[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cateva sfaturi mi-ar prinde bine  XML
Forum Index » General info
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salve tuturor!

Odata cu trecerea vremii, am ajuns si eu, ca tot omul, la birou
Si, disperat fiind de acvarii, vreau sa-mi pun pe birou, un mititel de vreo 9-10 litrii
Dimensiunile ar fi: 17lx20hx25L, in L, 5 cm in spate o sa-i separ de restul acvariului, si voi monta un perete, in spatiul obtinut voi pune echipamentele (filtru, incalzitor, etc).
Sticla, daca o sa am timp sa caut, va fi din aceea clear sau cum se numeste, nu cea obisnuita, in lipsa de timp, ca fi ce gasesc, grosimea va fi de 4mm..mai mult decat suficient.
Filtru...ramane de vazut, iar incalzitor cel mai mic pe care o sa-l gasesc, asta daca va fi nevoie (in birou fiind destul de cald)
Ca si lumina, o lampa cu leduri, home made cred ca va face minuni (aici doresc sa intreb daca ledurile sa fie doar albe, sau printre ele sa bag si rosii si albastre...)
Plante si nisip, aduse din "mititelul" de 180l de acasa.
Pestii...aici e problema..:as vrea si betanul meu... dar park s-a preta mai bine ceva microrasbore...dar si crevetii ar da chiar super. Ce imi recomandati?....
Daca am omis ceva...intrebati-ma...
[Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

E bine sa maschezi filtrul si toate cele dar trebuie sa te gandesti ce spatiu le ramane pestilor dupa despartitor, nisip/pietris, plante, cioate/pietre si ce o sa mai ai pe acolo...
Rasborele sunt pesti foarte frumosi, cu un spirit de banc dezvoltat, insa sunt speriosi si necesita un acvariu plantat. Acum ceva timp eram in petshop si ma uitam cum la orice acvariu daca puneai degetul pestii se apropiau (sperand la mancare), doar microrasborele fugeau...
La litrajul tau este mai ok sa gazduiesti niste creveti. Eu as face ceva aerisit, 2 pietre + niste moss, pt ca n-o sa ai timp de mentenanta la birou...

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2011 21:41:22


It is fear that gives men wings.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

da...cam asa ceva
dar cred ca tot betanul va face legea... si la asemenea litraj, cu un filtru cu volumul care iese, nu cred ca va fi nevoie de prea mare mentenanta...
[Yahoo!]
exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Este un volum prea mic pt un betta. Du-te si stai 5 minute in debara/beci, ai loc sa te intorci, dar nu este prea placut.... fara suparare.

It is fear that gives men wings.
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

nu inteleg tendinta oamenilor de a chinui peste betta. faza cu debaraua ce cea mai buna comparatie... pune creveti si 1-2melci frumosi.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2011 21:00:00

 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com