[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon mort  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Dimineata am gasit neonul mort plutind la suprafata - am crezut ca astfel de chestii se intampla doar altora si mizam pe armonia din acvariul meu.
L-am studiat si avea ca o muscatura intre cap si burta iar aripioara dorsala era sfasiata.Ce s-a putut intampla ?In bazin am 8 neoni (-1),un beta si o pereche de cory - totul e ok cu apa,filtru,hrana,plantele.Bazinul are 50 l , au loc sa se ascunda - de 2 luni de zile de cand locuiesc impreuna nu am sesizat agresivitate la beta fata de ceilalti .Boala nu cred sa fie ,ca saracul arata mutilat. Ce spuneti ?
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca avea o rana este clar ca a fost atacat. Acum nu poti stii sigur daca inainte sau dupa ce a murit.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Exemplarul avea burta usor mai bombata decat ceilalti ;m-am uitat mai atent si am vazut ca de asta e vorba.Eu ziceam ca e femela ca asa am citit - asta ca ipoteze noi de lucru .Ca sa aiba totusi o "gaura" de circa 3-4 mm , mi se pare totusi ciudat - cine sa-l muste asa ?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate sa fi fost ciugulit DUPA de a murit
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca acel neon a murit din cauze violente. Sunt sigur ca ceilalti au inceput sa-l ciuguleasca dupa ce a murit. Nu i-ai vazut "la masa" pentru ca atunci cand te-ai apropiat de acvariu s-au speriat si s-au indepartat.

Spui ca exemplarul avea burta mare. Asta ma duce cu gandul la doua lucruri: ori de la asta i s-a tras decesul (vreo ocluzie intestinala - n-ai observat daca ramanea deoparte cand le dadeai de mancare?), ori i s-a umflat din cauza gazelor formate dupa deces. Oricum, eu zic sa nu te ingrijorezi deocamdata, mai ales daca ceilalti neoni sunt veseli si au pofta de mancare.
Priveste-i cu atentie in urmatoarele zile sau saptamani, ca sa observi cum si cat mananca fiecare. De obicei, la animale pofta de mancare e un indiciu pretios in depistarea timpurie a unor eventuale boli.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

singura problema care mi-am tot pus-o in privinta neonilor ar fi comportamentul lor linistit si agale fie in grup fie imprastiat in zona de fund a bazinului in special.Se agita mai mult cand le dau hrana ,in rest sunt mult mai lenesi decat beta sau sanitarii care 'curg' permanent prin acvariu.Temp.e 25 grade,schimb 10 l de apa saptamanal la circa 50 si am observat ca de fiecare data dupa schimbul de apa ,neonii se strang in grup si se deplaseaza spre capatul bazinului din dreapta ,de parca ar vrea sa iasa din el - ulterior isi revin.Sigur sunt niste modificari in chimia apei care probabil deruteaza - totusi pentru ceilalti pesti pare ok.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Apa pe care o pui la pesti o lasi cateva zile sa iasa clorul din ea? Pentru ca daca o pui direct de la robinet pestii sunt afectati de clorul din ea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

problema pe care mi-o pun este in legatura cu comportamentul neonilor - stau grupati intr-un colt de bazin aproape de fund si aproape nemiscati - la masa totusi vin.Departe de ei sa alerge prin bazin cum ar fi normal la pestii de cird.Temp.e 25 grade ,apa schimbata (15%) saptamanal ,lasata sa iasa clorul aproape toata saptamana ,filtrare ,aerare,lumina - totul dupa sfaturile de pe forum .Ma gandesc doar la ph sau duritate (beta si cory se simt f.bine) dar n-o fi prea bine pentru neoni.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Repet, nu cred ca trebuie sa te ingrijoreze comportamentul lor, atata vreme cat vin la mancare.
Si neonii mei stau la fel de meditativi prin diverse unghere. Desi au o pereche de scalari cu ei, nu se sinchisesc prea mult de "amenintarea" matahalelor alea si stau prin acvariu care pe unde ii place. Ba, chiar am impresia ca sunt si ei un pic teritoriali, pentru ca asist uneori la cate o incaierare izbucnita ad-hoc, cand cate unul nu e atent pe unde "navigheaza" si da nas in nas cu altul care "pazeste" spatiul dintre doua plante sau - stiu eu - umbra unei frunze.
Nu acelasi lucru se poate spune despre Rasbora. Pestisorii astia stau tot timpul atat de grupati incat, daca esti iute de mana, ii poti lua pe toti dintr-o data intr-un pahar cu apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat timp am avut discusii (de o saptamana nu mai am din diverse motive) neonii stateau ascunsi si rareori mai dadeau ture prin bazin. Acum este un spectacol...
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

Ba, chiar am impresia ca sunt si ei un pic teritoriali,
asa e ca se mai reped brusc unul la altul .M-am mai linistit deocamdata - oricum multumesc de sfaturi .
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com