[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnalul unui tratament cu H202  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Am creat acest topic pentru a urmari un tratament contra algelor folosind apa oxigenata. Sper sa fie util prin evidentierea avantajelor/dezavantajelor unui astfel de tratament, precum si a posibilelor erori care le voi face in aplicarea lui, in speranta ca ceilalti sa invete din aceasta experienta.

Incep prin a enumera detaliile acvariului meu:
- Dimensiuni: 100x45x40 (Volum: 180 litri)
- Continut apa: aproximativ 160 litri
- Lumina: 96W
- Filtru intern, incalzitor

Fauna:
- 12 neoni rosii (cardinal tetra)
- 3 xifo (un mascul cu 2 fete cucuiete)
- un siamese algae eater
- melci (multi mici, cativa de talie medie)

Flora:
- Vallisneria spirallis
- Anubias
- Echinodorus
- din pacate si niste alge, de care vreau sa scap

Apa:
- temperatura 24 - 26 grade
- pH: 7.5
- GH:4
- alti parametrii nu-i cunosc din pacate, caci nu am testere

Program normal:
- Lumina: 8-10 dimineata si 6-12 seara (deci 8h/zi)
- Schimburile de apa in mod normal: 30 de litri de apa statuta pe saptamana

Am facut rost apa oxigenata 9% si o seringa de 100ml. Cam atata pentru inceput.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Ce am uitat sa mentionez este ca incerc sa scap de 2 tipuri de alge:

Una este filamentoasa, de culoare verde deschis (firele avand ramificatii), care creste sub forma de ghemotoace si care se prinde cu forta mare de pietris/frunze/decor. Aceasta alga ma deranjeaza cel mai tare.

Cealalta seamana cu o pelicula de culoare verde inchis care creste indeosebi pe frunzele vallisneriei si echinodorusilor. Anubiasul nu prea este afectat de aceasta alga . Aceasta alga se ia usor de pe frunze cu degetele si are un miros puternic de mucegai.

Imi cer scuze ca nu cunosc numele acestor alge.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Duminica, 30.10.2005

Am inceput pregatirile de tratament. Dupa cum spunea MA, am inceput sa fac schimbari mai dese de apa pentru a o improspata, pentru ca apa oxigenata ar face ravagii in apa mai veche.

Asadar schimb 30 de litri cu apa statuta. Am cules cu mana tot ce am putut din alge, si am taiat frunzele prea batrane si prea afectate de alge.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Luni, 31.10.2005
Marti, 1.11.2005
Miercuri 2.11.2005


Am continuat sa fac ceea ce am facut Duminica: schimb de apa de cate 30 de litri cu apa statuta, plus "recoltarea" a cator mai multe alge.

In plus, intre timp am scos toate obiectele de decor (ceva pietre) pentru ca sa nu mai aiba alga filamentoasa de ce sa se agate si pe unde sa se mai ascunda de mine.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Joi, 3.11.2005

De dimineata am oprit programul luminii complet. Mentionez ca acvariul meu il tin de obicei acoperit cu un cearsaf impaturit in doua, pentru a diminua cantitatea de lumina ambientala care intra in acvariu. Deci sa zicem: lumina zero.

Seara cand am ajuns acasa am aprins lumina pentru aproximativ 20 de minute pana le-am dat pestilor de mancare. Pe urma am turnat 25ml din apa oxigenata (9%) si am stins lumina din nou.

Dupa aproximativ 4 ore, am aprins lumina ca sa schimb apa, si am observat ca apa este plina de "firicele" lungi de cativa milimetri (pana in 1cm) care pluteau prin apa. Banuiesc ca sunt bucati din alga aceea care face pelicula pe vallisneria si echinodorusi, pentru ca arata ca si firisoarele prinse pe valisneria si pe echinodorus. Deci consider bun acest semn caci inseamna ca acele firicele s-au desprins de pe frunze.

Pe de alta parte nu era nici un semn de "fierbere" niciunde prin acvariu (nici in substrat). Nu stiu daca e bine sau nu.

