[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viitor acvariu plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dragilor,

Imi doream de ceva vreme sa am si eu un acvariu plantat, asa ca m-am apucat de treaba.

Momentan am asa:
- bazin 180 litri Aquael 70 (e bazin de colt)
- filtru JBL e701, care functioneaza deja de mai bine de o luna intr-un bazin de 60 litri
- iluminare Hailea cu un bec MH de 150W (aqualine 5000) si doua T5 Plant Grow de 24W fiecare
- instalatia de CO2 este pe drum, astept cu nerabdare sa ajunga
- substrat Ferti Soil, au intrat cam 20 litri, plus 5 litri de nisip pentru plaja din fata

Am facut terasele si delimitarea plajei de nisip cu niste bucatele de policarbonat (din acela cu nervuri cu aer, care este flexibil). Aici am oarecare emotii despre cum se vor comporta odata ce umplu cu apa. De asemenea nu sunt convins ca plaja din fata a fost o idee buna, pare foarte fragila...

Mi-ar prinde bine orice sfat legat de plante, mai ales pentru cele de foreground...

Pun si doua poze cu ce am facut pana acum, orice critici sunt binevenite
[Thumb - IMG_1301_resized.jpg]

[Thumb - IMG_1300_resized.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2012 02:52:52

[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Arata bine, dar cand vei incerca sa plantezi si va apare curentul in apa mi-e ca-ti va disparea si plaja.

Acum depinde care material de substrat e mai greu ca o poti reface la sifonare cu tub de aspirare.

Sugestia mea este sa pui la buza plajei radacini subtiri sau groase, dupa gust, astfel incat sa faci o mica terasa.

Ulterior se pot masca acele radacini cu Blixa sau alte plante de prim-plan daca ti se par inestetice.

LE: la o privire mai atenta am vazut ca plaja e la acelasi nivel cu substratul maro
Totusi, nu strica sa incerci si sugestia mea, acum e inca usor sa faci modificarea asta

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2012 11:28:17

costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Delimitarea plajei de sol este facuta cu o panglica lunga de policarbonat (decupata din cea din poza), iar aceasta panglica este sprijinita cu pietre . Practic toata linia de demarcatie a plajei este sprijinita cu pietre, unele se si vad, dar ele merg adanc, pana la fundul acvariului.

Imi dau seama acum ca ar fi trebuit sa pozez si pe masura ce il bricolam/umpleam, dar nu am fost inspirat. In fine, exista 3 terase facute cu policarbonat, cea mai lunga fiind cea care delimiteaza plaja, iar cea mai mica dar inalta este aproape de coltul acvariului. Sper ca in felul asta sa nu o ia tot dealul "la vale", spre fata bazinului. Am deja o lista cu lucruri pe care le-as face altfel cu alta ocazie

Ideea este ca acum nu prea am plante disponibile, decat niste bacopa, elodea si camomba din acvariul mai mic... deci toate sunt de plantat in spate la o adica. Ma intreb daca sa il umplu deja cu apa, sau abia dupa ce am si plantele pentru fore/midground?

Ca pestisori ma bate gandul sa pun niste zebre, am deja doua, dar mi-este cam mila sa le pun in bazinul neciclat...
[Thumb - IMG_1310.JPG]

[Yahoo!]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Arata foarte frumos ce ai realizat pana acum.
Eu as fi schimbat doar culoarea plajei din fata, as fi pus pietris negru.
Succes pe mai departe.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si la multi ani!

E mai simplu sa pui plantele cand ai doar 2 degete de apa peste substrat. Pe masura ce il umpli o sa fie mai greu sa umbli la el. Vezi ca plante poti sa iei de la rebela, livreaza si prin curier rapid. Mie prin posta normala mi-au ajuns in 5 zile.

La al meu am pus cu o seara inainte apa cat sa acopar substratul, ca sa vad cum se comporta si a 2-a zi cand mi-au venit plantele, le-am plantat, dupa care l-am umplut incet tot.

Substratul o sa fie plin de aer la inceput, de acceea cu cat il expui mai repede la apa, cu atat mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2012 12:28:43


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi, partea cu substratul plin de aer nu o vazusem venind. Am inceput sa pun apa si mare supriza mare, parte din substrat plutea peste minunata mea plaja, peste tot...

In fine, l-am umplut acum si am pus cate ceva plante din celalalt acvariu, dar inca foarte putine. Azi ar trebui sa-mi ajunga si instalatia de CO2 si inteleg (din alte thread-uri) ca ar fi ok sa-l pun deja in functiune. Momentan am o "bomba" de CO2 de la JBL iar indicatorul arata verde aproape de ok...

