[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala - habar n-am sa intervin; rog ajutor  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut domnilor. Mi se intampla intr-un acvariu ceva ce nu mi s-a mai intamplat niciodata si nu mai stiu ce sa fac. Detalii: acvariu de 100L cu ~ 200 pui de xipho si pui de platy, aerare, filtrare, temperatura 27C, schimb de apa zilnic. De cateva zile au inceput sa moara pui de xipho. Cate 5-10 pe zi. Absolut nici un semn exterior. Puii de xipho incep sa slabeasca, se subtiaza, apoi se depigmenteaza iar in final mor. Am incercat tratament cu Sera Backtopur Direct+sare, nimic. Tratament cu Furazolidon+sare, nimic. Habar n-am ce sa mai fac. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata. Repet. Pestii nu au nici un fel de semn exterior. A mai patit cineva asa ceva?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

In primul rand ai prea multi pesti in 100 de litrii, zici tu 200 de pestisori, citeste Volumul acvariului si numarul de pesti, apoi dupa ce ai citit urmeaza sfaturile de acolo si da din ei cat poti de multi. Gandeste-te la urmatoarea analogie 200 de insi intr-un autobuz pana la sfarsitul vietii, cti dintre ai ar trai ?
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

@Mihai 2005: e vorba de un acvariu cu pui. Chestia cu "sunt prea multi" e ca si cum ai spune ca intr-un acvariu de prezentare de la pet-shop tin baietii prea multi pesti. Ei nu vor sta acolo decat o perioada scurta de timp, pana selectionez din ei. Si daca tot vrei sa dau, nu vrei tu sa iei niste xipho care au o boala necunoscuta? Poate asa ai sa dai un raspuns mai la obiect. Daca stii... Daca nu, "tacerea e de aur".

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

zici ca schimbi apa zilnic ... cu ce alta apa? de la robinet direct, sau "statuta" ?
zici ca "slabesc" se subtiaza, .. ca si cind si-ar suge burta ???
observa daca concomitent cu fenomenul de subtiere, constati si o "inflamare" a branhiilor, sau daca au operculii departati...
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Apa este direct de la robinet, tratata cu Sera Chlorvec. Asa fac de ani de zile. Nu apa e problema. Mai am si alte bazine in care schimb la fel apa si nu am nici un fel de probleme. Alta e buba si habar n-am.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

In perioada asta, cei de la Apa baga niste substante pentru a impiedica inghetarea (in afara de Cl). Din cate stiu eu, Sera Chlorvec elimina doar clorul. Asta ar putea fi cauza. Dar daca zici ca schimbi si la alte bazine la fel, atunci.....

Acvariul meu
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

acata wrote:In perioada asta, cei de la Apa baga niste substante pentru a impiedica inghetarea (in afara de Cl).


ca baga alte substante stie toata lumea dar faza cu inghetatul nu pare credibil
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Ok, atunci e incredibil.... sau e doar un post asa ca sa fie...
Nu scriam lucrul asta daca nu stiam sigur. Oricum crede cine vrea.

Acvariul meu
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ca sa fii sigur de ce zici pune apa in sticluta si las-o un pic in congelator. eu stiu ca fac cuburi de gheata cu apa de la robinet si nu am avut probleme niciodata.
daca nu ingheata atunci e nasol rau! :-)

Acvariul meu
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

eu am schimbat azi, MASIV 40 din 120 l cu apa DIRECT de la robinet, prin metoda "pseudo la picatura"
rezultate si eventuale decese, maine.
pesti prezenti azi...
neoni negri, un ramirez, cory, guparezi, sanctafilomena, kerry, platy, tetrazona.

diferente observate pe loc - scaderea temperaturii cu 2 grade, puternica emanare de bule de ...gaz ( oxigen ??? ) din mai toate plantele, inclusiv anubias.

am scris astea, off topic (partial) pentru a scoate sau a accentua, in functie de rezultat, influenta factorului "apa".
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

dupa 3 zile, rezultate mai mult decit multumitoare...
pesti lipsa la apel - 0 (zero)
plantele au bolborosit ca de obicei, si au luat viteza, la crestere.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si la mine situatia s-a stabilizat. In sensul ca au murit toti. Aproximativ dou sute de xipho si vreo suta de platy. Asta e! N-am putut sa intervin cu absolut nimic. Sau n-am stiut...

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

imi pare sincer rau sa aud asta...
o sugestie/intrebare totusi... poate burtile subtiate sa fi fost din cauza unui parazit intestinal la care parintii sa fi dezvoltat o oarecare rezistenta?
sa nu fie sursa totusi in acvariul parintilor sursa nefericirii tale?

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Vin si eu cu o ipoteza: daca hrana administrata puilor n-a fost OK?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:Vin si eu cu o ipoteza: daca hrana administrata puilor n-a fost OK?


Si eu tot asta cred.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com