[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Florin82 wrote:Am dat comanda si de prefiltru Eheim. Dar din pacate nu dispun de timp sa-l montez zilele astea. Asa ca il las pe sambata. Si mai am in plan sa iau 1 l de Matrix sa umplu un sertar in filtru.


Pai ce-i asa complicat. Scoti cosul de absorbtie si pui primul etaj al prefiltrului (nu cred ca ai nevoie de amindoua segmentele).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Florin82 wrote:Am dat comanda si de prefiltru Eheim. Dar din pacate nu dispun de timp sa-l montez zilele astea. Asa ca il las pe sambata. Si mai am in plan sa iau 1 l de Matrix sa umplu un sertar in filtru.


Si eu am prefiltru Eheim. Timpul de lucru pentru inlocuirea cosuletului cu prefiltrul este undeva la 30 de secunde ...
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am facut azi testul de No2 si a iesit Bine culoarea. Pestii sanitari sant Bine pana acum. As mai lua 6 neoni. Ce spuneti?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Astia 3 sanitari scap de ei si sa pun Oto.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am introdus cei 6 neoni. S-au acomodat repede bine în noua casa. Sant mai retrasi cand este lumina aprinsa stau pititi. Sant mai activi cu lumina stinsa. Stiti ce pot sa le dau de mâncare? Ce prefera?
rechinul
Junior member

Joined: 08/05/2017 18:10:57
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce folosesc eu si mananca pe saturate este TetraMin Granules

[Thumb - 805_PM-97861.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru o "gasca" formata din Rasbora Espei, Neon Negru, Microrasbora Galaxy si Boraras Urophtalmoides, folosesc o combinatie de tipul celei din poza. Uneori primesc si un supliment de Tubifex.
Bineinteles, sunt foarte multumiti si crevetii cu ce mai pica la fund, mai ales Atyopsis, pentru ce mai pluteste prin apa, luat de curent.

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Se pare ca anubiasul este compromis. Mucegaiul asta alb nu ii da pace deloc. Am încercat sa fac cum a zis Silviu dar degeaba mucegaiul tot apare. Mie frica sa nu afecteze pestii si celelalte plante.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2017 23:21:35

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Se poate planta cu apa în acvariu folosind penseta? Vreau sa plantez în locul pietrei unde a fost anubias un pot de rotala indica. Mai am si îi merge foarte bine. Mie teama de cei 3 sanitari (2 Cory si 1 hoplo) sa nu le scoata imediat dupa ce le plantez. Dar pana acum nu au scos nici o plantuta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Evident ca da, se poate, numai ca este mai dificil. Depinde de tipul de planta si de tipul de substrat.

Poate alti colegi au alte experiente dar, in cazul indicat de tine, eu am procedat astfel :
- am prins planta intr-o pensa curbata, dar nu chiar in firful ei ci putin mai in interior
- am infipt pensa in substrat in unghi de 45 de grade, mai adinc, pina ce pensa a fost acoperita de substrat
- am eliberat usor planta, tragind pensa prin substrat, astfel incit substratul a revenit la loc si a prins planta

Nu mi-a reusit intotdeauna insa dupa mai multe incercari am reusit sa plantez si gazon in acest fel. Plantele stem
sunt, evident, mai usor de plantat. Intr-un substrat cu granulatie medie spre mica dar friabil, care nu se leaga si
curge usor iarasi este mai usor decit in nisip sau in pietris. Pentru mici tufe de gazon am mai folosit un betigas de
lemn (nu prea subtire, de felul celor care sprijina orhideele in ghiveci) cu care am presat planta in timp ce scoteam
pensa din substrat. Poti incerca si asa desi rotala se planteaza parca fir cu fir.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mi-a sarit un neon din acvariu. Mai am 5. Cred ca a sarit noaptea. Când este lumina aprinsa stau ascunsi. Sant prea putini? Sau se sperie de sanitari.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

nasol,cat de mari sunt sanitarii in comparatie cu neonii?


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Neonii sunt pesti de cird, se simt in siguranta cind grupul e mai mare. Mai adauga 4-5.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din cei 3 sanitari hoplo e cel mai mare. Am pus apa la încalzit plantez rotala si ma duc sa mai iau 5 neoni.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

bafta la plantat


image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am revenit cu poze dupa plantarea de Rotala indica.
image
image
image
Si penseta. Fara ea nu puteam face nimic.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

As vrea sa iau 2 Gurami galben. Mai am 11 neoni si 3 sanitari(1 hoplo si 2 cory). Sant compatibili? Ca specii sant pasnici.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sant foarte mici.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Vreau sa mai adaug material bio filtrant in filtru. Am tot pus pesti in acvariu si 1 l de material bio nu ar strica in filtru. Mai in filtru 1 l de matrix. Dar nu ma pot decide ce sa iau. Ori matrix ori ada bio rio ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am Matrix in doua filtre si sunt multumit de el. Poti incerca si Eheim Pro, e OK si el. De ADA nu stiu nimic, poate sunt alti colegi care il folosesc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com