[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rubro hyacintho viridi hortum  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Aici este istoria mea: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17420.page#148280

Mi s-a recomantat acolo sa incep de la capat cu totul si pentru un acvariu asa de mic sa incep cu pesti care nu cresc foarte mari, gen 2-3 cm si creveti.
Intrebari:
1. Care specii de pesti nu cresc mai mult de 2-3 cm?
2. Se pot pune si creveti alaturi de acei pesti? Daca da, ce soi de creveti si care sa fie raportul pesti creveti?
3. Ce plante sunt potrivite pentru acei pesti de 2-3 cm care ii recomandati si care ar fi densitatea potrivita pentru un acvariu de 20 l

Astept sugestiile voastre.

Multumesc,

Cristi.

This message was edited 4 times. Last update was at 05/06/2012 19:32:34


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Ai un acvariu destul de mic, posibilitatile sunt foarte limitate. El este de 20L dar daca pui pietris, filtru, incalzitor, o cioata/piatra cat mai ramane pt pesti..?
Creveti poti sa iei, treci pe la thread-ul cu nevertebrate si citeste articolele de acolo, sunt destule tipuri, depinde de preferinte.
Ca pesti, cred ca ai putea sa iei 6 microrasbora galaxy. Sunt foarte frumosi, dar necesita un acvariu destul de plantat, pt ca sunt speriosi.

It is fear that gives men wings.
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Salut tizule (scris invers ). Pentru creveti trebuie sa te invarti de niscai plante gen muschi, ferigi, sa le prinzi de o cioata mica sau de o piatra, sa aiba unde sa se ascunda. Acvariul e insa mic, cum zicea si colegul, ca sa bagi mai multi pesti. Poti incerca un Betta, cred ca merge cu crevetii, sau un grup mic de neoni, brigittae, gertrude sau, cum s-a zis mai sus, microrasbora. Plante ai o plaja larga, dar la fel, iti trebuie plante mici, gen Blyxa, Staurogyne, niste fire de Bacopa, microsorum. Trebuie inca si pe astea sa le "cerni", daca nu mai bagi si CO2 (si reactorul acela va lua din spatiu).

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Volumul de 20l este volum de apa. L-am masurat dupa ce am pus in acvariu 2 kg de pietris, 2 mici decoratii, pompa cu filtru si incalzitorul si am mai lasat liber in partea superioara cam 5 cm.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

cirotariu wrote:Salut tizule (scris invers ). Pentru creveti trebuie sa te invarti de niscai plante gen muschi, ferigi, sa le prinzi de o cioata mica sau de o piatra, sa aiba unde sa se ascunda. ...


Buna,

Pentru muschi, trebuie sa caut ceva muschi special care creste subacvatic, sau e bun orice muschi gasesc? De ex stau la casa si am incalzirea pe lemne... si am niste bucati de stejar cu ceva muschi frumos pe ele... il pot folosi?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as pune un Betta (mascul). Este un peste rezistent, frumos, respira la suprafata, etc. Tot ce are nevoie este un acvariu ciclat si schimbari saptamanale de apa. (25-30%)
Eu am aranjat un acvariu ptr 2 Betta. (initial a fost unu singur)
Plantele pe care le am nu necesita plantare in substrat.
[Thumb - dsc05418_a.jpg]

naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

am tot citit de substrat fertil pentru plante... dar nu inteleg: trebuie sa pun pamant sub pietris ca sa se prinda plantele? Daca da, de care pamant? Va rog sa imi explicati acest detaliu

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un exemplu de substrat fertil este Aqua Basis Plus care este destul de bun.Peste acesta se pune un substrat inert...in principiu cam ce vrei tu dar sa nu fie cu un diametru foarte mare - recomand 2-4 mm.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

multumesc

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sunt cateva combinatii pe care ai putea sa le incerci la acest acvariu din punct de vedere al pestiilor, dar asa cum au spus si altii inaintea mea sunt putine.Endleri iti plac?Ai putea sa cresti un grup de vreo 8 endleri cu creveti.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Din ce am vazut pe internet, imi plac si endleri si microrasbora... sper sa ii gasesc prin Oradea.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2011 09:47:25


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Muschiul e cel special pentru acvarii, il gasesti pe "el" si alte plante pe siturile dedicate, gen www.aquaticplantcentral.com sau www.plantedtank.com. Ai liste complete acolo in care gasesti informatii despre toate plantele si iti poti alege.
Endlerii sunt un fel de guppy, cand sunt mici nici nu vezi mari diferente intre ei. Deci fiind prolifici, s-ar putea intr-o luna-doua sa te trezesti cu o droaie de mini-endleri prin acvariu.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Voi incerca sa cumpar plantele de la cei care le vand pe forum, ca sa beneficiez si de sfaturi de intretinere a lor

Am ochit-o deja pe ReBella... dar sper sa reusesc sa gasesc pe cineva sa ma scape de pestii actuali ca sa pot reseta acvariul. Imi e mila sa ii dau la pisica, mai ales ca e vina mea nu a lor.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Am reusit sa scap de pesti (în sensul ca au murit smilie ca nu le-am gasit o gazda). Am cumparat substrat fertil, astept pe marti-miercuri sa îmi vina plantele si ma apuc de ciclat asa cum trebuie.
Întrebare: pun întâi plantele si apoi apa, sau întâi apa si apoi plantele?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2011 16:01:56


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

2 ore, 14 vizualizari, nici-un raspuns...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

naitsirc wrote:2 ore, 14 vizualizari, nici-un raspuns...

Poate unora li s-a parut cam puerila intrebarea, sau poate altii n-au stiut ce sa raspunda.
Pui un pic de apa, cat sa acoperi substratul plus inca vreo 2-3 degete, apoi plantezi si la urma pui restul de apa, cu grija sa nu deranjezi substratul si plantele.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc, Alber

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

spui ca ai cumparat substrat fertil ,dar nu spui nimic de cel inert.doar nu vrei sa ramai cu cel roz sper?
aici poti invata cum sa setezi un acvariu: http://www.youtube.com/watch?v=jp-FLx6q0Aw&feature=related
succes si nu te grabi si a doua oara.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2011 23:26:53


http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

cel roz l-am aruncat. am luat maro si negru... ca sa fie cat mai apropiat de cel din orezariile din asia, caci vreau sa iau un betta mascul.

Pentru ca nu am plantat nici un acvariu pana acum, pentru mine intrebarea de mai sus era esentiala, desi pentru majoritatea pare puerila... totusi aici inca e coltul incepatorilor si apreciez foarte mult pe cei care se pleaca la nivelul "clasei intai" cu rabdare, si arunca cate un sfat bun.

Am citit in unele parti ca trebuie plantat acvariul si apoi pusa apa, in alte parti ca trebuie pusa apa si dupa o saptamana plantele... asa ca eram cam confuz.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Maine imi vin plantele si o radacina
Ceratopteris cornuta -1 buc
Anubias nana "petite" - 2 buc
Hydrocotyle Leucocephala - 5 buc
Hygrophylla polysperma - 10 buc
Hemianthus Micranthemoides - 5 buc
Pistia - 5 buc
Moss - 1 gramajoara
Micranthemum Umbrosum - 5 buc
Nimphaea micrantha - 1 buc
Egeria densa
Egeria najas


Sugestii de amplasare a plantelor?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com