Am inceput si un album pe picasa, aici link-ul.

Pietrele de pe cioata din stanga sunt (sper eu) temporare, pentru ca aceasta se cam ridica la suprafata. Pestisorii (2 zebrice) par fericiti si coplesiti de imensitatea noii lor case; de altfel si eu sunt, nu ma asteptam sa fie atat de mare.

Ah, era sa uit, o mica intrebare: Am vazut tot in alte thread-uri ca pentru inceput iluminatul ar trebui sa-l las 3-4 ore pe zi. Oare este ok daca las metal halide-ul 3-4 ore iar in restul zilei sa las totusi neoanele? Ma gandesc ca nu ar trebui sa se simta prea tare, ele fac impreuna cam 50W... Ce ziceti?

NB: culorile din poze arata ciudat de tot din cauza rasnitei mele de aparat foto. Este indus in eroare de draperia orange de langa acvariu, asa ca imi cloreaza totul intr-un orange bolnavicios...

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2012 14:02:20

[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Pai cand i-ai dat drumul acvariului de ai si pus pestii de sacrificiu? Macar 24 de ore ar fi trebuit sa treaca...
Lumina daca este suficient de multa iar acvariul slab plantat va favoriza dezvoltarea algelor. Din acest motiv se recomanda mai putina lumina la inceput.
Buturuga va pluti cam 1-3 saptamani. A mea a plutit o saptamana, perioada in care a dezvoltat si o gramada de mucus. O sa observi cum iese aer din ea

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2012 14:09:43


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta noapte...

Am muncit vreo 4-5 ore cu umplerea si diverse. Pestisorii sper sa nu fie de sacrificiu totusi, filtrul este deja ciclat de mai bine de o luna, deci sper sa fie socul mai mic. Apa inca nu s-a albit, dar sa nu anticipam.

Legat de plante, voi comanda de la Rebela, pana atunci cred ca mut jungla din celalat acvariu in acesta mare. Am foarte multa bacopa si elodea acolo.

In albumul de pe picasa am pozat si doua poturi cu plante cumparate ieri. Mi s-a spus ca este echinodorus xingu, dar ma uit pe google si nu prea-mi seamana. Aveti idee daca asa este, sau ce este?
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

oi fi pus tu in albumul de picasa, dar am proxy la serviciu si nu pot sa intru

Nu imi e foarte clar ce ai facut. Ai umplut cu apa de chiuveta acvariul si ai bagat filtrul din alt acvariu ?

Deasemenea filtrul a mers in continuu in perioada asta in celalalt acvariu ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa de la chiuveta tratata cu aquasafe. Asta folosesc si la celalat acvariu. Am tot citit pe tema asta si din ce am dedus la noi (si in general de altfel) apa se trateaza cu cloramina, nu cu clor, tocmai deoarece clorul este foarte volatil si se evapora usor din apa. Iar in cazul asta degeaba o lasi sa stea, cloramina nu iese (evapora) din apa nici dupa o saptamana, deci singura metoda este tratarea ei cu substante care sa o neutralizeze.

Filtrul a mers in celalalt acvariu neintrerupt de mai bine de o luna. Acum o saptamana chiar a trebuit sa-i curat furtunele pentru ca se colmatasera.
[Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut un schimb de apa, cam 30 litri, apoi niste teste:

Test 5 in 1:

NO3 - 25 mg/l
NO2 - intre 1-5 mg/l
-----
KH ~ 6 grade
PH ~ 7.2
-----
GH~~DT~~TH -> >7 grade (asta nu am idee ce inseamna)

Test cu reactivi:

NH4 - 1 mg/l (imi pare maricel, deci doar filtrul ciclat clar nu a fost suficient)

Fe < 0,02 (de asteptat, nu fertilizez inca)
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

costin_ wrote:Apa de la chiuveta tratata cu aquasafe. Asta folosesc si la celalat acvariu. Am tot citit pe tema asta si din ce am dedus la noi (si in general de altfel) apa se trateaza cu cloramina, nu cu clor, tocmai deoarece clorul este foarte volatil si se evapora usor din apa. Iar in cazul asta degeaba o lasi sa stea, cloramina nu iese (evapora) din apa nici dupa o saptamana, deci singura metoda este tratarea ei cu substante care sa o neutralizeze.


Good call !

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Mi se pare surprinzator de mare NO3, NO2, dupa doar 24 de ore (am inteles ca aseara l-ai umplut). Deasemenea mi se pare cam prea devreme pentru schimb de apa ...

