[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am probleme cu apa din acvariu  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Robert80
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2005 15:35:04
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un acvariu cu dimensiunile de 60/35/45 cu un singur locuitor un ancistrus femela de circa 2 ani. In acvariu am un substrat format din pietris de rau 3,4 mm iar acvariul este populat de plante care se dezvolta foarte bine. Acvariul a fost refacut acum 3 saptamani dupa o lunga perioada de neutilizare. Plantele au fost tinute in alt acvariu.
Apa din acest acvariu a fost filtrata si oxigenata cam doua saptamani.
Acum in acvariu am niste animalute nici nu stiu cu sa le spun.
Arata ca niste viermisori dar sunt foarte subtiri ,culoarea lor este alba si se misca haotic prin apa.
Nu stiu ce sunt si cum sa scap de ei!
As avea nevoie de ajutorul vostru
Va multumesc anticipat Robert80
[Email] aim icon
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

Robert80 wrote: refacut acum 3 saptamani


Robert80 wrote: Apa din acest acvariu a fost filtrata si oxigenata cam doua saptamani


Cand a fost filtrata si oxigenata? In primele 2 saptamani sau in ultimele 2 din cele 3?
Daca cumva ai oprit filtrul e foarte explicabila situatia ta cu viermii. Ti-au murit bacteriile din el. Daca nu poate fi de la apa, substrat, etc. Oricum poti incepe sa faci schimburi dese de apa.

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
Robert80
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2005 15:35:04
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

apa afost filtrata si oxigenta continu in ultimele doua saptamani, iar substratul a fost fiert
[Email] aim icon
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Uf... de ce ai fiert substratul
Sunt de la/din apa... vor disparea de la sine in timp... sau poate o pereche de guppy? ;) :-)
Chestia cu schimburile de apa ramane valabila

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Din apa ti-au aparut minunile alea. Daca ai fi avut pesti nici nu le-ai fi vazut

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

da, asa zic si io: ia-ti chiar si numai pentru o saptamana o pereche de gupi sau molinezi ca te scapa de toti si o sa si mai ceara

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Pacat ca nu e cineva care sa identifice viermisorii buclucasi (desi stiu eu pe cineva da' nu-i p'aicea de cateva zile )
Pana una alta inclin sa cred ca e vorba despre planarii (viermi plati) Platyhelminthes phylum. Abia acum devine relevant faptul ca ai fiert substratul...
Nu cumva hranesti in exces singurul locatar al acvariului tau?
Fa schimburile de apa mentionate iar in cazul in care ai exagerat cumva cu hrana sifoneaza substratul (Planariile sunt deseori un indicator al hranirii excesive). Oricum, daca sunt mici, albi, si se gasesc pe substrat, pe sticla si chiar in masa apei unde inoata oarecum prin zvarcoliri vor disparea cu siguranta...
Later edit: Inteleg ca esti ingrijorat da' nu posta de 2 ori chiar daca o faci in locuri diferite. Daca cineva cunoaste raspunsul la intrebarile/problemele tale, fi sigur ca iti va sari in ajutor!

Le multumesc profund postpostatorilor furnici si viviparu' ca ma sustin si ma aproba. De maine voi sustine si aproba si eu posturile la obiect si fara tagada ale unora ca sa imi creasca atat cotatia in posturi cat si cea de pe bursa acvaristilor cu renume/experienta!!! Si sa vedeti atunci ce caterinca o sa iasa... oameni buni, nu-i chat... daca nu aveti nimic nou de adaugat sau adnotat la subiect... abtineti-va! Noroc ca v-ati folosit de cuvinte si nu de emoticons...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Robert80
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2005 15:35:04
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc foarte mult pentru sfaturile date
[Email] aim icon
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com