[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga neagra  XML
Forum Index » Alge
Author Message
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu mai scap de alga astaaa.....


nu reusesc sa scap de aceasta alga ca un perisor negru pe marginile plantelor, mai putin la echinodorus rubin, la care vad ca nu a aparut.
Pe pietre nu e deloc, pe geamuri nu este, numai pe frunze ....Am incercat cu schimbatul apei mai des, mai putina mancare, iar acum am un acvariu la ciclat si as vrea sa transfer toate plantele in acesta. Vrau sa stiu daca ajuta cu ceva la conbaterea algelor sau e riscul mai mare sa infesteze si noul acvariu??

idei idei idei
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce pH ai in acvariu? Algele negre apar de obicei cind pH-ul apei este acid...
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am ph 7-7.5 si gh 10-11
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alecspv wrote:nu reusesc sa scap de aceasta alga ca un perisor negru pe marginile plantelor
Cred ca-i Cladophora. E greu de ejectat din acvariu. Singura solutie care da rezultate pe termen lung e realizarea unui echilibru in acvariu. Spune exact ce/citi pesti ai si exact dimensiunile acvariului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

fratilor, poate este redescoperirea rotii, insa la mine a functionat( si eu eram tot asa de disperat din cauza mucegaiului negru de pe plantele mele dragi)

solutia este banala si la indemana oricui, si anume melcii aceia mici si negri.

la mine a functionat perfect! am pus plantele pline de jeg negru si dupa o saptamana au fost curate. treaba buna fac mai ales cei micuti( puiuti).

bafta.

http://www.seachem.ro
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si o alta solutie ar fi mincatorii de alge, pe linga melcii mentionati de lukaboi (vezi tabelul facut de Sandu). Dar nu prea cred ca ai sa nimeresti din prima unii innebuniti dupa urita aia... Asa nu te-as sfatui sa pui plantele cu alge cu tot in acvariul nou, ca risti sa se inmulteasca si acolo.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Eu am reusit sa scap de alga asta cu schimburi dese de apa, cam 2 saptamani...la 2 zile schimbam 10-15% din apa. Am curatat cat am putut cu mana plantele de alge, le-am "tuns" pe cele foarte afectate... Eh si pestii in perioada asta au tinut post...le dadeam mancare mai putin... f putina
Cineva mi-a zis sa pun apa oxigenata in acvariu...cica o metoda care functioneaza 100%..dar nu am riscat.

Bleah nu vreau sa-mi mai aduc aminte, arata foarte trist acvariul in perioada aia

image
[Email]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

Apa oxigenata functioneaza 100 %. Problema e ca atunci cand crezi ca ai scapat si esti pe cale sa te feliciti, alga o sa apara din nou. O alta solutie e sa scoti plantele si sa le tii catevca zile in apa sub 20 de grade. La mine a mers.

Another one bites the dust
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

apa oxigenata omora algele.... dar plantele patesc ceva?
Care e explicatia pt care apa oxigenta distruge algele? :robot:

image
[Email]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mare dreptate cu melcisiorii aia mici....
am luat pietris de la cineva si era plin de melci micuti si negrii, pe care am vrut sa ii arunc dar.....am zis eu sa ii bag totusi in acvariul vechi ca imi era tare mila de ei. Dupa vreo 2 zile am vazut frunzele plantelor in proportie de 90% CURATE, si asa ajungem la vorba aia....dupa fapta si rasplata....
Concluzie: melcii isi fac treaba dar....trebuie pastrat acel echilibru de care se tot vorbeste sa nu dam ocazia scharbelor de alge sa revina in acvarii
In rest ......MAINILE PE GALETI
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

asa am inteles si eu ca melcii curata super klumea plantele si chiar geamul bazinului de alge,dar totodata am mai inteles ca cica odata ce ai bagat melci in acvariu,cu greu mai scapi de ei...daca puteti sa puneti un reply,ca si eu am problema cu algele...daca bag melcisori,astia se inmultesc la nesfarsit si o sa am acvariul plin cu melcisori,sau se inmultesc pina la un anumit timp...sau se inmultesc in continuare si dupa o vreme tre sa arunc din ei...merci anticipat
[Yahoo!] [MSN]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

treaba cu melcii mici si negrii, este ca sunt foarte folositori si eficace si nu stiu ce daune reale iti pot aduce. Ca se inmultesc mai repede.... asta este, din cand in cand va trebui sa faci o rerefiere ...prin aruncare. Parerea mea este ca sunt buni la casa omului....
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

atunci,daca stie cineva de unde pot sa fac si eu rost de niste melci mici si negri as fi f recunoscator,ca am cumparat d-aia galbeni mai mititei sasa,si am inteles ca tocmai peste vreo 5 luni incep sa se inmulteasca...
[Yahoo!] [MSN]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aia micii se gasesc peste tot ....ori in Obor , ori la Animax
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cred ca nici nu trebuie sa dai bani pe ei...Iei si tu ceva de mincare, si poate iti da bonus 2-3 melci .
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adevarat ai grait....
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

lol,deci sa-nteleg ca tre sa te targuiesti cu ei...sa fii un pic mai dezghetat
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:lol,deci sa-nteleg ca tre sa te targuiesti cu ei...sa fii un pic mai dezghetat

Sa nu zici ca oi fi luat o moaca plouata de om distrus de...alge! Daca te vad ca nu prea stii care cu ce maninca, ai incurcat-o si teapa scrie pe tine in majoritatea cazurilor!
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu trebuie sa negociezi ca nu sunt cine stie ce raritati de melci. trebuie doar sa ceri frumos, iar daca au prin acvariile alea fii sigur ca iti vor da....
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si daca tot veni vorba, de ce nu vii duminica la intilnire? Poti capata melci, plante, etc. Sau esti in sesiune?
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com