GH e duritatea generala si include KH deci automat este mai mare decat KH.


I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citisem ca in perioada de ciclare trebuie schimburi dese si mici de apa, mai abitir ca in general... Daca ma sfatuiti, pot sa le mai raresc, desi ma cam ingrijoreaza masuratoarea NH4 (mai ales ca am masurat dupa schimbul de apa).

Oricum, 30 litri din 180 este destul de putin...
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu baga niciun peste si nu schimba apa. Schimbul de apa nu face decat sa creasca durata ciclarii.
Si poti sa adaugi si un filter start daca poti. Faptul ca ai adaugat un filtru care a functionat 1 luna
intr-un alt acvariu nu este o garantie a ciclarii.
Iar testele 5 in 1 nu sint foarte precise. Testeaza de curiozitate si apa pe care o folosesti la schimb.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

E ceva tare in neregula la masuratorile tale... E anormal sa ai astfel de valori in apa dupa doar 24h (NO2, NO3, NH4 ar trebui sa fie 0 in prima zi). Ai citit ciclul azotului (la link-uri utile), in caz ca da ai vazut si tu graficele de acolo...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Roger roger, nu mai schimb apa, de fapt azi nu ma mai ating de acvariu de loc. Dimineata am apucat sa-mi arunc un ochi, pestisorii erau ok si vioi, le-am dat putin (dar chiar putin) de papa si cam atat. Apa era destul de maronie, foarte probabil din cauza cioatelor, dar daca nu ma insel asta nu are vreun efect negativ decat vizual (si, sper eu, temporar)...

Pestisorii i-am bagat in acvariu cu gandul sa produca niste amoniac astfel incat sa-mi tina in viata ce bacterii mai aveam in filtru; acum imi dau seama ca nu era necesar, dar parca nu i-as scoate acum sa-i pun inapoi in vechiul acvariu... prea i-am stresat deja...

Maine o sa mai fac niste teste, eventual si la apa din celalalt acvariu, ca sa am un termen de comparatie.

Va multumesc de sfaturi!
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut

bine ai venit si la Multi Ani!

Arata foarte bine setupul pentru inceput ,as adauga citeva observatii si sper sa nu intelegi gresit.
1. nu stiu daca este o idee buna sa stea acvariul asa aproape de fereastra,chiar daca ai draperii care mai atenueaza din razele soarelui dar tot va patrunde caldura,raze incit iti mai modifica parametrii apei (caldura,posibil aparitia unor alge) speram sa nu fie asa.
2.la lampa halogena se mai poate putin umbla la reglajul inaltimii?, spun ca totusi e cam departe de luciul apei si din poze reiese ca folosesti putin si ptr iluminatul camerei
3. cit ciclezi acavriul personal as lasa max 6 ore pe zi lumina timp de 3 saptamini,apoi cresti la 8 ore temp in a 4 saptamina si tot asa, poti incepe cu halogenul iar celalalte vei pune in functiune dupa 1 luna si tot asa vei
4. nu arata rau deloc plaja de nisip alb in fata, este un contrast cu restul dar cind vei planta posibil sa arata putin diferit,adica contrastul dintre alb si culoarea plantelor,daca vei pune si creveti ar da mai bine ceva culaore mai inchisa, iar sunt specii de pesti carora nu le place substarul alb din cauza refelxiei luminii dat de neoane,prea puternic, aci las pe acvaristii experimentati sa vina cu ideii si explicatii daca vor.
incepe ciclul iluminarii (prferabil sa ai o priza programabila)

Acuma este greu sa iti sugeram cu ce fel de pestisori vei habita acvariul, daca iti plac zeberele ar fi recomandat un biotop asiatic cu alti colocatari, eu in rom am tinut niste pesti superbi din aceasi familie, danio albolineatus,superbi

voi urmri cu interes jurnalul tau

fostul user ozy
[WWW]
costin_
Member

Joined: 22/12/2011 14:37:52
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vereb wrote:Salut

bine ai venit si la Multi Ani!

