[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HELP PLEASE  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Salut.... . Tot in legatura cu punctele albe de pe inotatoare la caras.... a mai trecut inca 2 saptamaini si tot la fel.... . Sunt niste puncte mici albe pe coada mai mult , nu cred ca este ichtioza pt ca nu are puncte albe si pe corp... Am incercat si tratamentul cu sare , am ridicat temperatura dar tot degeaba. Acum il tin intr-un acvariu de 30 l bine plantat si sol cu granulatie de 0,2 cm. va rog nu ezitati sa va spuneti parerea despre acest lucru, si cum as putea sal tratez... merci mult

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

daca au trecut 2 sapt. si punctele erau acolo in tot acest timp e clar ca nu este ich, pt. ca trebuia sa-si dea druma sa se inchisteze pe fundul acvariului deci ai altceva doar cu niste poze ne lamuresti sa te putem ajuta
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

busted wrote:Sunt niste puncte mici albe pe coada mai mult , nu cred ca este ichtioza pentru ca nu are puncte albe si pe corp...

- e acelasi caras care in alt post ziceai ca are o pata alba pe cap? cel care l-ai cumparat gata bolnav?
- daca nu, cei doi carasi sunt in acelasi acvariu?
- cati carasi ai de fapt? si in ce volum? si ce ALTI PESTI?
- punctele albe sunt chiar ca si boabele de gris, sau mai mult ca niste pete mici alb-opace?
- e acelasi acvariu in care ai si gourami?

Scuza-ma, dar posturile tale mi se par confuze.... tu chiar vrei sa te ajutam sau doar sa faci conversatie? Te plictisesti asa tare? Parca ti s-a mai atras atentia ca ne cam iei peste picior !

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

GeorgeT wrote:Te plictisesti asa tare? Parca ti s-a mai atras atentia ca ne cam iei peste picior !
Se pare ca nu ne baga in seama .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

nu nu nu..... Stati linistiti, nu va iau peste icior chiar deloc... Vorbesc foarte serios in legatura cu acel caras... Nu stiu de ce as putea glumi cu asa ceva... . Si ca sa fiu mai clar am asa : 3 acvarii : unul de 100 l in care tin o pereche de guarami albastri , 2 coridoras , o pereche de zebre , si carasul auriu mare ( cu pata pe cap ) ( mersi mult pentru ca ati incercat sa ma ajutati dar din fericire pata s-a retras ). In al doilea acvariu de 80 l tin un sanitar negru ( nu stiu sigur cum se numeste ) si carasul alb mai mic ( cu punctele mici si albe ) , dar am auzit ca este o boala des intalnita la carasi ( banala ) asa ca nu mai imi fac griji... . SI in cel deal treilea acvariu de 50 l tin numai vivipar ( guppy molly platy ).

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Carasul a murit...... . Rog un moderator sa inchida topicul ... se declara topic close......

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com