[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Un numar din fiecare si volumul acvariului tau ? Asa sa imi fac o idee ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La un acvariu de 100 de litri util, acum am 8 Amano, 4 Oto, 8 Spira si ... cine mai stie citi RCS si BMS.
Intr-un nano de 20 litri am 3 Amano, 2 Oto, 3 Spira si vreo 16 Red Cherry, Blody Mary si Blue Dream.
Acuma ... fa si tu socoteala si vezi cam citi ti-ar trebui. Atentie : in conditii bune, RCS se inmultesc foarte bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:La un acvariu de 100 de litri util, acum am 8 Amano, 4 Oto, 8 Spira si ... cine mai stie citi RCS si BMS.
Intr-un nano de 20 litri am 3 Amano, 2 Oto, 3 Spira si vreo 16 Red Cherry, Blody Mary si Blue Dream.
Acuma ... fa si tu socoteala si vezi cam citi ti-ar trebui. Atentie : in conditii bune, RCS se inmultesc foarte bine.

Tu pesti decorativi nu ai ? Mi se pare foarte mare personalul de la curatenie .
Tu ai in acvariul nano echipa de curatenie cat am eu in 130-140 l net ...
De aci sa fie buba la mine ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am 8 Neoni negri, 8 Rasbora espei, 12 Boraras urophtalmoides, 6 Microrasbora galaxy, 2 Atyosis gaboensis (astia sunt tot de la salubritate) si doi SAE, de care vreau sa scap repede da' n-am cui sa-i donez (am avut patru, au crescut cit casa, mi-au desfiintat HC-ul da' am reusit sa donez doar doi). Recunosc ca, prin numar de pesti, sunt cam sus dar sunt specii mici, am o buna filtrare bio, asa ca ... vad ca se mentine in echilibru. Nu am probleme cu algele, nu fertilizez excesiv, schimb 50% din apa pe saptamina, in doua reprize (luni si vineri). Iar majoritatea plantelor sunt "easy" cu exceptia Anubias (3 buc), Cryptocoryne wendtii si Pogostemon helferi (care este o surpriza foarte placuta, si in Diversa si in Nano). Cam asta e, nimic deosebit. Daca crezi ca te ajuta, iti pun o poza.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2017 20:17:45


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apropo de curatenie, am inteles ca un acvariu este bine protejat de alge daca are minimum 1 Amano la 20 litri de apa. Nu am intrebat de ce, i-am luat si i-am pus la treaba. Se pare ca, cel putin din experienta mea, este adevarata formula.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ia uite ce poate baiatu' ...


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

E musai sa am muschi ca sa pot tine creveti ?
Pestele majoritar din bazinul acesta este gurami pitic. Cum se impaca cu crevetii ?
Din cate stiu guramii pitic este si el mancator de alge. Ar fi o solutie sa le dau o singura masa pe zi ? Sau ii infometez degeaba ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am gurami dar din cite stiu, anumite varietati sunt descrise ca fiind pasnice. Daca ai deja creveti si nu ii ataca, probabil e OK.
Dar, la acest capitol as astepta sa se exprime alti colegi care au experienta cu pesti labirint sau alte specii de acest fel. Din cite am inteles,
rpoblema este ca are nevoie de un habitat mai mare pentru a nu-i stimula instinctul de teritorialitate, care il face astfel mai agresiv.

Nu-ti trebuie muschi sa poti creste creveti dar iti trebuie o vegetatie mai bogata ca sa se poata ascunde si sa se simta in largul lor.
In plus, pentru RCS este important sa aiba locuri mai ferite pentru a se putea inmulti (un loc cu o vegetatie mai densa, radacini cu
Anubias, etc).

In prima faza, cind ai multe alge in acvariu, este bine sa-i hranesti mai rar, ca sa se "ocupe" mai mult de alge. Nu stiu daca Dwarf Gourami
consuma alge, dar pentru creveti, Oto, melci, ... e o buna solutie. Ulterior, cind algele nu mai sunt evidente in acvariu, pe plante sau decoruri,
evident ca trebuie sa ii hranesti regulat, dar nu excesiv. Speciile mici de pesti, crevetii, melcii, gasesc tot timpul hrana prin acvariu, de asta
sa nu ai grija.

