[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sweet Bat - Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu cel putin asa am de gand sa fac la Juwelul meu , daca nu o sa mai fiu satisfacut de lumina la un mom3nt dat.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Sa stii ca e o solutie versiunea ta. Mi ar placea insa daca as putea atasa cumva o banda led pe soclul central, pe toata lungimea lui .
Si ca sa nu fie fara poza raspunsul :

[/img]image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2017 20:19:19

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De ce vrei banda led si nu lampa cu 2 neoane ? Care ar fi avantajul la ce vrei tu.
Am vazut pe youtube cateva Juweluri cu ceva in g3nul ce zici tu.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

E foarte ok si lampa cu 2 neoane. Nu stiu cit de elegant se poate bricola sus capacul daca pui inca o lampa.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:E foarte ok si lampa cu 2 neoane. Nu stiu cit de elegant se poate bricola sus capacul daca pui inca o lampa.


Foarte elegant .ti-am spus ca am gandit-o in caz ca voi avea nevoie de extra lumina. Juwelul are cele 2 bucati plastic fata si spate detasabile si in mijloc lampa. Corect ?
Uite cum am gandit-o eu ( la mine avand Vision e putin mai complicat pt ca una dintre cele doua bucati de plastic este rotunjita ). Dar sa revenim. Setezi care va fi pozitia celor doua lampi ( cu tot cu reflectoare montate ). Cel mai bine ar fi cred eu sa cumperi inca un capac de plastic impreuna cu lampa. Capacul din fata il lasi eventual intact ca pe el e locul pentru hranitor si manerul ( sa zicem ). Vine prima lampa si apoi lampa 2 cu reflectoarele de la lampa 1 si 2 in contact . Ramane o deschidere deasupra. Fie o inchizi cu plastic din capacul extra. Sigur gasesti un meserias bun care sa o poata taia drept si sa ii faca doua decupaje pentru a se ataja de lampi. Apoi in spate e mai usor iti trebuie doar doua decupaje . Astea deja le ai din fabrica pentru ca vei pastra partea anterioara a capacului din spate si vei taia drept doar partea lui din spate. La final eu cred ca poate arata la fel de finisat cum iese de la ei pe poarta.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu merge sa lasi capacul din fata intact. Nu mai intra bine cele 2 lampi. Adica cea de a doua nu mai are loc. Cel putin la Juwel 125 care l am eu.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Nu merge sa lasi capacul din fata intact. Nu mai intra bine cele 2 lampi. Adica cea de a doua nu mai are loc. Cel putin la Juwel 125 care l am eu.

Daca nu tai din capacul din fata deloc nu iti intra cele doua lampi , una langa alta ? Ai masurat ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu incape sub nici o forma. Deschiderea neoanelor e mai mare decit a capacului . Plus ca am pe mijloc am si transversala aia care e si curbata.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Curbata spre fata dar si spre spate
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

am facut masuratori . Pana acum o gandisem asa la ochi . Din pacate viata bate filmul. Cu reflectoare sigur nu incape . Uff.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Vezi daca gasesti la magazin o chestie asemanatoare cu asta dar pentru un singur tub de 24 W ....... sper sa ai noroc, aici am vazut.
Ar fi "interesant" s-o gasesti dar sa nu vrea sa ti-o vinda neamtul din diverse motive .

Daca reusesti nu cred ca-i problema sa atasezi cumva tubul in capac .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Da , este o solutie .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O poza de astazi . Nu e o evolutie spectaculoasa dar se vad imbunatatiri zic eu . . Am introdus si pestii. Imi plac mult . Azi am fost la un pet si aveau rasbora galaxy maturi - marturisesc ca arata demential . Ma tenta sa iau citiva dar deja am multi pesti ( desi cred ca nu voi rezista si tot am sa iau citiva) .
Va ziceam ca gazonul evolueaza incet. Cred ca am gasit cauza. Mi se terminase testul de NO3 de la sera si am luat de la tetra. Cit timp am facut teste cu cel de la tetra aveam valori dubios de mari. Tot acest timp am dozat macro cu mare zgircenie. La recomandarea lui " Porcu " am facut testul de NO3 de la tetra si la apa de retea . Mi a dat o valoare de speriat . M am dus frumos azi si am luat alt test de N03 de la Sera . Aveam nitratii aproape 0...... Am inceput de azi sa dozez sanatos .
Ce mi se pare dubios este ca moss ul se misca foarte incet . Nu stiu de ce .

Sper sa va placa poza .

[/img]image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2017 17:12:22

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Maestre, te-ai intrecut pe tine insuti. Frumos, jos palaria!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Fara cuvinte!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc mult domnilor. Apreciez la maxim ca va place.
Azi am tuns ludwigia si am replantat-o.
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Superb <3 Daaarrrr, o intrebare veche, care inca e de actualitate si e in mintea tuturor: apa cand pui in acvariu?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Neonii albastri dau tenta de noblete acvariului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:Superb <3 Daaarrrr, o intrebare veche, care inca e de actualitate si e in mintea tuturor: apa cand pui in acvariu?


Multumesc mult Artur. Un mare merit il are filtrul in faza asta cu apa super limpede.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Porcu wrote:Neonii albastri dau tenta de noblete acvariului .



Sa stii ca sint eleganti si parca mai delicati decit ceilalti neoni. Ce ma enerveaza putin este ca shrimpii ( am scris asa sa nu fac cacofonie ) au devenit foarte timizi . Ies extrem de greu la mincare .
Am inceput sa dozez serios NPK booster si sper sa vad si rezultate , in special la gazon . Unul din tuburi este Dennerle Amazon day iar unul este de la JBL , versiunea pentru plante. Imi place foarte tare cel de la Dennerle ca si temperatura de culoare si asa m ar minca sa mai iau unul de ala .... stiu ca se recomanda sa ai doua tuburi diferite pentru a avea spectru cit mai complet dar imi place tare mult cum spuneam temperatura de culoare de la Dennerle si modul cum arata plantele, rocile si pestii sub lumina lui .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com