[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput 110x50x45  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salutare tuturor, ieri m-am decis in final sa demarez un nou proiect. Vreau sa inlocuiesc actualul acvariu de 112L cu unul cu adevarat profesionist.
Pentru inceput pot sa va spun la ce nu m-am hotarat inca si o voi face pe parcursul acestui thread: ce fauna, ce flora, sistem de iluminat, de unde procur bazinul, cum voi face cu capacul.

Stiu clar locul unde il voi pune. Va fi in bucatarie (la mine e comuna cu camera mare - peretele separator nu mai exista) pe un modul ce va fi construit special pentru acvariu. Este pe peretele opus geamului, si oricum geamul era spre nord, deci lumina solara directa nu prea va fi.

Ca sisteme voi avea urmatoarele (in functie si de buget evident): filtru extern, 2 incalzitoare, hranitor automat, ma gandesc foarte serios la un capac bricolat, cu probabil 4 neoane in el, lampa UV (chiar daca una modesta, dar mai bine ceva decat de loc). Pentru ca va fi imediat langa chiuveta ma gandesc daca nu ar fi util sa il alimentez cu apa printr-un filtru direct de la chiuveta. Eu din cate stiu filtrele astea de apa elimina clorul. Mi s-ar parea mai practic asa decat sa tin o galeata de 10l in baie zilnic pentru decantare. Din experienta voastra, este acceptabil ca refill-ul sa fie facut prin filtru direct de la chiuveta ?

In ceea ce priveste bazinul 110x50x45, sticla de 10, cu intarituri, daca imi puteti recomandati pe cineva care face astfel de bazine (eventual pe PM) va multumesc anticipat Nu exclud complet sa il fac acasa, dar as vrea sa arate cat mai bine si nici sa nu risc, asa ca aceasta ar fi ultima optiune.

Mentionez ca nu ma grabesc, poate sa dureze si 3 luni, doar sa stiu ca fac treaba buna. Momentan am discutat cu un tamplar sa imi inlocuiasca actualul modul de bucatarie cu unul mai lung si mai solid, pentru a putea gazdui noul acvariu. Pana atunci voi incerca sa il valorific pe actualul la sectiunea vanzari, pentru a-mi amortiza macar o mica parte din investitia viitoare.

Orice opinii, sugestii si injurii sunt bine venite si asteptate chiar

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Am tot cautat pe net si am gasit o prima oferta pentru bazin. La specificatiile mele cu sticla de 10 mm, pe site-ul acvarii.biz costul ar fi de 431 de lei.

Cum vi se pare pretul, e ok ? Are cineva alta recomandare ?

In cazul in care nu am voie sa public numele site-ului, nu se va mai repeta, doar ca mi-ar fi util daca a mai lucrat cineva cu ei si sa imi ofere un feedback.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
goguloiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2011 12:10:53
Messages: 40
Location: Mizil
IP:
Offline

Mai cauta pe aici pe la vanzari. Eu am luat de la colegul ender67 un acvariu 150x50x50 cu sticla de 10mm cu 250 lei
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Buna afacere, intr-adevar Ceva timp mai am, ca dureaza cam 2 saptamani pana imi vine mobila si deabia dupa aceea imi procur bazinul. Faza e ca am dimensiunile foarte stricte, nu mi se potriveste orice si vreau sa am 200l. La dimensiunea asta, volumul brut este de 247, volumul interior de 228l, dupa ce scad substratul si marginea superioara imi raman cam 200 de litri de apa.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-am comandat si eu vreo 3 acvarii unde ai zis tu printre care si unul de 125*50*50 si sunt foarte multumit de ei. Lucreaza curat, lipituri impecabile, cantuit profi si siguranta 100%.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Multumesc ultkas, in privinta bazinului s-a conturat o solutie. Am gasit un forumist interesat de acvariul meu actual si cel mai probabil maine il voi da cu totul. Intre timp am vazut un filtru cu tot cu UV de la JHV. E adevarat ca nu am auzit de firma asta pana acum, dar si pretul este la jumatate sau chiar mai putin. Foloseste cineva un JHW-403b , sau un model similar din aceasta familie? Un feedback mi-ar fi bun

Deasemenea tot nu m-am lamurit cu un aspect. Pot sa fac refill-ul la acvariu cu apa de la chiuveta printr-un filtru normal (cel de apa de baut, pe el scrie ca elimina clorul)? Faza e ca eu voi avea acvariul pe modulul imediat urmator dupa chiuveta si m-ar scapa de destula bataie de cap daca as putea sa il umplu direct ...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, poti face schimbul de apa folosind acel model de filtru. Ar trebui sa scoata o parte din clor si ce mai ramane...n-o fi foc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si multumesc de raspuns Alber!

