[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor urgent scalari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Am doi scalari mari (unul negru si unul diamant) intr-un acvariu de 100 de l. Cand l-am bagat in acvariu pe cel diamant totul parea ok, dupa cateva ore insa a inceput sa-l alaerge pe cel negru si sal bata de a ajuns saracu sa stea numai ascuns printre plante sau pe sub filtru. E normal comportamentul lor? Crede-ti ca introducerea mai multor scalari in acvariu ar rezolva problema sau trebuie sa ii separ si pe astia doi? Va rog spuneti-mi si mie ce sa fac ca imi e tare mila de ei?
[WWW] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Este normal pentru scalari. Si eu am avut 4 si mi s-a ales o pereche, au depus si aproape i-au omorat pe ceilalti 2. Scalarii sunt teritoliali. Daca nu sunt pereche se bat tot timpul cu tovarasii lor de bazin. Daca pui si alti scalari ai grija sa fie cam de aceeasi marime, si poate ai norocul sa se aleaga o pereche, si pe restul ii dai ulterior. Daca ai avea bazinul foarte bine plantat, sa nu se vada intre ei tot timpul si sa-si poata alege fiecare un teritoriu diferit s-ar mai aplana conflictele.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Un bazin de 100l e exact cat trebuie pentru o pereche de scalari, adica doua exemplare care se impaca unul cu altul. Daca nu sunt pereche, 100 de litri sunt prea putini pentru ei doi.
Nu trebuia sa pui doi adulti in acelasi bazin. Scalarii trebuie crescuti in stol de cand sunt pui, dar nici asa nu esti absolut sigur ca nu se vor incaiera la maturitate. In perioada in care incep sa se aleaga perechile, mai vezi din cand in cand doi paruindu-se.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu prea ai ce sa faci decat sa dai unul din ei. Nu se vor bate o perioada si apoi sa se impace. S-ar putea sa ai surprize neplacute. Daca vrei sa-i inghesui atunci poti pune mai multi si se aplica principiul disiparii agresivitatii.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cind sunt mici, scalarii se cumpara mai multi, cam in jur de sase. La maturitate, (asta insemnind la virsta de 7-12 luni) se aleg perechile. Poate ai avut nesansa sa fi cumparat 2 masculi si atunci nu e de mirare ca se lasa cu cifuleala....Partea proasta e ca nu poti sa-ti dai seama daca sunt masculi sau femele decit in perioada reproducerii.Si odata perechile formate, e bine ca numarul lor sa fie limitat daca nu e spatiu suficient.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com