Am schimbat 35 de litri de apa (30 de litri statuta si 5 litri direct de la robinet), si pe urma am stins lumina imediat. Am acoperit inapoi acvariul cu acel cearsaf.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Este probabil ca alga verde inchis sub forma de pelicula ce se ia usor cu mana si are miros puternic sa fie cianobacterii (alge albastre-verzi). E intr-adevar prima atacata de apa oxigenta. Succes mai departe.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da, cianobacterii ma gandeam si eu ca sunt, dar nu eram sigur, si nu vroiam sa dezinformez lumea.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Vineri, 4.11.2005

Seara cand am ajuns acasa, am aprins lumina si am observat ca apa era alburie (ma asteptam la asta) si o mare parte din acele cianobacterii de pe vallisneria au disparut (cam 30%). Pe frunzele de valisneria erau o multime de bule de gaz (probabil ca peste noapte apa a "fiert" totusi).

Pestii si melcii pareau sa fie in regula, dar din pacate plantele au cam suferit, in special vallisneria. Echinodorusii par sa fi fost afectati si ei, dar in masura mai mica. Cel mai bine au rezistat Anubiasii. Ma bucur pentru ei, pentru ca sunt plantele mele favorite. :sic:

Astazi am mai adaugat 20ml de H2O2 (am pus mai putin, pentru ca m-a ingrijorat situatia vallisneriei). Dupa 4 ore cand m-am hotarat sa fac un alt schimb de apa, am observat ca in apa nu mai pluteau franturi din acea ciano-alga. Mai degraba erau franturi din alga filamentoasa, lucru care ma incanta.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Sambata, 5.11.2005

Lumina a fost aprinsa intre:
12:00 - 17:30
21:00 - 03:00

Cand am aprins lumina la ora 12, am observat ca apa nu mai era la fel de alburie ca in prina zi de tratament. Pe de alta parte, numarul de alge (cianobacteriile) a scazut, insa nu la fel de spectaculos. As aprecia ca fata de ziua precedenta, algele au scazut cu aproximativ 30%. Asta ar insemna ca acum aproximativ jumatate din algele pe care le-am avut inainte de tratament au disparut.

La ora 17:30 am adaugat inca 30 de ml de apa oxigenata. De data asta am oprit temporar filtrul si am adaugat apa oxigenata local (adica intre frunzele de vallisneria). De data asta am observat cum dintr-o data a iesit o perdea de bule dintre vallisnerii. Dupa 1 minut am dat drumul din nou la filtrare.

La ora 21:00 am schimbat alti 30 de litri de apa. Multe frunze aveau bule de gaz atasate inca de ele. Apa era relativ limpede. Nu prea erau multe particule plutind, iar albeta parca s-a redus si mai mult. Interesant ar fi de stiut de ce (pentru ca erau apropximativ aceleas conditii ca si in ziua precedenta).

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

bravo tie pentru aceasta incercare indrazneata si mai ales pt dorinta de a impartasi cu noi continua telenovela ca devine palpitanta

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Duminica, 7.11.2005

Programul de lumina:
12:00-17:00
21:00-24:00

Cand am aprins lumina in acvariu, nu era nimic deosebit. Apa era limpede, algele disparusera intr-o cantitate mare (cred ca au mai ramas doar 5-10%) din cele initiale. Oricum, nici nu visam sa scap de toate, ideea e sa am numarul lor sub control.

La ora 14:00 am adaugat ultimii 20 de ml din apa oxigenata (cumparasem 100 de la farmacie). La ora 21:30 cand am schimbat 30 de litri de apa statuta, in acelasi timp cu aspirarea temeinica a substratului. Odata cu aspirarea substratului, am gasit vreo doua cochilii goale si albite de melc in substrat, insa nu cred ca din cauza tratamentului, pentru ca ar fi trebuit sa aiba inca melcii inauntru. Din principiu las cochiliile melcilor morti in apa ca sa se dizolve, pentru ca si asa am apa cu duritate scazuta, si de ce sa nu las ceva cat se poate de natural sa se dizolve pentru ceilalti melci si plante.

