[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari in legatura cu Carasii  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

1. Care este diferenta intre femele si mascul?
2. Cum imi dau seama daca femela trebuie sa depuna?
3. Daca femela trebuie sa depuna, trebuie separata de ceilalti pesti?
4. Dupa depunere, cum voi proceda?

Nu am experienta cu pestii care depun, asa ca nu stiu cum se procedeaza in cazul lor.

Ma poate ajuta cineva?
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

sunt si eu tot incepator, dar din ce am citit se pare ca singura metoda sa ii deosebesti este sa ii presezi foarte usor pe abdomen: daca ies icre e femela, daca iese un lichid albicios e mascul(nu apasa tare). pentru inmultire am inteles ca trebuie un acvariu cu o plasa pusa la 20cm de fund pe toata suprafata. dupa depunere si fecundare se scot reproducatorii. sunt niste articole pe aici. cauta si citeste. succes
[Email]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

o buna descriere a reproducerii la caras gasesti aici
succes si bafta la reproducere

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

Multumesc pt ajutor, e foarte buna descrierea de pe pagina de aia! Sper sa rezolv ceva...
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

chestia cu apasatul pe burta e abureala.... . Diferenta dintre mascul si femela e ca mascul la maturitate face niste puncte albe pe aripioarele din fata iar femela nu. Si chestia cu imperecheatul este asa:

1. In primul rand carsii trebuie sa fie maturi 12 cm aprox.
2. Separi din acvariu o femela si un mascul care se fugaresc intre ei...
3. Ii pui intrun acvariu de minim 50 l.
4. Apa in acvariul in care iai separat trebuie sa fie mai calda cu vreo 2 grade .
5. Sa ai plante naturale multe.
6. Si in tot acest timp trebuie hraniti cu hrana vie si mazare fiarta si decojita.
SUCCES credema si eu fac tot asa cu carasii mei si in tot deauna reuseste .

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

In acest timp trebuie supraveghiati cam tot timpul cand vezi ca femela are burta foarte mare... scoti masculul si il pui in celalalt acvariu. Cand a terminat de depus, imediat pui si masculul care trebie sa verse lapti peste icre. Dupa ce a terminat masculul la varast acel lichid alb mazgos trebuie separati amandoi carsii apoi in acvariul comun... in acvariul in care ai icrele temperatura trebiue sa fie de 25 de grade in nici un caz mai mica... succes

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

busted wrote:... scoti masculul si il pui in celalalt acvariu. Cand a terminat de depus, imediat pui si masculul care trebie sa verse lapti peste icre.
Masculu' depune icre singur in celalalt acvariu ....... :18: ....... :o ???
Cind a terminat de depus (singur), mai pui un mascul care varsa lapti peste icrele depuse de primu' mascul ?
:paperbag:

O sa spui c-am boala pppaaa tine, da' pppaaa cuvintu' meu ca asta se-ntelege din postu' tau . Uite ce se intimpla daca nu esti atent la ce postezi smilie . Chiar iti place sa rida un intreg forum de posturi din astea ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Off-topic, pun pariu ca "Marele Alb" este de profesie... profesor.....
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Off-topic, pun pariu ca "Marele Alb" este de profesie... profesor.....
Am fost. De matematica .


!

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

busted wrote:chestia cu apasatul pe burta e abureala.... .


Serios? Eu zic sa te mai documentezi (desi nici eu nu sunt de acord cu metoda..... dar din alte motive, oricum nu prea se incadreaza la abureala)

busted wrote: Diferenta dintre mascul si femela e ca mascul la maturitate face niste puncte albe pe aripioarele din fata iar femela nu.

- acele puncte "albe" sunt foarte greu de observat , dar ca sa-ti fie mai usor, masculul face pe operculi niste puncte albe, gen gris Asa sigur nu gresesti

PS: mai departe n-am inteles nimic.,... asa ca nu comentez ....

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

Am o intrebare stupida si probabil ca unii dintre voi veti rade. Dar de aia se numeste aici coltul incepatorilor ca sa se puna intrebari stupide.
Ce sunt operculii pestilor? As vrea sa stiu pentru a putea deosebi totusi femela de mascul.

