[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salut ! un pic de ajutor va rog  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Va salut.Sunt Ciprian si de vreo cateva zile rasfoiesc diverse posturi,cele mai multe de pe acest site in ideea de a-mi amenaja un modest dar frumos acvariu.Am mai avut in copilarie unul micut cu ceva guppi,sanitari si nu imi mai aduc bine aminte ce mai aveam si ce sa intamplat cu pestisorii,dar cel mai probabil la adolescenta mi-am pierdut interesul.Mai acum vreo 8-10 ani fiu-miu si-a dorit un mic acvariu pe care i l-am luat cu conditia sa aive grija de ei,pentru ca nu prea aveam timp,insa dupa ceva timp de prea muta grija le-a administrat vitamine din alea efervescente din alea pentru el ca sa-i vitaminizeze cica ,dar el saracu mic fiind a vrut sa le faca un bine, in fine acum sa va explic despre ce e vorba:am un perete gen bar din zid doar cu un blat pe el care desparte bucataria de living cu latimea de 37cm.lungimea de 140cm si mi-as dori un acvariu plantat dar nu cu multi pestisori,sunt fascinat de beta,as vrea 2 masculi si vreo 5 femele,dar si pesti(melci) care sa ma ajute la mentinerea curateniei in acvariu si va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi.Mentionez ca nu am camparat nimic deocamdata insa am vorbit pentru constructia acestuia cu un baiat care detine o geamgerie si care a confectionat mai multe insa nu are decat sticla de 6 mm.ca si dimensiuni m-am gandit la 900,L450,h450...stiu ca nu prea e ok.dar baiatul mi-a spus ca il probeaza si il cunoaste daca sunt probleme ,(daca se curbeaza sticla),il tine 2 zile cu apa,si oricum nu vreau sa il umplu.ii mai pune si coltare din aluminiu,cat despre dublarea fundului a zis ca nu e necesara ca nu la lipituri cedeaza ci pe mijloc.Multumesc pentru atentie si astept sfaturile voastre si baiatul meu a promis ca nu ii mai VITAMINIZEAZA am mai citit dar cele mai multe acvarii sunt puse cu spatele la perete pe cand la mine latimea e cam mica si sar putea sa nu dea asa bine...va cer sfaturi
Multumesc
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E totul ok

Nu prea sunt de acord ca marginile acvariului sa atarne peste peretele despartitor (ai zis 37 blatul, si 45 acvariul ?). Nu stiu cat de bine vei alinia coltarele samd, mai bine te intinzi doar cat ti-e plapuma ?
Apoi cu sa nu-l tii prea plin... cred ca o sa-l tii, unele plante cresc inalte si o sa se vada aiurea plin doar pe jumatate sau mai mic, cel mai bine la acvarii le sta sa fie pline pana-n 'bot'.

Despre mestesugarit nu ma pricep.

Daca il vrei plantat fain va trebui musai o instalatie de CO2 ... ar trebui sa te interesezi pe unde se incarca buteliile la tine in oras, ca sa nu ai surprize.. Si in ce conditii (butelii mici de 2kg incarca, de exemplu ?)

Betta nu e prea pretentios, iar la cat spatiu ai acolo, va trebui sa tii niste plante si deasupra apei (plutitoare) ca sa aibe unde sa-si faca 'cuibul de bule' .. Va trebui sa te gandesti deci si la ceva lumina puternica, si prize cu timer - ca sa opreasca automat lumina. Iti mai trebuie si un filtru extern.

Si probabil ca o sa te coste ceva, sa faci rost de toate, dar daca ai promisiunea copilului ca sta cuminte - e ok cred

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2011 00:00:59


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faptul ca il tine 2 zile cu apa, e un detaliu. Mai degraba intreaba-l cat il tine la uscat. Ca daca azi il lipeste si maine il umple cu apa...
Fundul dublu ajuta intotdeauna, dar la tine dimensiunile nu sunt mari asa ca merge si fara.
Insa ai o coloana de apa de 45... e o presiunea marisoara pentru sticla de 6, chiar daca nu o sa-l umplii. Nu ai spus, iti faci si ceva intaritoare sus? Coltarele alea, daca le lipeste cu silicon s-ar putea sa fie o idee f buna.

Ai totusi vreo 180 de litri acolo. E o constructie posibila, dar daca ai vrea sa fii mai sigur cred ca sticla de 8 ar fi mai sigura.
Bine eu sunt mai precaut la rezistenta acvariilor. Ma gandesc ca nu-mi fac zilnic cate unul, nu sunt crescator si atunci plec de la premisa ca mai bine mai putin si bun. Sa vedem ca mai zic si altii.

Din cate am citit eu, nu e recomandat sa tii mai multi masculi de betta impreuna, au tendinte violente Mai multe femele poti tine, dar care e farmecul.

