[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

scuze,dar iar am nevoie de ajutor!
acvairu de 40 litri,filtru interior cu aerare,o planta.apa o schimb la saptamana cam 10-15%. pesti: 3gupy, 3platy,2coridoras,1ancistru. temperatura 25 grade.
gupy si coridoras au inceput sa se frece de substrat si de obiecte. in rest sunt vioi, mananca, inoata cu aripioarele desfacute.
am citit la boli, dar aceleasi simptome sunt pentru mai multe boli.
care ar fi cel mai bun tratament? sa incerc cu sare?
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

comform statistii, cele mai multe sanse e sa ai "inceput" de gris (nu bag mana in foc, dar asta e parerea mea). iti recomand sa ridici treptat temperatura la apa pana la 29 de grade si sa pui si sare in acvriu (desi nu face bine la plate....) sarea sa o pui masurata, nu dupa ochi (sau cu lingura)

ps, asta e parerea mea sper sa nu gresesc
Rochi
Member
[Avatar]

Joined: 10/11/2005 19:50:14
Messages: 131
Location: Bucuresti-Tei
IP:
Offline

ce fel de mincare le dai ??? le dai cumva si hrana vie ??? larve sau tubifex???

Urit de multi , iubit de putini dar respectat de toti
[Yahoo!] [MSN]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pestii tai au gris.Sunt sanse sa scapi de el si fara sa pui sare in apa.Daca cresti temperatura treptat pana la 30 de grade , o mentii 4 zile si daca pestii nu se mai scarpina inseamna ca sunt vindecati si poti cobora temperatura treptat la valoarea initiala.Daca se scarpina in continuare poti sa incerci si cu sare sau cu verde de malachit.Pentru informatii detaliate uita-te la sectiunea Boli tratamente.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

multumesc. le-am ridicat temperatura si preventiv le-am pus putin albastru de metil. astept sa vad azi cum se prezinta.
nu le dau hrana vie ca nu gasesc in valcea. le dau fulgi, tubi uscati, troco grower. cam atat gasesc in valcea
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Atentie la temperatura maxima pe care o atingi in bazin si la durata pe care faci schimbarea! (Diversele specii de Corydoras au plaje diferite de temperatura adica C. paleatus nu are acelasi domeniu de temp. ca si C. aneus)
Atentie si la sare! In timp ce unii spun ca sarea chiar si in cantitati mici poate fi fatala pentru Cory altii spun ca se poate adauga in cantitati mici si TREPTAT, fatala fiind-le schimbarea brusca a concentratiei.

Pot sa spun ca tratamentul cu sare si ridicarea temperaturii le-a fost fatala unor Cory pe care i-am avut . D'aia am aflat (prea tarziu) cele de mai sus .

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

am pus termostatul pe 28 de grade ca am inteles ca peste 27 nu mai traieste parazitul. si am pus si cateva picatuei de verde de malachit( 1 picatura / litru). incerc sa nu-i bag la saramura :-) . am inceput cresterea temperaturii de ieri si astazi nu i-am mai vazut scarpinandu-se. sper sa fi rezolvat.
multumesc tuturor!
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 picatura/litru e enorm pentru verdele de malachit...poate fi fatal.

In alta ordine de idei, tratamentul pentru gris se face cel putin 10 zile (cu schimbare de apa zilnic, temperatura de 29 de grade si sare, eventual costapur si nu verde de malachit pur).
[Yahoo!]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

multumesc. oricum acum vad ca nu se mai freaca de nimic si par ok
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

sa nu te lasi pacalit. tine macar temperatura ridicata vro 10 zile...
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

reiau acest topic pentru ca se pare ca nu este gris. intai sa va spun ce am facut pana acum: am ridicat temperatura la 29 de grade( si este asa de 2 saptamani). am pus intai verde de malachit ( 1 picatura/litru) cu schimb de apa ~50% la trei zile. simptomele persistand am inceput sa pun sare ( cate putin in fiecare zi pana am ajuns la concentratia de 4gr/litru cantarita). multumesc lui betta pentru sfatul cu sarea. adaugand cate putin zilnic corrydoras traiesc. acum sa revin la problema: am observat ca pestii au inceput sa aiba pete stralucitoare pe ei si continua sa se frece de substrat. dupa cate imi pot da seama si din ce am citit la sectiunea boli ( inclusiv linkul italian) cred ca e vorba de tetrahymena corlissi. acolo scrie ca tratamentul se face cu verde de malachit 0,04mg/litru. deci ma intreb : facand tratament cu verde de malachit pentru gris, n-ar fi trebuit sa dispara parazitul? ce trebuie sa fac?
[Email]
GYALAI TIBERIU
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/11/2005 20:48:10
Messages: 18
Location: baia mare(torino-italia)
IP:
Offline

:-) salut.foloseste produse de la SERA :o SERA COSTAWERT am avut numai rezultate bune (sarea ii fatala pentru pesti daca folosesti sare de bucatarie) foloseste sare neiodata

traiasca toti pesti
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

GYALAI TIBERIU wrote:sarea ii fatala pentru pesti daca folosesti sare de bucatarie
Explica un pic ....... nu inteleg ceva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
GYALAI TIBERIU
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/11/2005 20:48:10
Messages: 18
Location: baia mare(torino-italia)
IP:
Offline

MARELE ALB. Se stie ca sarea de bucatarie nui buna, g.100 sare contine mg.3 de iodio, pentru pesti poate fi fatala in cantitati mari.

traiasca toti pesti
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

GYALAI TIBERIU wrote:Se stie ca sarea de bucatarie nui buna, g.100 sare contine mg.3 de iodio, pentru pesti poate fi fatala in cantitati mari.
Daca spuneai ca sarea iodata nu-i buna intelegeam. Am intrebat pentru ca io folosesc in bucatarie sare din aia neiodata. Poate si altii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

GYALAI TIBERIU wrote:MARELE ALB. Se stie ca sarea de bucatarie nui buna, g.100 sare contine mg.3 de iodio, pentru pesti poate fi fatala in cantitati mari.

Poate vrei sa spui IODAT DE POTASIU, nu
iodio
... OK ? Si, in general, sarea alimentara IODATA are minim 4 mg la 100 g de iodat de potasiu. Poate ne spui si ce substanta este folosita ca "antiaglomerant", daca tot le stii asa bine.... Iar in cantitati mari sarea e "fatala" datorita.... clorurii de sodiu. Capischi ?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com