[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
puncte albe pe inotatoare la caras oranda  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

am o problema cu un carasel oranda alb are niste puncte mici albe pe inotatoare si pe coada . acvariu este de 80 de litri filtru + aerator temperatura 24 grade substrt cu granulatie de 0,5 cm si plante naturale..... in acvariu mai vituiesc cativa vivipari 8 , guarami pereche zebre 2 sanitari coridoras si cativa melci . va rog daca mati putea ajuta in printa punctelor albe de pe coada...... aaaaaa... si are aprox 7cm cu tot cu coada.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote: am o problema cu un carasel oranda alb are niste puncte mici albe pe inotatoare si pe coada

Vezi sa nu fie gris - Ichthyophthirius multifiliis. Tratamentul il gasesti la sectiunea Boli/tratamente - punctul A. Separa-l de urgenta intr-un acvariu de carantina. Pe scurt, tratamentul pentru gris se face cu sare- 1 lingura la 10l apa si albastru de metil.
busted wrote: n acvariu mai vituiesc cativa vivipari 8 , guarami pereche zebre 2 sanitari coridoras si cativa melci . va rog daca mati putea ajuta in printa punctelor albe de pe coada...... aaaaaa... si are aprox 7cm cu tot cu coada.

Sper sa te fi ajutat cit de cit in privinta grisului, dar ceilalti locatari nu au ce cauta impreuna cu carasul. Sunt prea multi pesti pentru 80l, iar carasii se tin de obicei singuri in bazin.
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

mersi mult dolly pt sfat dar nu este gris si nici ichtio si da lam separat intrun acvariu de 30 l . deocamdata vad ca se simte foarte bine.... .am pus si sare dar vad ca nu are nici un efect asa este de 1 luna dar vad ca nici nu se amelioreaza nici nu se inrautateste boala... acum nu stiu mai astept........
[Email] [Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

aa....... si stiti ceas vrea sa va mai intreb........ ce altceva as mai putea sai dau de mancare in afara de ce se gaseste in magazine? am tot felul de vitamine si mancaruri speciale pt el..........
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pentru caras???
verdeatza!!!!!! la cel mai propriu sens al cuvintului ... mazare (decorticata), salata,
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

ati putea va rog frumos sami dati idurile voastre poate vb mai pe larg.. :-) mar interesa mai multe informatii si despre alti pesti....... mai mult ma ocup cu inperechera si cresterea gupilor dar si a altor pesti ...... am luato pe urmele lui guppy.
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:ati putea va rog frumos sami dati idurile voastre poate vb mai pe larg.. :-) mar interesa mai multe informatii si despre alti pesti....... mai mult ma ocup cu inperechera si cresterea gupilor dar si a altor pesti ...... am luato pe urmele lui guppy.

Id-urile de msg le poti gasi unde gasesti si profilul si pm-ul

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

salut sorinele si bine ai venit auzi ai putea sami dai cate ceva sfaturi pt caras in legatura cu orice : hrana,apa,temperatura,etc .am vazut ca ai cativa carasi, si arata splendid de cand imi doresc io astfel de carasi caut peste tot dar nu gasesc nici unde......... .si inca ceva de unde se stie ca sunt junior member?
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:salut sorinele si bine ai venit auzi ai putea sami dai cate ceva sfaturi pentru caras in legatura cu orice : hrana,apa,temperatura,etc .am vazut ca ai cativa carasi, si arata splendid de cand imi doresc io astfel de carasi caut peste tot dar nu gasesc nici unde......... .si inca ceva de unde se stie ca sunt junior member?