Intre timp am vandut acvariul vechi si tot astept sa vina modulul de mobila, insa nu am un ETA pentru asta. Asa ca am inceput sa devin usor stresat, deoarece am mutat ultimul corry pastrat in bazinul de carantina. Are o piatra de aer si caldura moderata, dar bazinul nu are decat 2L. Mai am si galeata de acvariu in care am mutat pietrele si cateva fire de plante, ma gandeam sa il mut in aceasta desi are peretii din plastic rosu. In ce i-ar fi mai bine ?

Revenind la noul proiect insa:
M-am tot uitat dupa filtre si am gasit urmatoarea varianta: http://accesorii-acvariu.ro/index.php/filtrare/filtre-externe/jhw-403b.html care include si UV. Nu m-am hotarat inca dar mi se pare un pret foarte bun. Intentionez sa iau si un filtru mic skimmer, pentru a curata pelicula de la suprafata. Insa intre timp mi-a aparut o mare intrebare legata de UV, este contraindicat la bazinele cu plante ? Intentionez sa am unul plantat, nu extraordinar, dar totusi plantat ...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca mai bine l-ai tine pe Cory in galeata, are mai multa apa. Si daca il muti sa muti si piatra de aer.

Filtrul de care vorbesti are un pret bun si pare ok, iar UV-ul este foarte bun la un acvariu, plantat sau nu.
UV-ul nu este contraindicat la plante, ba chiar le face bine pentru ca sterilizeaza apa eliminand anumite
tipuri de alge sau prevenind aparitia lor. Acum nu stiu cat de eficient este acest UV care se afla in filtru.
Dar acel filtru pare o alegere buna.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Hey, ce mai faceti

Eu bat pasul pe loc din cauza ca tot astept mobila. Mi-am gasit pe net un pad JBL de 120x50 la un pret bun si mi-am luat si 2m de autocolant negru. Vreau sa il pun pe latura din spate. Intre timp m-am tot uitat dupa lampa pentru ca imi da cea mai mare bataie de cap pana acum.

Am gasit pe mai multe site-uri: Hailea 4T5 HO x 39W de lungime 100 cm. Asta o sa imi genereze 156 W stiu ca nu e chiar un W/l dar nici prost nu e.
http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/lampi_si_reflectoare/Hailea_Lampa_4T5HO_39_W_blue_red_1000_mm

Problema mea e ca de pe site nu m-am lamurit asupra mai multor aspecte. Daca are picioarele reglabile, in sensul in care daca pot sa il prind pe acvariu de 110? As prefera sa il prind de acvariu si nu de tavan (ultima solutie mi se pare prea complicata). Pe urma scrie pe site ca e blue/red, din ce am inteles, ar include 4 neoane rosii sau albastre. Ce stiti de neoanele astea, sunt ok sau trebuie sa cumpar altele ?

Daca are cineva lampa hailea si poate sa ma lamureasca asupra acestor aspecte as aprecia foarte mult

Deasemenea sunt binevenite si alte recomandari, cu observatia ca bugetul pentru lumina ar fi de 600-700 de lei.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

eugen.popp wrote:scrie pe site ca e blue/red, din ce am inteles, ar include 4 neoane rosii sau albastre. Ce stiti de neoanele astea, sunt ok sau trebuie sa cumpar altele ?

E posibil sa poti alege tuburile cu care vine lampa. Daca vrei acvariu marin, cred ca alegi albastru ....... cel mai bine e sa intrebi la ei exact ce tuburi sint si daca se poate sa ti-o trimita cu niste tuburi alese de catre tine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu am o lampa Hailea, doar ca modelul de 90 cm. Vine cu niste picioruse care sunt orientate in lateral, adica daca le pui fix la marginea lampii, mai castigi ceva in lungime. Cred ca 10 cm ai...nu gasesc acum ruleta, mama ei de ruleta, ca as fi masurat sa-ti zic exact...dar o gasesc eu.
Uite o poza sa vezi cum vine:

http://imageshack.us/photo/my-images/217/dsc00772v.jpg/

Sigur mai castigi 10 cm. Am sa revin dupa masuratori. Dar poti trimite si un mail la reef si iti va zice si el cat merge.

