[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Knife fish  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
cmariusp
Unripe member

Joined: 07/11/2011 21:27:42
Messages: 4
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut din nou

Am cumparat si eu 2 knifefish ,initial vroiam sa ii bag in acvariul cel mare - dar cand am citit mai multe despre el am aflat ca e un fel de mic asasin intre pestii acestia mai pasnici.

Nu vreau sa renunt la ei,deci...as dori niste sfaturi in privinta lor,in principal ce pesti as putea baga cu ei si sa nu se trezeasca a 2-a cu ochii scosi.
Momentan ii tin intr-un acvariu de 50l,dar pestii pe care vreau sa ii strang vreau sa fie pt un acvariu de dimensiunile 100x50x70 (adica aproximativ 350l)
xenon
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2012 23:27:30
Messages: 521
Location: Iasi
IP:
Offline

Este un peste carnivor.ATENTIE!Ajunge pana in 50 cm la maturitate.Cand nu are loc devine agresiv,in rest este un peste foarte timid,considerat chiar nocturn.Se tine cu pesti mari si pasnici.Trebuie hranit suplimentar cand dai stingerea,atunci este el cel mai activ.
Sper sa fii inspirat si sa te gandesti ce sa faci cu ei,in 350 de litri la maturitate cred ca nu v-or avea loc,avand in vedere marimea lor.Daca vrei sa ii tii,ca un sfat ii poti tine cat sunt mici,dupa ce au depasit 10-20 cm ar trebui sa ii dai pentru ca ii vei chinui.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2012 19:56:37


Jurnal Nano Shrimp Tank

[Yahoo!]
johndoe21ro
Junior member

Joined: 25/08/2008 21:51:49
Messages: 25
Location: Craiova
IP:
Offline

Banuiesc ca daca il iei de la o dimensiune mica si creste alaturi de ceilalti pesti, s-ar putea sa nu fie agresiv cu ei... insa sunt sanse mari sa mai dea iama prin ei cand va ajunge la o dimensiune apreciabila. Trebuie inteles ca pestii au personalitati diferite in ciuda asemanarilor izbitoare.
Nu stiu cat de serioasa este problema cu restul pestilor din acvariu. In primul rand BGKF-ul este destul de pretentios la calitatea apei si la tipul mancarii. Eu am avut dificultati pana sa-i invat cu hrana uscata (de cea mai buna calitate, respectiv Hikari si Tetra). Mie mi-a murit cel mare, acum vreo 5 ani, la o pana de curent de vreo 7 ore. Avea cca 35cm. Cel mic, de cca 25cm, a pierdut lupta cu un co-locatar mai agresiv.
Pana cand creste poti avea timp necesar pentru a-ti construi un acvariu in jurul acestui peste (daca ajunge sa te pasioneze suficient, evident).

Ferplast Star200 (750l): Jaguar Guapote, Astronotus Ocellatus, Jack Dempsey, Channa Melasoma, Pseudoplatystoma Tigrinum, Glypt. Joselimaianus, Polypterus Endlicheri, Mystus Leucophasis
Eheim AquaPro 80 (126l): Astronotus Ocellatus, Polypterus Senegalus, Pseudomystus Siamensis, Ancistrus Albino, Agamixys Pectinifrons
http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=154894
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com