[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Summertime  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu am mai postat de ceva vreme . Acavriul este ok . Am avut o perioada in care am avut alge paroase. Am desfacut canistra . Era plina de mizerie. Am curatat-o bine. Am curatat si furtunele pentru ca erau colmatate si scazuse debitul . Acum am din nou flow bun in bazin iar pe in ( desi imi e urit ) am pus un burete.
Urmeaza o tunsoare zdravana la hygrophila si la gazon ( poate chiar sa il scot si replantez ) .
O buba la canistra . Nu a mai functionat clapeta deoarece o manevrez foarte rar ( ma refer la clapeta de inchis deschis ). La recomandarea lui Skija am luat silicon spray . Pina sa vina siliconul ( comandat pe net ) am desfacut furtunele si fara apa pe " traseu " clapeta a mers comutata dar alta buba - pe pozitia inchis nu ma lasa sa mai apas butonul care iti da voie sa scoti intreg mecanismul din canistra . ma refer la corpul cu clapeta. Tot la recomandarea lui Skija o sa desfac( cindva ) capacul si sa incerc apoi sa dau jos partea cu clapeta. Pina una alta canistra functioneaza bine ( cu exvceptia acestui impediment ).

image
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Iara nu am buton de like
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi Skija.
Si multam si de linkul la tutorialu lui Koala cu desfacutul capacului la canistrele Eheim. E foarte folositor.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos! Ma bucur ca l-ai reusit dupa cite ghinioane ai avut. Tunde gazonul mai des si se va reface. Normal acest gazon este cel mai rezistent si mai putin pretentios la substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi Silviu. O sa il tund . Sint si zone unde deja s-a incilcit destul de tare si mai mult ca sigur o sa il scot si o sa il replantez.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/11/2018 14:12:29

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Natural!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

BBogdan wrote:Natural!


Multumesc Bogdan . Cam asta e si ideea principala.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O poza de azi dimineata din parcul de peste drum. Nu are musai treaba cu acvaristica dar mi-a placut ce se vede.

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Azi am avut placuta surpriza sa vad una din pozele mele de la setupul "reflection" cover la Knott pe site .


[Thumb - photo cover.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De vreo 8 zile am schimbat lumina pe bazin - am trecut de la 2x28w t5 la un led Dennerle trocal led 36w . Este prima mea experienta cu led pe un bazin plantat . multumesc lui Bogdan Borta pentru rabdare ( l-am chinuit citvea zile cu intrebari legate de acest led ).
Prima imrpesie dupa ce l-am pus pe bazin - usor dezamagit de culorile afisate . Partea de hardscape isi pierde intr-o masura din " stralucire " ca sa zic asa. Sistemul de prindere este iarasi mare un minus - nu poate fi coborit sau ridicat fata de luciul apei .
Trecind peste acest aspect plantele cresc vizibil mai bine, si sint mai viguroase . Lumina ajunge mai bine pe sol si asta se vede in evolutia gazonului. Per total sint multumit , este o prima experienta pozitiva legata de lumina led .
Am luat ieri si citeva fire de ludwigia super red - sint curios cum se prezinta si plantele rosii , daca isi pastreaza sau nu culoarea. Cu plantele verzi nu am ce comenta, cum spuneam se prezinta excelent.
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Succes cu noua lampa! Sper ca evolutia sa-ti fie pe plac!
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

cosmin_ruz wrote:Succes cu noua lampa! Sper ca evolutia sa-ti fie pe plac!


Multumesc frumos.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/12/2018 09:46:27

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O ultima poza pentru Summertime cu un detaliu de ludwigia sub lumina de led. Este mai mult ca sigur ultimul jurnal . Multumesc Acvariu.ro pentru gazduiere.

image

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca de obicei, frumos instantaneu.

Cryptic Cherries - West-Africa river
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:O ultima poza pentru Summertime cu un detaliu de ludwigia sub lumina de led. Este mai mult ca sigur ultimul jurnal . Multumesc Acvariu.ro pentru gazduiere.

image


Ultimul jurnal ? Pacat, acvariile si jurnalele bune fac calitatea unui forum si unei comunitati.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Din pacate simt sa zic asa ca nu mai prezinta interes jurnalul . Toata lumea migreaza spre facebook desi un jurnal are alt farmec si detine mult mai multa informatie fata de o poza pusa pe facebook .
Sa tii un jurnal frumos e putina munca , in special cu partea de " pozat " . Ca idee pentru " Lost nature " cred ca am tras in jur de 8000 de cadre ..... apoi sortatte, editate .... toate astea iau timp .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, din pacate "retelele sociale" canibalizeaza cu succes formatul clasic de forum.
Lumea este din ce in ce mai grabita, mai superficiala, mai dornica sa "ia totu' de-a gata".
Eu sunt un catar batran si-am refuzat sa fac acest pas, dar multi dintre colegii de forum au disparut de aici si s-au mutat pe diverse grupuri Facebook.
O fi bine? O fi rau? Plm, nici nu vreau sa aflu...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Nu stiu cat ajuta parerea mea, dar forumul este mult mai constructiv si contine un bagaj de informatii si experiente ce nu pot fi intalnite in alta parte. De exemplu, chiar daca nu mai am acvariul de apa dulce (de fapt, mai am ultimul cub pentru cateva bucephalandre, pinnatifida si 1 neritina zebra ) urmaresc jurnalul lui Gabi (si nu doar al lui, sau cand am timp citesc altele din trecut) indiferent ca ii dau like pe facebook sau nu, ci tocmai din cauza a ce spuneam initial, este placut sa urmaresti un jurnal si mereu ai si ceva de aflat nou. In plus, imi updatez propriul jurnal de la apa sarata cand pot si o fac din placerea de a activa pe acest forum (forum de unde am invatat multe si voi invata si mai multe).

Si sincer, consider ca si daca mai raman 10 useri activi, tot ce a fost scris pe acest forum ramane ca baza pentru alti posibili 1.000 de useri care cauta o informatie utila si asta e foarte important.

O zi buna tuturor, Stefan

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sincer din punctul meu de vedere Facebook este mai degraba util doar ca forma de promovare rapida. Sau poti obtine la un moment dat si informatii. Din punctul meu de vedere nu se va compara niciodata cu forumul .Cel putin pe mine forumul m-a format ca acvarist .
Din pacate cum spunea si Koala majoritatea userilor au migrat acolo . Plus ca pentru toate concursurile trebuie sa ai Facebook ca sa te poti inscrie.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Sa tii un jurnal frumos e putina munca , in special cu partea de " pozat " . Ca idee pentru " Lost nature " cred ca am tras in jur de 8000 de cadre ..... apoi sortatte, editate .... toate astea iau timp .

Tocmai de asta e pacat, ca un jurnal cu poze ca ale tale (si ale altora) are valoarea data de munca depusa si evident de arta necesara pentru a le face. Lucrurile astea sunt si o donatie catre comunitate, nu numai un mod de a deveni cunoscut si a primi apreciere. Eu nu sunt la curent cu migratia catre facebook insa mai ma uit si pe afara la forumuri , sper sa nu fie o problema ca dau numele- nano-reef dot com - si nu am avut impresia ca activitatea scade, ba din contra, Cei drept, au o sectiune rezervata pentru sponsori, si nu sunt putini (mai toate magazinele cunoscute de la ei) si ei au si alte posibilitati financiare.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com