In cazul in care apa din acvariu trebuie tinuta la o temperatura constanta de 25 de grade, atunci imi va fi foarte greu s o fac pentru ca este iarna.
Oare se poate amana asta pana in primavara?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

operculii sunt "clapetele" care acopera branhiile.
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Coxus wrote:In cazul in care apa din acvariu trebuie tinuta la o temperatura constanta de 25 de grade, atunci imi va fi foarte greu s o fac pentru ca este iarna.

Cu cat este mai cald afara cu atat e mai greu sa mentii o temperatura scazuta in acvariu. La mine in apartament temperatura este intodeauna peste 25 de grade asa ca ar trebui sa deschid geamul ca sa o scad cea ce nu ar fi bine nici pentru pesti nici pentru mine
Carasii mei par sa nu aiba probleme cu o temperatura mai inalta decat cea optima. Cat despre inmultirea lor nu ma pricep si nici nu am de gand sa ma complic.
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Coxus wrote:
In cazul in care apa din acvariu trebuie tinuta la o temperatura constanta de 25 de grade, atunci imi va fi foarte greu s o fac pentru ca este iarna.

Orice peste trebuie tinut la o tempratura cat mai constanta. Doar ca la carasi cu cat mai rece cu atat mai bine. ATENTIE: asta nu inseamna ca trebuie obligatoriu sa te chinui sa ai 19 grade in acvariu, ca altfel <vezi doamne> iti dau coltul carasii. Cel mai bine e sa lasi acvariu fara termostat. Si probabil daca ai acvariul in niscaiva crama / pivnita (ceea ce ma indoiesc) probabil ca vei ajunve la 15 grade in acvariu, ceea ce ar fi numai bine pentru carasii tai
Asa ca nu te mai stresa si daca iti plac carasii, da-i bataie!

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

GeorgeT, vad ca esti din Timisoara si stai in Giroc. Stam in aceeasi zona, poate ne putem intalni o data sa discutam despre chestia asta.
Ce zici?
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am un prieten care a tinut in acvariul lui, printre alte specii si un caras. apa o tinea la 29 de grade, constant... saracul caras a rezistat vro 4 luni, pana a murit . sincer eu cred ca nu a murit de la temperatura (care evident e mult prea mare), ci de la altceva pentru ca atunci au murit mai multzi pest pesti (inclusiv un scalar mare si frumos)
nu mai spun nimic, ca substratul era din mozaic (ceea ce nu e bun,pentru ca, creste duritatea la apa...), plus ca nici urma de plante naturale, plus ca acvariul era extrem de supra populat... iar pentru sfarsit tre sa pun, ca nupot sa ma abtin... el nici o data nu schimba 15% din acvriu... el doar completa cu apa (de la robinet, binentzeles, nelasata la decantat...), iar o data la vro 3-4 luni facea curatzenie totala in acvariu, iar apa care o punea era direct de la robinet...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ashavodaz wrote:caras ....... 29 de grade ....... scalar mare ....... substratul era din mozaic ....... nici urma de plante naturale ....... extrem de supra populat ....... el doar completa cu apa ....... o data la vro 3-4 luni facea curatzenie totala in acvariu, iar apa care o punea era direct de la robinet...


:paperbag: :paperbag: :paperbag:

Indubitabil, individu' e incredibil de icoolt™ smilie smilie smilie smilie smilie smilie

Poze: smilie ... Poze cu plante
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

Si mie mi se pare o temperatura foarte ridicata la 29 de grade...
Unii chiar nu merita sa aibe acvariu!
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

Coxus wrote:GeorgeT, vad ca esti din Timisoara si stai in Giroc. Stam in aceeasi zona, poate ne putem intalni o data sa discutam despre chestia asta.
Ce zici?

sure.... no probelm!

Vezi ca azi la 18 ne intalnim la San Martzano, nu citesti la sectiunea carciuma, rubrica pentru Timisoreni? Daca nu poti ajunge acum, poate data viitoare, se schimba multe idei cu aceasta ocazie (printe beri si pizza)

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Coxus
Junior member

Joined: 11/11/2005 09:55:52
Messages: 9
IP:
Offline

Probabil ca voi veni si eu la urmatoarea intalnire.
Am sa urmaresc de acum si sectiunea din forum pentru Timisoreni. Am citit prea tarziu post-ul si asa ca de data asta mi-a scapat.
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com