[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu langa geam :(  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mikey
Junior member

Joined: 09/11/2005 13:22:53
Messages: 5
IP:
Offline

am si eu o intrebare ce plante pot sa tin in acvariu la lumina naturala (soare)? si daca imi mai trebuie neon ptr. ca am lumina de cand rasare soarele si pana la ora 17-18 ... camera este pe EST ... PS. nu pot sa schimb locul acvariului (
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Problema nu ar fi ca le face rau plantelor lumina soarelui. Unele (ex lilaeopsis, vallisneria) chiar nu se supara daca prind 2-3 ore de soare matinal. Problema e ca sunt sanse mari sa apara alge verzi la lumina solara. Incearca cu o draperie la geam sau / si un autocolant pe geamul din spate si cel lateral care (din 2) e mai expus la soare.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

eu as zice ca ai nevoie pentru noapte de un beculet miut , nu neaparat neon... . si sfatul meu eee.... sa lipesti o plansa cu desene pt pesti pe geamul acvariului expus la geam ca sa eviti abundenta algelor..
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mitica wrote:Din experienta personala pot sa iti spun ca daca l-ai lasat 2-3 zile la lumina soarelui te-ai umplut de alge.

Ma simt nevoit sa-l citez pe mitica pentru ca are 100 % dreptate.Vorbesc din experienta proprie ,la mine s-a umplut de alge verzi tip panza de paianjen care se prind bine de plante.Acvariul trebuie tinut cat mai ferit de lumina,in nici un caz in bataia soarelui.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

intradevar chestia cu algele eee... super adevarata.

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

busted wrote:eu as zice ca ai nevoie pentru noapte de un beculet miut , nu neaparat neon...
Care-i legatura cu restu' topicului ca nu ma prind ....... ?

busted wrote:sa lipesti o plansa cu desene pentru pesti
Cum or fi desenele alea pentru pesti ? Poate-s niste pesti incredibil dddaaa coolti™ : parca-i vad adunati in grupuri de 3-4 indivizi privind desenele, scarpinindu-se intelectual in barba si facind comentarii pertinente si pline de bun simt la adresa genialitatii artistului.


P.S. posturile nu se platesc . Crede-ma, am peste 3.000 si n-am vazut nici un ban. Presimt ca tu o sa vezi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com