[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mikey
Junior member

Joined: 09/11/2005 13:22:53
Messages: 5
IP:
Offline

Salutare... In primul rand: site-ul e prea tare (sunt nou) l-am gasit accidental. Problema mea: doresc sa-mi fac un acvariu L 56. l
35, h 40... e cam cidat da asta e. Ce filtru as putea folosi?
La acvariul vechi (30 l) foloseam unul exterior-cu carbune activ. Are ceva daca acvariul este pozitionat undeva langa geam? camera este pe est, o sa imi apara alge la greu?
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Acvariul tau va avea aproximativ 80 litri brut, insa probail o sa ai in el cam 50-60l de apa.
Poti sa folosesti filtru exterior, probabil este facut de tine sau de cineva.
Eu ti-as recomanda ca sa folosesti un filtru intern.
Carbunele activ nu este prea recomandat, in sensul ca daca vrei sa ai si plante va incetini dezvoltarea acestora.
Daca o sa tii acvariul la fereastra, sa stii ca o sa iti apara alge, mai bine incearca sa ii gasesti un alt loc.
Probleme cu algele oricum o sa ai daca il luminezi corespunzator, ca de altfel orice acvarist.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Foloseste un filtru intern Aquael fan 1, si nu il pune langa geam, nu este recomandat sa stea in lumina solara (apar foarte multe alge), gaseste-i tu un loc, fa cateva schimbari prin camera. Succes! Ah si era sa uit Bine ai venit in clubul nostru!
[Yahoo!]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Bine ai venit.
Poti incerca si un filtru intern de la Resun.
Dar personal recomand AquaEl-ul. Este mai usor de curatat.
[Email] [WWW]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

bine ai venit iti spun si eu..... . Si eu tot aqa el as recomande pentru ca si eu tot filtre de acest gen folosesc........ Si da si tu mai multe detalii despre acvariu.... ce pesti ai vrea sa cresti, ce plante , ce substrt poate te ajutam si noi la unele lucruri succes si sfatul meu eee sati faci un acvariu olandez ( cu multe plante si cu pesti putini, mici si colorati ) deobicei acestea arata cel mai bine dar sunt si greu de intretinut. succes
[Email] [Yahoo!]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

eu te sfatuiesc sa iti iei tot aqua el pentru ca este usor de curatat iar in acvariul de 80l e recomandat fan 1 dar eu iti recomand facn mini am si eu si functioneaza perect ...nici curent prea tare si curatare excelenta.
alegerea iti apartine

p.s. bine ai venit!
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mg_cmt wrote:eu te sfatuiesc sa iti iei tot aqua el pentru ca este usor de curatat iar in acvariul de 80l e recomandat fan 1 dar eu iti recomand facn mini am si eu si functioneaza perect ...nici curent prea tare si curatare excelenta.
alegerea iti apartine

p.s. bine ai venit!

AquaEl fan mini e prea slab pt un acvariu de 80L ,ti-ar trebui un AquaEl 1 + o pompa (vibrator) cu o piatra atasata ar fi perfect o aerare buna a acvariului .
Succes

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mikey wrote:camera este pe est, o sa imi apara alge la greu?
Daca reusesti sa echlibrezi acvariul nu apar alge :alright: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com