Legat de numarul de mese pe zi... era o discutie pe un alt topic si se pare ca cea mai buna solutie ar fi doua mese mai mici pe zi decit una si
mai abundenta. In acest fel introduci in acavriu mai putina substanta organica, indeosebi proteine, care ramin in mai mica masura neconsumate
si silesti animalutele sa mai si curate resturile din acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2017 21:27:28


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

valori la o verificare de rutina

pH 7
NH4 <0,05 mg/l
NO2 0,05 mg/l
NO3 10mg/l

temperatura fluctunata intre 26,5 si 27 grade

CO2 in jur de 12 mg/l in timpul functionarii instalatiei , la 10 ore de la oprire scade pana la 8mg/l . CO2-ul merge 12 ore pe zi cu viteza de 2 bule/sec.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

MihaiF wrote:valori la o verificare de rutina

pH 7
NH4 <0,05 mg/l
NO2 0,05 mg/l
NO3 10mg/l

temperatura fluctunata intre 26,5 si 27 grade

CO2 in jur de 12 mg/l in timpul functionarii instalatiei , la 10 ore de la oprire scade pana la 8mg/l . CO2-ul merge 12 ore pe zi cu viteza de 2 bule/sec.


Intrebari :
1. valoare NO3 cum vi se pare ? nu este mica pentru plantat ? Nu ar trebui sa fie in jur de 20 mg/L ? sau atata timp cat nu este spre 0 gen 2-3 mg/L inseamna ca plantele au ce papa si sa nu ma stresez ?
2. Valorile la CO2 nu ajung spre un optim de 20-25 mg/l cum ar fi recomandat , ar fi cazul sa cresc nr de ore pe zi ?

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

1 Valoarea no3 e ok pentru plantat. In schimb, nh3/nh4 trebuie sa fie 0 .
2 La co2, probabil ca ai un test permanent dupa care te orientezi. Aici parerile sunt impartite, cei care nu folosesc un controler de ph cu electrovalva opresc sau nu pe perioada noptii co2, eu personal il las nonstop.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2017 10:26:30

[ICQ]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

cateva poze la 2 luni de la start

image


image
image
image
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

narcis wrote:1 Valoarea no3 e ok pentru plantat. In schimb, nh3/nh4 trebuie sa fie 0 .
2 La co2, probabil ca ai un test permanent dupa care te orientezi. Aici parerile sunt impartite, cei care nu folosesc un controler de ph cu electrovalva opresc sau nu pe perioada noptii co2, eu personal il las nonstop.


la NH4 asa este indicat pe testul meu , cand nici o culoare nu corespunde cu valoare de comparatie la JBL Lab este trecut < 0,05 mg/L nu scrie 0. De aceea am scris asa.

La NO2 am valori mai mici pe scala. De fapt nici eu nu inteleg de ce e asa mult , pe vremuri era mai jos, dar am si un neon lipsa in acvariu si poate de asta .

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

image
image
image
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Probabil ai amoniac in apa, de aceea ai valori mai mari la amoniac si nitriti, posibil asta e si problema cu otto. Daca ai otto in bazinul asta, pentru inceput schimburile de apa sunt necesare.
[ICQ]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

narcis wrote:Probabil ai amoniac in apa, de aceea ai valori mai mari la amoniac si nitriti, posibil asta e si problema cu otto. Daca ai otto in bazinul asta, pentru inceput schimburile de apa sunt necesare.


NH4 este 0
Doar NO2 e usor crescut dar si asa este in norme acceptabile
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Doi dintre cavalerii mei

image
image
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

image
image
image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos! Felicitari!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri. Ma cam lupt cu aparatul foto sa scoata ceva cat mai aproape de ce vad ochii mei dar nu prea am succes .
Cadrele de mai sus sunt trase in modul AV . F8 , AV -1 , timp automat ( am mai incercat cu timpul la 100 si la 1600 dar nu am fost multumit ) . Daca poate cineva sa vina cu ceva sugestii va rog , as fi recunoscator.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com