Arata foarte bine setupul pentru inceput ,as adauga citeva observatii si sper sa nu intelegi gresit.
1. nu stiu daca este o idee buna sa stea acvariul asa aproape de fereastra,chiar daca ai draperii care mai atenueaza din razele soarelui dar tot va patrunde caldura,raze incit iti mai modifica parametrii apei (caldura,posibil aparitia unor alge) speram sa nu fie asa.
2.la lampa halogena se mai poate putin umbla la reglajul inaltimii?, spun ca totusi e cam departe de luciul apei si din poze reiese ca folosesti putin si ptr iluminatul camerei
3. cit ciclezi acavriul personal as lasa max 6 ore pe zi lumina timp de 3 saptamini,apoi cresti la 8 ore temp in a 4 saptamina si tot asa, poti incepe cu halogenul iar celalalte vei pune in functiune dupa 1 luna si tot asa vei
4. nu arata rau deloc plaja de nisip alb in fata, este un contrast cu restul dar cind vei planta posibil sa arata putin diferit,adica contrastul dintre alb si culoarea plantelor,daca vei pune si creveti ar da mai bine ceva culaore mai inchisa, iar sunt specii de pesti carora nu le place substarul alb din cauza refelxiei luminii dat de neoane,prea puternic, aci las pe acvaristii experimentati sa vina cu ideii si explicatii daca vor.
incepe ciclul iluminarii (prferabil sa ai o priza programabila)

Acuma este greu sa iti sugeram cu ce fel de pestisori vei habita acvariul, daca iti plac zeberele ar fi recomandat un biotop asiatic cu alti colocatari, eu in rom am tinut niste pesti superbi din aceasi familie, danio albolineatus,superbi

voi urmri cu interes jurnalul tau


Multumesc de sugestii, La multi ani si tie/voua!

1: Aici nu am ce face, este singurul loc disponibil, asadar ma pregatesc pentru batalia cu razele de soare.

2: Lampa este acum la 35 cm de luciul apei. Din partea mea si eu as vrea sa fie mai jos, pentru ca ma obsedeaza reflectorul ala care imi bate in toata camera, dar tocmai pe considerent de acvariu nou am inteles ca se recomanda o inaltime mai mare. Citisem pe site-ul celor de la Reef chiar ca pentru inceput ar trebui pus la 50cm de luciul apei.

3: Momentan am programat lampa MH la 5 ore pe zi, iar neoanele pentru inca 2 ore inainte, respectiv dupa. Asta inseamna 2 ore neoane (~50W), apoi 5 ore neoane + MH (~200W), apoi inca 2 ore doar neoane (~50W). Si aici sunt deschis la orice sugestii, intrucat este primul meu acvariu plantat.

4: Plaja aceea va disparea, pentru ca imi scoate fire albe in cap. Deja acolo se aduna TOATE mizeriile, plus ca apa mi-e colorata putin maro de la lemn, iar acest maro imi coloreaza si minunata mea plaja alba. Apoi, chiar si mie nu prea-mi place contrastul prea puternic intre alb si (mai ales) fundalul negru. O sa ma decid cu timpul, dar un lucru e clar: nu va mai fi nisip, ci macar pietris fin, ca sa il pot aspira. Ieri am incercat sa aspir usurel nisipul si stupoare: nisipul se ridica in sifon, mizeria ramanea in urma. Epic fail smilie

Probabil ca intre punctele 2 si 3 trebuie un echilibru pentru acvariu in curs de ciclare? Gen distanta mai mare de apa cu durata de iluminare mai lunga, sau invers? Sincer, nu am idee aici.

Despre pesti nu ma pronunt inca... evident, accentul as vrea sa fie pe plante, deci voi pune ce va fi nevoie sa arate/functioneze natural.
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

chiar daca cei de la reef recomanda la o inaltime de 50 cm este cam aproape.
Tinund cont de volumul net al acvariului si puterea W-atilor mi se pare cam mult, mai ales ca nu este foarte plantat,redu din durata de timp la lumina ori nu folosi si cei 5ow suplimentare ,

ca sa nu deranjeze lumina care cade pe linga acvariu si risipa inutila, poti bricola un fel de pervaz pe partea frontala al suportului de lumina (dintr-un material plastic 10-15 cm inalt,rigid de culoarea suportului,il prinzi cumva sa nu fie perfect vertical ci putin inclinat, dar ideal ar fi sa faci din placa tipografica care nu a trecut prin procedeul de tipar , pe exterior pui un autocolant si interiorul lui lasi asa natur,reflecta lumina in interior, exact ca la capacele de acvriu).

apa maronie este din cauza lemnelor,in timp se va elimina,personal imi place mai mult maronie ca se apropie cumva de apele amazoniene

nispul alb sa il schimbi este decizia ta,eu dar am facut o observatie avind in vedere ca poate deranja putin pestii, la ciclide malawi merge. Dar din moment ce tu ai facut cu plaja alba in fata inseamna ca te-ai gindit foarte mult pina a incepe startarea, in viziunea ta ai creeat un acvariu excelent,estetic. Poti sa il lasi daca iti place

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com