[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt inceput  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Lasa, ca nu trebuie sa fim originali pana la capat. Daca tot avem lumina potrivita, pestii respectivi si barcile aferente, putem sa trisam un pic cu un tv Sport din ala mic

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

M.am indragostit de pestii astia cand am vazut un video de la un tip pe youtube"Bass fishing productions" ce se entuziasmeaza la orice peste pe care il prinde pe raurile arhi-invadate de pestii de acvariu din Florida, ma amuza ca ii place ce face si cand i.a scos din parau, erau albastrii si inocenti Am plecat a doua zi de.acasa sa dau comanda de platy blue, si incredibil nu va mint, erau la vanzare !!! Am luat 10, albastri si unu galben, ca era ultimul si am plecat mai fericit ca niciodata. Bineinteles ca erau cu inceput de rot fin si cu operculii rosii,i.am trecut pe Flagil si acum uitati-va cum isi arata culorile de frumos, fata de cum erau de spalaciti in magazin cu aripioarele franjurate la Anima. A doua zi, in zoo center i.am gasit chisr cu 2 lei mai ieftini , iar pt ca unul in acvariul de carantina de la mine dadea semne ca moare, am mai luat 1 albastru si doi negri mickey mouse cred ca se numesc de astia 2, mi.am dat seama ca problema era de la transport, nu de la magazinul Animax, pt ca si din perechea neagra de la zoocenter,da semne ca femela nu isi mai revine, nu mai inoata "unduindu-se " ci oare un pic incordata. Perechea e trecuta si ea la carantina cu flagil si chiar la ultimul schimb de apa baktopur, dar....deocamdata ma bucur de cei salvati:
https://www.youtube.com/watch?v=u5u-OD3h-mM&feature=youtu.be
Le: temperatura e mereu la 24,mai scade dimineata pe la 5 la 23, dar incalzitorul face fata. Regret ca nu bate soarele mai mult, macar jumate de ora intreaga, sa le pot vedea culorile mai bine.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/06/2022 15:00:15


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Referitor la corabii: nu pot decide care este mai frumoasa din ele.

Dar bomba: floarea aia de jos dreapta, nu ar trebui sa lipseasca din bazin.


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Stim cu totii ca nu bag asa ceva in acvarii
Referitor la platy, stau toata ziua cu ochii dupa ei sa nu ratez daca fata vreun pui

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

O sa regreti de Craciun nerabdarea de a vedea pui. (cand probabil vei avea 2-300 de bucati)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am mai multe acvarii Dupa cum spuneam, m-am mutat la o casa mai mare, deci implicit mai multe acvarii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Asa arata cubu de 100

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pentru ca nimeni nimic, un video de acum 3 zile:

Din pacate am observat ieri ca burtica femelei de ramirez a inceput sa se subtieze, am pus 2 tavlete de metronidazol sfaramate si am lasat becu stins. Maine schimb de apa, iar 2 de metronidazol(sper sa nu afecteze prea tare melcii si plantele) si daca tot nu.si revine,o bag in carantina.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ce, so' intamplat pana la urma?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Le.am facut schimburi de apa in care ba puneam tratament, ba nu puneam (metronidazol) si deocamdata le.au stagnat burtile, comportamentul este normal, dar au "urme" de subtiere a burtilor. Din fericire doar ei, ramirezii.
Ceilalti sunt super, agitatie peste tot, mai ales ca am luat si doi scalari mici si doi mari(cei mari sunt in bazinul cel mare)
Urmeaza o carantinare brutala, cu baie pe termen mediu in apa cu metronidazol in concentratie mai mare, fiindca sunt satul sa scape, dar doar ocazional din cauza plantelor care tin bacteriile rele captive dar in viata, iar dupa schimbul de apa sa se dezvolte iarasi. Pestii ori scapa, ori nu scapa, nu vreau sa fie si ceilalti afectati(desi nu sunt semne, este posibil sa fi fost si ei, dar cum spuneam, deocamdata totul este super, pe cat posibil .
Later edit: daca are cineva vreo metoda care ar putea da rezultate mai bune, sunt liber la sugestii

This message was edited 3 times. Last update was at 26/07/2022 12:25:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Argumor gegen argulus+lernaea, este un medicament. Se gaseste si pe la noi.
[ICQ]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mici schimbari, insa in timp, totusi nedorite:
Acvariul de 330l:
Filtrare: Eheim ecco pro plin cu siporax, cu outul printr.un ghiveci lung de aprox 60/80cm plin si el cu siporax dar si cu eheim substrat(filtrare tip overflow suspendat), un eheim experience plin si el cu siporax si eheim substrat, un intern Resun 2500 asezat cat mai aproape de substrat pt a nu lasa cacateii si particulele mari pe fund.
Substrat: acelasi din 2014, quart negru de pe aquariumprest.ro
Plante: anubiasi rascoliti si bile de moss pe unde apuca.
Fauna: 3 raphael catfish, 3 scalari(2 blue diamond si 1 red shoulder), bibanul de oscar, 1 botia, 1 hoplo, 1 sae, 2 ciclide ciocolata pereche , 1 pleco maricel.
Schimbarile nedorite: mi.a murit plecoul de 30 cm din senin, am picat in depresie grava, asa ca am luat altul matur de cum am gasit, nu mi.a venit sa cred ca am dat 1 milion pe un pleco, mai mult l am luat ca era pus in petshop cu carasii, fara incalzitor si avea aripioarele franjurate, (a fost donat de cineva, pesemne ca a fost in acvariu cu africani de la cat de rupte avea aripioarele).
Schimbari nedorite: la filtrare mi.a cedat de tot canistra de la Sun sun 404B, inundat casa, stiti voi.
Deznodamant: substratul,plantele,pietrele si crengile sunt lasate insirate peste tot, pt ca plecoul si cu oscarul le arunca peste tot prin acvariu, bucuria mea este ca e open space pt inotul lor. Asteptam sa creasca scalarul mosquito, sa il putem pune si pe el in acvariul cel mare, sa speram ca va fi acceptat de ceilalti.
Fara achizitii in viitorul apropiat/indepartat, este fullstock.