La sfarsitul acestei zile, apa era la fel de limpede ca si inainte de a adauga H202. Sincer, nu-mi explic de ce. Din cate imi imaginam, bacteriile din filtru ar trebui sa fie destul de decimate. Voi continua monitorizarea. Acum vreau sa urmaresc si evolutia plantelor. Echinodorusii si anubiasii pareau a fi OK, insa valisneriile ma ingrijoreaza.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Faza a doua: monitorizarea

De acum inainte ma gandesc sa fac o zi pauza la schimbatul apei (poate chiar 2 zile) pentru a da timp apei sa se stabilizeze chimic. Ideea mea este sa nu mai continui cu apa oxigenata. Cred ca daca as mai continua, as face mai mult plantele sa sufere decat algele sa dispara. Oricum, acest jurnal va mai continua, tratamentul nu e inca terminat.

Daca cineva avizat crede ca nu e bine sa fac asa, il rog sa spuna. Dar va rog (de dragul topicului), doar cei care se stiu cat de cat experti in plante si alge sa dea sfaturi deocamdata.

Nu vreau sa fiu acuzat de discriminare, dar as vrea sa tin deocamdata topicul aerisit si destul de la obiect (pentru viitorii "searcheri" de solutii contra algelor), urmand ca dupa incheierea totala a tratamentului si monitorizarii sa avem topicul deschis tuturor celor interesati in a adauga critici/observatii/pareri generale/samd pentru a dezbate ceea ce s-a intamplat.

Multumesc pentru intelegere, si astept parerile avizate.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

scuze ca scriu aici, insa am aplicat si eu acelasi tratament cu apa oxigenata. diferente sint: apa oxigenata 1%(deci am pus 55 ml la aprox 60 litri de apa) si lumina care nu sta aprinsa decit dimineata o ora si seara o ora. asta e a treia zi de tratament si am remarcat urmatoarele:au aparut in apa mici "scame", precum si bucati din algele alea filamentoase. insa in a doua zi algele de pe frunze s-au colorat in roscat. sint roscate roscate. ce inseamna asta? ca au inceput sa se "usuce"?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

manex wrote:...algele de pe frunze s-au colorat in roscat. sint roscate roscate. ce inseamna asta? ca au inceput sa se "usuce"?

Cam asa ceva. Desi mai corect spus ar fi: "sa se ofileasca".
(Era sa scriu: "sa se ingalbeneasca". Ce mi-a placut bancul ala: "-Taticule, tomatele nu sunt rosii? -Ba da. -Si astea de ce sunt galbene? -Pentru ca sunt inca verzi." )

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut,

Gata, consider ca tratamentul e incheiat. Acum astept sa fiu palmuit de voi . O sa fiu foarte atent in continuare, nu cumva sa revina algele. Cel putin ochiometric, acvariul pare lipsit de orice alga.

Intre timp aproape toata vallisneria a trebuit sa o arunc (au mai ramas doar cateva fire intr-o forma precara). Daca nici alea nu-si mai revin, le arunc si pe alea. In schimb nu tin minte ca echinodorusii si anubiasii sa fi aratat intr-o forma mai buna.

Deci concluziile mele sunt mixte in legatura cu apa oxigenata. Imi pare foarte rau pentru vallisneria, pentru ca aveam o padure adevarata. Pe de alta parte, asa ma bucur de de mult pentru echinodorusi, deoarece aratau chinuiti rau.

Poate cineva sa explice de ce vallisneria a fost asa de sensibila? Am gresit undeva, sau doar planta e mai sensibila?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Atentie! Nu scoate radacinile de vallisneria din substrat. Poate mai ai o sansa sa dea din nou. La mine a mers.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Asa am facut, si parca au mai dat semn de imbunatatire... dar parca prea slab... mai astept.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

valisneria , in general prefera apa un pic mai dura, prin adaosul de apa oxigenata ai marit aciditatea apei (ceeace ii place la nebunie echinodorusului si anubiasului ;) )
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Roger that! Acum se explica! Inseamna ca trebuie sa aleg intre valisneria pe de o parte si anubias+echinodorus? Sau le pot face sa convietuiasca la un anumit pH?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

La apa de Bucuresti nu vad de ce nu ti-ar merge toate 3 (Anubias, Echinodorus, Vallisneria).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com