[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano reef - Resun DMS 500  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu stiu daca ai vazut video cu perechea mea de Amblyeleotris latifasciata.
Le-am oferit conditii sa-si construiasca o vizuina solida, generoasa si un crevete care sa faca asta pentru ei.
Daca la inceput ii vedeam rar, acum e tot timpul cel putin unul afara.
Probabil ar sta mai mult, dar cred ca de cand depun au grija de oua prin rotatie.
In plus, acum nu se mai sperie la fel de repede ca inainte.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

Costel a urmarit probabil discutia. Azi statea la una din intrarile in scorbura si am profitat; fara sa opresc pompele am pus jumatate de cub de frozen mysis, uite rezultatul:



Imi dau seama ca nu se vede clar, dar a inhatat cateva bucati care au ajuns in zona lui.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2014 20:48:43

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e vorba ca nu se vede clar... nu se vede NIMIC!
Da' ne bucuram ca nea' Costel a pus botu' la mancare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

Cu filmul pe full screen si rezolutie hd si se vede. E in plan indepartat. Daca ma duceam sa-l filmez din lateral pentru un unghi mai bun, la revedere.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2014 21:40:17

ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Eu zic sa-l lasi in pace ca se descurca el,...
Poti sa te focusezi pe alt ceva de acum,...Daca era sa nu manance eram deja la : ,..
Bafta,..
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

De cateva zile am renuntat la skimmer-ul diy in favoarea unuia montat in camera de filtrare. In seara asta am masurat PH-ul imediat dupa stingere si era 7.6, in conditiile in care dupa instalarea skimmer-ului diy urcase la 8. Am presupus ca era din cauza faptului ca skimmer-ul nou tragea aer de sub capac fata de cel vechi care tragea din afara acvariului aer mai proaspat, asa ca am prelungit in exteriorul capacului furtunelul iar acum, la 3 ore dupa stingere, a crescut la 7.7. Din moment ce a crescut cu luminile stinse cred ca e bine ce am facut, maine dupa amiaza la mijlocul ciclului de lumini sper sa fie iarasi 8.
Constantin a papat iar mysis din curenti si nu s-a mai speriat decat atunci cand am ridicat capacul, cand treceam pe langa acvariu doar se retragea putin.
Am aspirat si jegul adunat in camera de filtrare si testul de nitrati a aratat o scadere, desi nu atat de drastica pe cat speram. Oricum un nivel de 10 e multumitor pentru mine si ce am in acvariu. E posibil sa mai scada dupa ce vor fi procesati nitratii imprastiati in coloana de apa.
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

PH 7.9. Daca n-as avea capac probabil ar fi 8.0 sau 8.1. Ma gandesc daca sa bag si piatra cu pompa pentru aerare suplimentara.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca nu mi-e cu suparare, la ce-ti trebuie pH de 8. ? S-a plans vreunul din multii SPS pe care ii ai in acvariu?

Daca esti disperat dupa numere, CO2 scrubber pe airline la skimmer si kalk in apa de top off.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ispriluc
Member

Joined: 24/04/2014 11:12:44
Messages: 164
Location: Mangalia
IP:
Offline

ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline


Arata bine,..
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca nu depasesti temperatura de 28 *C, nu-ti fa probleme.
Acvariile mele stau mai tot timpul pe la 28 *C, uneoi mai jos dar nu foarte rar si peste.

Legat de mandarin, eu pot cumpara copepozi intr-un numar suficient de mare ca sa-l tin gras. Dar ce fac cand plec in concediu? Daca nu gasesc un mandarin care sa manance graunte sau pe care sa-l antrenez la graunte, nicio sansa. ingura metoda viabila de a tine un mandarin este un acvariu mare cu multa piatra (vie). Multiple refugii gravitationale ar fi o alta solutie.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com