[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalarel cu aripi ciuruite  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut. Acum 1 saptamana am cumparat 5 scalari clasici. Ei sunt ok. Din pacate, inainte de asta am refacut setupul acvariului si s-a cam deciclat. De vre-o doua zile am observat ca aripioarele unui scalarel "putrezesc". Uite aici poza : image

Sorry pentru calitatea pozei...

Are cineva idee ce ar putea fi ?

Multumesc.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Seamana foarte bine cu asa-numita putrezire bacteriana a inotatoarelor, cunoscuta pe net drept "bacterial fin rot". E generata de stress, ceea ce nu e de mirare avand in vedere ca pestisorii tai au trecut printr-o schimbare de domiciliu. Se trateaza cu Sera Baktopur.
Ai grija si la curatenia acvariului, pentru ca aparitia bolii denota o apa infestata de bacterii.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sera Backtopur Direct

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Cum am spus mai sus, acvariul era deciclat cand am introdus scalarii din cauza setupului nou. Acum cred ca s-a ciclat. Daca o sa aplic tratamentul cu sera baktopur/baktopur ditect nu o sa se decicleze iara ? Asta nu-i inca un motiv de stres ? Si plantele mele nu or sa aibe de suferit ?

Inca o data va multumesc pentru raspunsuri.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Scoate-l intr-un alt acvariu sau fa-i bai de scurta durata intr-o sticla de 2L

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

viviparu'"]Scoate-l intr-un alt acvariu sau fa-i bai de scurta durata intr-o sticla de 2L[/quote:ab20c792f0 wrote:

Dar nu exista o infectie in acvariu ?
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca un singur peste e afectat atunci poate ca nu o sa ai probleme cu toti ceilalti. Izoleaza-l cat mai repede si da-i bolii in cap

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

hans wrote:Dar nu exista o infectie in acvariu ?

Nu e vorba de o infectie anume in acvariu, ci de niste bacterii oportuniste, care profita de organismele slabite. Un peste sanatos e imun la ele.
Totodata, pe masura ce acvariul intra in "regim normal de functionare", numarul respectivelor bacterii se imputineaza si virulenta celor ramase scade.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru ajutor. O sa mut scalarelul respectiv intr-un "acvariu de carantina" - in cazul de fata o galeata si o sa-i fac tratamentul. Sper sa se repare cat mai repede. Si mai sper ca nu o sa mai pateasca nici unul asta.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Asa am patit si eu cu o scalarita cand am facut un schimb de ~ 50% de apa deoarece nu mai schimbasem apa de 2 saptamani.Acum m-am invatat minte si stiu ca schimbarile rapide in chimia apei afecteaza pestii.In cazul tau boala poate fi de la ce au zis ceilalti(deciclarea acvariului) sau in caz ca ai sarit peste procesul de adaptare a pestelui cu apa din acvariul tau.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com