[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre Benu  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Salut tuturor!

Iaca am putin timp si am zis sa dau si eu cu semnatura, desi stau pe forum de o buna bucata de vreme. Da mai bine sa vedem cum a inceput totul ...
Istoria incepe acm asa: acuma vreo 17-20 de ani, Benu a prins boala acvariilor. Am cumparat unul mai mitititel cu ceva guparezi. M-am tot uitat cum e facut acvariul. Apoi am gasit un magazin. Pe Matei Milo, daca mai tineti minte, pe langa Palatul telefoanelor. Si odata, cand ma zgaiam eu la pesti, un nene facea un acvariu! Cu un ochi la pesti si cu altul la nene. Si asa m-am cam prins eu cum se fac acvariile. Am luat un tub de silicon si l-am croit pe primul. Sticla de 4, aproape 1 m lungime. Noroc ca in nesimtirea mea, l-am facut doar de 35 inaltime si 40 adancime. Bineinteles ca l-am umplut dupa o zi cu apa. Si atunci am aflat eu ce elastica e sticla. Si ce burta poate face ea la un metru lungime. M-am cam speriat si am facut pe mijloc un fier indoit in U ca sa nu se mai indoaie. Daca stiam eu de intaritoare ... Asa am crescut primi gupy. Apoi am facut unul mai sanatos din sticla groasa. Si altul si altul. Si ceva maternitati. Ca aproape saptamanal avaeam puisori de gupy in bazin si apoi nu mai aveam. Si uite asa aveam si un borcan mai mare cu o spirtiera sub tava cu apa si ziare pe care statea. Si o pompa de saltea de plaja cu piatra de aer langa scaunelul meu din Obor. Ce vremuri !!! Si ce frig. Ca pe frig mergea bine vanzarea, ca meseriasii cu pesti adevarati nu prea nu prea se riscau pe ger.

Apoi au fost molly. Si play, si xipho. Ba chiar si o pereche de beta intr-un acvariu mititel de la care am avut vreo 6 puiuti. Apoi am donat toti viviparii unui meserias din Obor. Si m-am apucat de scalari. Si leeri. Bestiali !!! De la scalari am avut si ceva puiuti. Si pentru prima data am auzit ceva zvonuri despre o chestie noua. Discusi parca le spunea. Dar nu prea se gaseau la noi. Si oricum nu se reproduceau in captivitate (?!?!?). Apoi i-am si vazut ... Superbi, chiar si piticuti, intr-un acvariu din piata ... Dar nu am mai apucat. Ca a venit armata. Si facultatea si a trebuit sa dau toate acvariile, pestii si restul. Le-am dat unui prieten si am suferit in tacere.

Si apoi nimic. O perioada stearsa, fara evenimente, daca nu socotim facultatea, revolutia, insuratoarea, facutul casei si al firmei si alte ceva chestii fara prea mare importanta.

Anul trecut imi trag internet pe cablu. Si cum dowloadeam fara noima, gasesc printre fisiere o poza. Cu un acvariu bestial cu chestiile alea ... discusi parca ... si un link catre un forum de acvaristica. Pe care l-am vizitat. O data. De doua ori. De trei ori. Zilnic. De doua ori pe zi. Si boala a revenit. Mai puternica si mai acuta ca vreodata. Cu nevasta nu prea mai vorbeam decat despre cum ar trebui rearanjata mobila din casa. Si ca ar fi bine sa strangem niste bani. Ca nu se stie ce mai trebuie in casa. La birou, tot intrebam despre echilibre in solutie. Despre metode rapide de determinare a azotatilor si despre solubilitatea gazelor in functie de temperatura. Despre dedurizarea pe rasini schimbatoare si posibilitatea regenerarii paturilor mixte de rasine. De ii disperasem pe colegii mei care nu intelegeau cat de grava e starea mea.

Si apoi am trecut la treaba. Am cumparat intai filtrul extern. Fluval 304. Cam mic pentru ce urma. Apoi restul hardware. Si sticla. De data asta de 10. Cu fund dublu. Intaritoare de jur imprejurul fundului. Si H -ul de sus. 100 x 70 x 60. Cam inalt dupa cum spuneau unii pe aici. Si dupa cum am constatat si eu nu foarte tarziu ... Apoi am dat comanda de schelet metalic pentru masa. Apoi l-am lipit, am facut capacul. Am cernut si spalat pietrisul. Apoi l-am umplut. Cu apa si ceva plantute, radacini si pietre. Apoi cu vreo 6 ancistrusi. Si pe urma cu vreo 10 discusi. Din care am omorat 5, din prostie si panica.

Acuma e totul OK. De ceva vreme totul merge OK. Cei 5 discusi au crescut binisor. Ancistrusii au mustati mari. Am trecut cu bine de prima invazie de alge. Neonii insa nu prea se simt bine la 30 de grade. Ma gandesc sa-i dau.

Acuma dau in sus si vad cat am scris. Scuze oameni buni, m-am lasat dus de val. Dar cam asta ar fi pe scurt despre Benu ...

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

WELCOME !!
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bine ai venit!
Tipu` ala de la Palatu` Telefoanelor se numeste Remi si a inspirat multe generatii de pusti, actualmente oameni in toata firea
Din cate stiu mai lucreaza si acuma pesti...dar in alta locatie.
Era unu` din putinele magazine de pe vremea lu` Piticu`.

In alta ordine de idei...am inteles eu bine ? Ai coloana la acvariu de 100 cm...cum stai cu lumina, ce folosesti sa faca fata la asa o inaltime?

Da, hotarat lucru, neoni nu se simt bine la 30 de grade...marita-i smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Nu. Latimea e de 100. Inaltimea e de 70, da si asa e mare. Multumesc de urari !

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Uraaa ... am reusit sa bag si ceva poze. Lucru clar, nu ma pricep la fotografia digiatala. Pe bune ca in realitate arata mai bine ...

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Totusi reusita poza sau nu, acvariul cu siguranta e!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos acvariu! Bravo! :-)
Si fi bine venit printre noi!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com