Legat de neoane, a mea a venit cu 2 neoane cu lumina roz, pe ele scrie Hailea SupraredTube...Probabil la fel va fi si in cazul tau (daca nu alegi albastru), caci tot 39W are si lampa mea. La sugestia baietilor de pe forum, am pus osram in loc de cele cu care a venit lampa. Acuma nici pe net n-am gasit mare lucru despre neoanele astea...

This message was edited 2 times. Last update was at 28/11/2011 20:22:53


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si multumesc pentru raspunsuri!

Poza imi este de mare ajutor. Din ce vad eu in poza, piciorul ala gliseaza atat in exterior cat si in interior. Asta ar insemna ca pot sa imi pun o lampa de 120 la acvariu de 110, ceea ce implicit imi va creste si raportul W/l pentru ca lampa de 120 are neoane de 54W nu de 39W. Daca poti sa imi spui si cam ce latime are as aprecia si mai mult

M-am lamurit si ce e cu neoanele rosii la hailea pe site: http://www.hailea.com/e-hailea/product1/T5-T8.htm Din diagrama spectru mi se pare ok...

Am vesti si cu mobila, cam scumpe vestile e adevarat, din pacate ma va costa 750 de lei. Problema a fost ca a trebuit sa demontez un modul de pe colt din bucatarie si sa fac unul in locul celui vechi mai mare si mai solid. L-am comandat si cu 3 randuri de stalpi dubli, la fel si blatul. Banuiesc ca de aici a crescut pretul. M-am uitat orientativ si la ikea si am vazut ca modulele complicate de bucatarie tot pe la 700 de lei se invart deci supararea nu e chiar asa de mare. Acum ca sa nu imi dau planul de buget peste cap, am sa exclud pretul mobilei din bugetul final al acvariului

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aprox 10 cm au piciorusele alea in inaltime si da, gliseaza in ambele sensuri.

Cat despre buget si eu imi faceam sperante inainte sa ma apuc la o anumita suma...pana la final am marit-o de 3 ori si ceva

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Stefan: 1 ma lamuresti, 2 ma sperii )

Revenind insa la 1 ma refeream la ce latime are lampa, vreau sa imi fac o idee generala, desi sambata am vazut ca au program la reef si trec pe acolo.
2 ma sperii rau de tot, ca planul meu initial e de 2000 de lei asa ca daca imi zici de 3 ori mai mult, chiar nu imi permit

Eventual poti sa imi zici ce ti-ai planuit si la cat ai ajuns (pe pm, daca e indiscret pe forum)

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Latimea cred ca e undeva in jur de 30 cm, n-am gasit ruleta aia pana la urma

Cat despre buget, daca ai programat 2000 de lei, atunci nu il vei tripla Adica ai cu ce, nu e problema de asta, dar te descurci bine cu bugetul asta (daca e fara mobilier).
Iti zic si cat m-a costat pe mine, ca doar nu m-o cauta fisc-ul acuma sa dau declaratii de avere
Eu initial ma gandeam la 700-800 de lei si am ajuns in final undeva la 2600 de lei (acvariul il aveam deja, deci asta nu e inclus in pret). Bine ca in suma asta pun si flora/fauna, teste, mancare, absolut tot.
Acuma ce sa zic, poti iesi mult mai ieftin daca mai cumper sh de la baieti, insa eu sunt ceva mai paranoia in privinta asta. Doar instalatia de co2 am luat-o sh, caci am prins o oferta buna, iar una noua cu toate instrumentele ce le-am achizitionat costa de te indoaie...
Totusi sa fii cu ochii pe sectiunea vanzari, apar cateodata unele oferte chiar extrem de atragatoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2011 18:33:29


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

in privinta mobilierului eu zic ca mai bine faceai din cadru metalic si acoperit cu pal ieseai mai ieftin si mult mai rezistent!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@stefanp- Salut-pai cum adica esti putin paranoia vis-a-vis de sh dar ai luat codoiu sh?hai ca m-ai facut sa rad
Cu stima

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai tocmai d'aia e paranoia, ca l-a luat sh si intr-o seara statea cu bricheta pe sub acvariu sa vada daca se stinge sau nu

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:Pai tocmai d'aia e paranoia, ca l-a luat sh si intr-o seara statea cu bricheta pe sub acvariu sa vada daca se stinge sau nu


Ei, aia e alta paranoia, ca de astea nu duc lipsa

@maab: Ma refer ca sunt cam sceptic cu lucrurile cumparate sh fara sa le pot vedea si proba inainte...totusi am trecut peste asta cand am luat instalatia de co2 pentru ca era o oferta buna, respectiv 600 de lei pentru o butelie (de 10kg), electrovalva, numarator de bule, ph controller si sonda plus difuzor...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com