Deci:
1.Temperatura ar trebui sa fie 23-24 de grade,spatiul unui carasel trebuie sa fie de cam 50L .
Schimburi partiale de apa la o 5-6 zile.
Eu le dadeam de mancare tuby dar nu sunt prea recomandati(trebuie spalati bine ca contin multe boli) si le mai dadeam Sera Goldy Royal din cand in cand.
2.Depinde de unde esti ,daca esti din Bucuresti ,eu i-am luat din Dr.Taberei Piata Moghiorosi este un petshop calumea si vei gasi carasei auri, oranda etc....
3.Faza cu Junior Member e de la forum in functie de cate posturi ai o sa ti se modifice rankul dar nu conteaza asta conteaza sa capeti cat mai multe cunostinte in ceea ce te priveste.
Succes

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

mersi tare mult pentru sfaturi........... .din pacate nu sunt din bucuresti sunt din timisoara......... . eu acum tin caraselul intrun acvariu de 30 l ,din cauza punctelor albe, dar deja se vad progrese.temperatura este de 24 grade...... si se simte foarte bine ,se joaca toata ziua :-) . si vas ruga daca cumva mai aveti cunostiinte prin timisoara de pe net sau forumuri, ati putea sami trimiteti si mie un id sau o adresa de mail pls? si oricand mai aveti ceva de completat va invit pe forum.......... :-P
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:mersi tare mult pentru sfaturi........... .din pacate nu sunt din bucuresti sunt din timisoara......... . eu acum tin caraselul intr-un acvariu de 30 l ,din cauza punctelor albe, dar deja se vad progrese.temperatura este de 24 grade...... si se simte foarte bine ,se joaca toata ziua :-) . si vas ruga daca cumva mai aveti cunostiinte prin timisoara de pe net sau forumuri, ati putea sami trimiteti si mie un id sau o adresa de mail pls? si oricand mai aveti ceva de completat va invit pe forum.......... :-P

Uite baga un ochi aicio sa iti fie de folos,poate te duci si la intalnirea Timisorenilor

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

as vrea sa va intreb inca o chestie.......... cu toata rusinea dar recunosc ca nu shtiu sami pun poza ......... .poate ma ajutati aa........ si ms pt forum sorinel. si inca o data va repet daca aveti completari nu ezitati o vizita pe forum.
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:as vrea sa va intreb inca o chestie.......... cu toata rusinea dar recunosc ca nu shtiu sami pun poza ......... .poate ma ajutati aa........ si ms pentru forum sorinel. si inca o data va repet daca aveti completari nu ezitati o vizita pe forum.

Pai ii dai profilesi jos de tot ai posibilitatea de ati pune un avatar care trebuie sa fie maxim 80x80 pixeli si marimea maxim 6k .
Succes

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:
busted wrote:as vrea sa va intreb inca o chestie.......... cu toata rusinea dar recunosc ca nu shtiu sami pun poza ......... .poate ma ajutati aa........ si ms pentru forum sorinel. si inca o data va repet daca aveti completari nu ezitati o vizita pe forum.

Pai ii dai profilesi jos de tot ai posibilitatea de ati pune un avatar care trebuie sa fie maxim 80x80 pixeli si marimea maxim 6k .
Succes


Mi se pare mie sau ai luat taman poza lui Sorinel? Asta nu se face!!!! Avatarul e un fel de individualizare a persoanei, ca si numele ales.
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:
Mi se pare mie sau ai luat taman poza lui Sorinel? Asta nu se face!!!! Avatarul e un fel de individualizare a persoanei, ca si numele ales.

Busted schimba te rog avatarul ca nu se face asa ceva daca vrei sa te ajut sa iti fac un avatar trimite-mi o poza pe mail si ti-o fac mica perfecta pentru avatar .Ms

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

scuze pentru incident....... , promit ca nu se va mai intampla.... dar de fapt stiti care a fost problema.. nam avut o poza pt avatar si am luat poza lui sorinel sa verific daca merge si cand am vrut sa o schimb nu mia mai mers parola .... zice ca nui buna chiar si acuma . oricum imi cer scuze.... nu se va mai intampla.
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

busted wrote:scuze pentru incident....... , promit ca nu se va mai intampla.... dar de fapt stiti care a fost problema.. nam avut o poza pentru avatar si am luat poza lui sorinel sa verific daca merge si cand am vrut sa o schimb nu mia mai mers parola .... zice ca nui buna chiar si acuma . oricum imi cer scuze.... nu se va mai intampla.

Aha am inteles...

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com