Acvariu cub 100l : am contactat niste paraziti intestinali(DIN NOU), asa ca 16 din cei 20 de jandarmi mi.au murit, synodontisul achizitionat in urma cu 6 luni la fel, 5din 9 kuhli au murit si ei emaciati de la paraziti, 1 pui scalar blue diamond si el.am bagat tare medicament, insa fara rezultate, asa ca am facut supradoze si bai lungi/scurte ,astfel ca de mai bine de 3 luni nu am mai avut mortalitate, insa 2 jandarmi din 4 ramasi au ramas cu burta subtiata si putin cocosati, dar au scapat, impreuna cu un mosquito scalar ce a scapat si el. Suspectez ca pisica mi.a bagat parazitii, pt ca bea mereu apa din acvariu si a umblat toata vara pe.afara cine stie pe unde,am bagat tare cu tratamente, insa doar 1 m.a scapat, nu mai stiu care e, in caz de intereseaza pe cineva, caut si va spun.
Schimbari nedorite: eliminat plante pt a putea face tratamente, achizitionat ieri 2 nigro pereche, la impuls. Achizitia a fost mai mult la impuls datorita masculului alb de nigro, nu imi amintesc sa mai fi vazut modelul asta. Aseara au si depus, asa ca scalarul mosquito a fost pus in acvariul cu molly albastri.
Filtrare: un eheim micut donatie de la sadicul trist, cu ocazia aceasta ii multumesc inca o data din suflet, pt ca donatia a picat exact cand ramasasem fara aqua pro-ul 1300, cedat si el tot din cauza penelor de curent si a compresiei din canistra, alta inundatie, alta nebunie.
Multumesc din suflet, Sad, nu ai idee cat m.ai ajutat!!

Fauna:5 kuhli, 2 nigro pereche, 4 jandarmi norocosi.
Substrat: quart negru amestecat cu jbl manado.
Deznodamant:
Suplimentatea filtrarii nu a fost facuta de frica sa nu contaminez cu paraziti si alte materiale filtrante, insa schimburile de apa au fost dese din cauza tratamentelor over and over again. Am crezut ca innebunesc, imi venea sa arunc tot acvariul pe geam.
In mare, vom vedea cum evolueaza treaba, voi incepe sa mai aranjez una alta si sa vad daca mai pastrez vreun pui de la nigro sau ii dau ca papa celor mari(cand sunt inca icre sau foarte foarte mici si inconstienti, stiti ca nu pot face live-feeding)




Acvariu 80l:
Filtrare: ceva filtru cascada de la JBL plin cu siporax si alte inele de genul, 2 interne micute pt eliminarea psrticulelor de pe fund.
Fauna: din 10 molly albastri de.a lungul timpului mi.au murit 5 fara semne de ceva anume, pur si simplu viviparii nu mai sunt ce au fost odata.
Substrat: quart negru si inele ceramice amestecate random.
Schimbari nedorite: am dorit un black ghost knifefish, dar pt ca pe cel mare mi l.a halit oscarul anul trecut, am dat comanda de inca 2 mari, dar au venit mici asa ca i.am pus la ingrasat in acvariul cu molly, unde ca hrana au avut incontinuu pui de molly,motiv pt care am ramas doar cu 5 molly maturi, nu 1000 cat as fi avut in mod normal daca s.ar fi impuiat.
Deznodamant: cei 2 black ghost s.au sinucis amandoi dupa 3 luni de la achizitie, unul dupa altul, la o zi diferenta astfel: se ingrasasera/crescusera asa ca 1 a ramas blocat in spatele unui filtru intern, iar altul a sarit in interiorul filtrului cascada ramanand deasupra,intr.o mica baltuta, murise relativ recent pana sa il descopar. Am crezut ca imi cedeaza inima, voiam sa arunc si acvariul acesta pe geam, luna trecuta.

Deznodamant final: Nu am renuntat la niciun acvariu, desi ma gandeam ca va trebui sa o fac din cauza nervilor ce mi i.am facut, facturilor de curent si a intamplarilor nedorite ce pareau a nu se mai termina, insa mi.am amintit ca orice greseala/intamplare/situatie se intampla tocmai pt ca ne dorim sa oferim ceva mai bun pt ei, amintindu.mi din nou ca astfel de chestii se intampla si ca trebuie sa am doar rabdare sa treaca si sa imi dau silinta in a face tot ce pot sa le fac bine.
O sa pun ceva poze, imi cer scuze pt algele de pe geam si felul in care arata cubul, dar stiti si voi cum e, te bucuri ca traiesc pestii, decorul stimuland doar ochiul.

Planuri:
-achizitionarea de ancistrusi la un pret decent, pur si simplu nu accept sa iau un ancistrus de 3 cm la 40 de lei.
-infrumusetarea cubului si popularea lui
-suplimentarea substratului la cel de 330l
-inmultirea mollylor
-suplimentarea filtrarii la cub

image
image


Later edit: au depus in nuca de cocos, femela este clasica, este uluitor faptul ca au 5cm si deja au depus

This message was edited 2 times. Last update was at 04/03/2023 15:15:17


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com