[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
melci transparenti  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

Salutare,

sunt mai nou pe acest forum si m-am tot uitat pe aici dar nu am gasit nimic...

am cumparat niste plante acum vreo 4-5 saptamani si de atunci mi-au aparut in acvariu o specie de melci ovali, transparenti cu un punct maro in mijloc, acuma sunt mici de pana la 2mm, dar imi distrug toate plantele, adica le reteaza pur si simplu de la nivelul nisipului.

Cum pot scapa de ei??? Daca ma poate ajuta careva. Mersi mult
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

nu m-am prezentat, ma numesc Dacian sunt din Timisoara si am acvarii de pe la 8 ani.

Acvariu in care am probleme este mic, 20l, filtru din burte (clasic), incalzitor 24C, ph 8, duritate GH 8, neon din comert de 32cm, substrat din nisip, doua plante artificiale, cateva tufe de Cryptocoryne wendtii (cu care am problemele mai sus relatate) si inca o tufa (nu-i stiu denumirea) si doua fire de Elodea Densa care plutesc.
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit.Prezentarea ar fi bine sa o faci la rubrica "Despre noi".

Toti avem melci prin acvariu.Apar fara sa vrei.Ai mai multe solutii,toate eficiente.
1.Bagi o bucata de castravete in apa seara si o scoti dimineata plina de melci.
2.Cumperi 1 melc asasin,Antemone Helena.In cateva saptamani nu o sa mai vezi melci.
3.Cumperi un botia care se face destul de mare, deci nu recomand la acvariul tau.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2011 18:31:23


Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

mersi de sfat, am sa incerc cu castravetele pana reusesc sa gasesc melcii respectivi
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

daca nu merge poti incerca cu o foilie de varza care poate fi si fiarta
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu cred ca melcii mananca plantele .. sunt inofensivi, cel mult racaie alge.

Si nu vei putea scapa de ei daca vrei sa-i culegi cu castravetele, cel mult cu melcul asasin - dar am vazut aici pe forum ca si aia se reproduc si dupa aceea ai altceva de care va trebui sa te descotorosesti.

Cryptocoryne sunt stiut ca se 'topesc' mai ales cand le plantezi prima data.
Stiu ca Pomacea gusta plante, doar daca plantele sunt bolnave rau si pe punctul sa moara, si presupun ca la fel fac toti melcii de acvariu. Adica ei n-ar manca, daca plantele ar duce-o mai bine ..

Incearca sa pui ceva fertilizanti, EasyCarbo de exemplu - ca sa insanatosesti plantele - iar populatia de melci se va echilibra singura pana la urma ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

plantele astea le am de ceva vreme in acvariu, cam de 4 ani, se inmulteau foarte bine, dar de cand au aparut melcii astia efectiv se distrug, in fiecare dimineata iau cate o mana de frunze din acvariu. acuma mai am 2 fire, si alea mici. sunt curios daca vor ataca si plantele care plutesc, ca i-am vazut dimineata, pana nu am aprins lumina, in partea superioara a acvariului, pe sticla, si din cate vad se inmultesc si repede.
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

asa arata acvariu, iar in poza a doua in fundal se vece ce a mai ramas dintr-o imensa si superba planta
[Thumb - DSCF5627.JPG]

[Thumb - DSCF5626.JPG]

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Tot raman de parere ca nu melcutii mananca plantele ci altceva s-a intamplat la acvariu ...
Eu ii vad plimbandu-se pe plante, dar doar pe frunzele bolnave. Poate nu mai ai substrat fertil, samd ?
Nu stiu ce sa zic, in toate acvariile am melcuti de toate formele, si nu se ating de plante - doar daca sunt bolnave..

Incearca sa pui o planta sanatoasa - sa vezi daca si aceea se distruge.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2011 21:50:31


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Melcii se inmultesc doar daca le dai pestiilor hrana in exces si nu are cine sa o manance.

Referitor la melcii asasini:nu se inmultesc foarte usor si din cate stiu mananca o mare parte din pui.Eu am avut 4 in acvariul de 60 l si am dat 2 deoarece nu mai aveau ce sa manance.Pui de melci nu am nici acum desi sunt la mine in acvariu din vara.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2011 23:10:52


Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

Am incercat cu castravete si nimic, nici macar unul nu am gasit, in schimb erau pe sticla. Am cules cativa si i-am spart cu unghile. Ramane de vazut ce se va intampla in continuare.

Mersi mult de ajutor.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

poti practica si metoda asta cu omoratul, dar iti recomand sa o faci inainte de un schimb de apa. Gandeste'te la materia organica ce o lasi in urma si consecintele ei.
Ai incercat cu varza?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2011 19:44:36

iancudacian
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2011 17:25:16
Messages: 7
Location: timisoara
IP:
Offline

nu am incercat cu varza, o sa incerc. de omorat ii omor afara, nu-i "flocesc" de sticla acvariului.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com