Bafta

LE Aia cu marginile suspendate spusa mai sus de coleg, nu mi se pare o idee buna deloc. Mai degraba sa iti faci un blat rezistent peste acei 37 de cm, ca sa sustina uniform cei 45 ai acvariului.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/11/2011 00:27:38


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Nu am de gand sa pun mai mult de 120 l apa
Da problema este ca o sa fie iesit in afara putin ,adica mai lat decat blatul dar pe mobila nu am primit permisiunea amplasarii lui mai ales ca de ultimul sotia se ocupa,schimba apa (complet),si isi aduce aminte ca era plin de excremente,....ce sa fac..
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

mi se pare ca daca il fac cat blatul o sa para f ingust,legat de betta am citit pe forum ca la volumul asta merg f bine 2 bettani ,sunt teritoriali dar au spatiu daca si dominatul are unde sa se ascunda pentru puii care invata din comportamentul parintilor
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

fiu-meu intreaba ce vitamine sa le dea....au aparut efervescente si pentru acvariu?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asculta colegii de mai sus si nu fa acvariul sa stea suspendat. Ar fi pacat sa ai o surpriza de 120 (cat zici tu ca pui) litri de apa in casa. Si chiar daca la inceput nu il vei umple pana sus, ai sa vezi ca in timp ai sa o faci...mai ales daca vrei plante iar acestea vor creste...

Cat despre sticla de 6, nu ma pricep la construit de acvarii, insa al meu are 124 litri brut, vreo 100 de apa, cu inaltime 40 si am sticla de 6. Cand il umplu face burta de 3 mm daca imi aduc eu bine aminte cand l-am masurat. La tine va face mai mult. Asa ca mai bine astepti pana faci rost de sticla mai groasa si dai un pic mai mult, dar macar nu stai cu griji. Si daca ai si copil mic in casa...nici nu stii cum vrea sa prinda vreun peste prin sticla...

Pentru vitamine intra pe un petshop online (happypets.ro , reef.ro, nevertebrate.ro) si da-i la search dupa vitamine. Sunt mai multe feluri (si lichid si solid).

Succes!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Am glumit cu vitaminele,treaba e serioasa ca de 2 saptamani nu mai am stare,darstiu ca trebuie aranjat totul cu rabdare,de aceea va intreb?
multumesc pentru raspunsuri.totusi daca il fac de 37 ,cu apa nu o sa para prea mic?
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Baiatul are acum aproape 14 ani,treaba cu vitaminele a fost acum vreo 8 ..,deci nu imi mai fac griji,ce ma ingrijoreaza e sticla care mi se pare subtire,dar alta nu gasesc in Targoviste decat la comanda si dubleaza pretul,nici alte accesorii nu prea ...cred ca nu e f multa cerere
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri ,m-am gandit sa pun ceva pe blatul pe care vreau sa-l asez,extrudat plus lambriu sau ceva dar as dori sa nu se observe,si in continuare nu stiu cum apare(vizual vorbind),pentru ca ma uit la el si de la masa si cand stau in fotoliu ,deci nu pot sa-i pun fundal

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2011 15:20:57

ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

nu e ingust?apa nu il ingusteaza si mai mult?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai daca nu vei tine plante pretentioase in el - si nu vei vrea sa te joci cu adancimi, perspective, planuri si gradienti - nu cred ca e mare problema lipsa de adancime ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

ma gandeam sa-i fac capac din lambriu pvc,am vazut un post interesant si vrea sa ma chinui,sper sa reusesc.
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Mi-ar placea palnte inalte,macar una care sa-mi acopere buretele,ca na e inceput de drum si e cheltuiala..
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

crap sau caras auriu nu vreau ...sun frumosi dar fac mai multa mizerie,in schimb as fi foarte incantat daca din cele cateva perechi ar iesi pui,,filtru de burete mai maricel dar mascat de o planta

ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Va salut pe toti.E clar ca pana nu intrebi nu te descurci oricat ai citi alte posturi.Tin sa va multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri si concluziile pe care le-am tras sunt:
-nu renunt la dimensiuni -totusi m-am gandit sa fac un fel de cutie - un fund - la aceeasi culoare cu blatul de pe bar,cu margine in care sa intre fix acvariul
-o sa vad cum fac si imi iau un filtru exterior - SAU aici v-as intreba daca merge unul facut in acvariu ,din sticla,si ce ar trebui sa pun in el?
-cred ca o sa-i trebuiasca intarituri si daca ma ajutati cu sfaturi as sti ce sa-i zic omului maine cand o sa- dau o comanda ferma,sau daca nu stiu mare lucru o sa ramana sa il faca cum stie el
-la aranjamente si pesti o sa ma gandesc cand il las la ciclat
-totusi as putea sa reduc 10 cm din lungime daca asta contribuie semnificativ la rezistenta lui
-la restul ma voi gandi pe etape
Multumesc
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

este o varianta de setup dar maiastept si alte pareri
sa aud ce parere au si ceilalti...sau daca unul dintre noi da un sfat celorlalti trebuie sa ne oprim aici?
cred ca pana la urma il construiesc dupa latimea tejghelei adica 37 cm.reduc si din 90 la 80 si h 45 cred ca e ok

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2011 15:24:00

ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

scuze de space care nu prea mai functioneaza cum trebuie
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

Chiar imi place ideea ta si pesti alesi ar fi alegerea ideala mai ales ca ar fi si mai putin de munca,dar vreau in acvariu si un capitan,un sef,de echipa,sau mai degraba un autoritar,o vedeta,mi-ar placea 1 mascul betta+2-3 femele,bineinteles cu multe plante,15-20 neoni,si in plus sanitari si melci pomacea
ciprian savescu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 21:12:07
Messages: 25
Location: targoviste
IP:
Offline

noile dimensiuni sunt 80/37/45
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com