe care ii am in acvariu, mancanca putin, iar o cutiuta de tubifex sau artemia imi ajunge lejer o luna) si consider eu ca din cand in cand, e bine ca sa isi mai "slabeasca" si organismul , sa nu fie tot timpul in aceasi "constanta". si va rog, nu sariti pe capul meu, ca gresesc si alte chestii din astea, ca este foarte posibil
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:da, stiu ca puricii de balta nu sunt buni (nu au vitamine, proteine, si alte chestii care pentru mine sunt cam acelasi lucru ), dar sunt ieftini (nu ca asta ar fi o problema prea mare, ca toti pestii pe care ii am in acvariu, mancanca putin, iar o cutiuta de tubifex sau artemia imi ajunge lejer o luna) si consider eu ca din cand in cand, e bine ca sa isi mai "slabeasca" si organismul , sa nu fie tot timpul in aceasi "constanta". si va rog, nu sariti pe capul meu, ca gresesc si alte chestii din astea, ca este foarte posibil


Cu totii gresim, ca nu s-a nascut nimeni invatat, iar acvarist cu atit mai putin. :-) Si nu a sarit nimeni "pe capul tau", era doar un sfat.

Si pe linga ce a mentionat Razvan, le mai poti da spirulina tablete - se gaseste la farmacie sau la plafar, maruntita bine, in cantitati mici, cit sa o consume in citeva minute. Pentru ei este un deliciu! Hrana e bine sa fie cit mai variata si astfel poti obtine exemplare frumoase si sanatoase.
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

am facut un mixaj din fulgi, tubi uscati si troco grwer. totul pisat foarte bine si mixat. le place :-) peste vreo 2 luni o sa apar cu ei la sectiunea de donatii
multumesc tuturor
[Email]
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:ce intelegi prin hrana normala?
eu, la puii mei, dupa ce i-am hranit cam 2 saptamani cu galbenus de ou, am inceput sa le dau si purici de balta bine macinati (cu degetul, intr-un capacel) (puricii de balta, binenteles, nu vii ci cumparati de la magazin, in pungute)
dupa o luna de zile, la mine sunt dubli fata de ziua cand s-au nascut (spun asta pentru ca tin in aceasi materminate toti puii de gupi fatati la exact o luna(de femele diferita).
teoretic (nu si practic, cel putzin nu la mine, ca nu le ofer toate conditiile) in vro 3 luni ajung la maturitate.
puricii de balta nu sunt tocmai mancarea cea mai buna deoarece nu au vitamine. Eu ii hranesc cu fulgi de la tetra bine maruntiti si dupa 2 sapatamani sunt cam de trei ori cat marimea lor initiala.Acum dupa 2 saptamani am inceput sa le dau tubifex vi tocati marunt si se pare ca pt ei sunt o adevarata delicatete....
[Yahoo!]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

eu am un acvariu cu 6 gupy 7 neoni si 3 platy, multe plante in special o planta nus cum ii zice dar creste indraci deaia fara radacina gen elodeea dar e altceva. De cand o am nu mai am alge deloc numi vine sac cred ce acvariu am. Puii de gupy si platii rezista toti si de mancare dau la toata lumea tubiim uscati care le place la nebunie. Mananca toata lumea o datasi cresc repejor. Este mult mai comod, acvariu arata supermisto .
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

dadu wrote:... numi vine sac cred ce acvariu am...

bagha situ nisdte poze

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com