[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar roci pentru acvariu  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Din lipsa de timp si de drum la munte fac apel aici la colegii de breasla.
Am nevoie de niste pietre cat mai inchise la culoare pentru acvariu (imi trebuie ceva, ca sa acopar un acvariu 160x60x60 in partea din spate a acestuia). Oricum daca sunt groase o sa le sparg in fasii subtiri pentru ca vreau sa decorez spatele acvariului cu ele.
In plus as dori si niste radacini subtiri si lungi daca are cineva asa ceva.

Multumesc.

Acvariul meu
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca ti-este de folos, am niste pietris din bazalt, inchis la culoare, poate fi vazut aici
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Merci Razvan, dar nu imi foloseste. Eu vreau roci de dimensiuni mari (de la 10 cm in sus). Din cauza asta (roci mari=greutate mare) ziceam ca le sparg in fasii subtire si le inglobez in spuma de pe spatele acvariului.

Acvariul meu
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

interesanta ideea, dar nu cred ca reusesti sa le spargi in fasii subtiri asa cum vrei tu. ...sau stii vreo metoda ceva?

image
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... eu as "merge pe mana" unui fundal din polistiren acoperit cu ciment ... uite AICI un exemplu ... la marimea aia de bazin, pietrele vor fi foarte grele [ ca sa nu zic nimic de faptul ca spartul lor in fasii-fasii este doar o poveste frumoasa si atat ] ...

... daca vrei sa scapi de treaba murdara cu cimentul, atunci poti incerca un decor facut din spuma poliuretanica ... pe asta o poti lasa "neacoperita" iar in cateva luni algele isi vor face datoria ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Multumesc pentru idei.
Pietrele oricum le inglobam in spuma. Acum in acvariul de 300 l am spuma, dar deja m-am obisnuit cu ea (de 3 ani tot am spuma in acvarii in care am inglobat pietricele mici si nisip si sincer m-am cam plictisit).
Eu vreau sa fac ceva fundal pentru amazon (de genul Back to nature, dar eu nu ma pricep sa sculptez in spuma si atunci o sa inglobez sisturi de roci - cred ca nu o sa fie problema cu greutatea, mai ales ca o sa inglobez si coaja de copac).
Am incercat sa sparg in fasii subtiri pietrele si pe unele am reusit sa le sparg foarte usor.
Nu am cand, dar cred ca dau o fuga pana la munte pana la urma pe la vreo cariera veche de piatra ca acolo gasesc sigur.
Mai astept aici, poate, poate ...

Acvariul meu
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Vezi ca pe DN1, intre Ploiesti si Campina, imediat dupa ce treci de calea ferata ( ploiesti-slanic parca ), pe dreapta sunt unii care vand pietre destul de plate.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:... Eu vreau sa fac ceva fundal pentru amazon (de genul Back to nature ...

... sper ca Backgroundul acesta sa-ti placa ... am mai dat linkul asta candva, ca exemplu, mai mult decat clar, despre ceea ce pot face doua maini dibace ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

@koala: E bine spus ca e vorba de maini dibace.

Eu vreau sa fac un decor tip Amazon (radacini+roci) de genul back to nature. Poze aici.

A si am uitat. Uite niste poze de prin plimbarea mea prin Italia (nu sunt de calitate si nici multe intrucat nu ma lasau aia sa fac poze in magazine).
aici. O sa vedeti acolo un bazin de vreo 1000 de litri cu niste discusi wild si niste sting rays de apa dulce.

Eu cam asa vreau sa fac backgroundul. De fapt uite, eu am gandeam sa ma duc in padure sa ochesc un copac in genul aluia din pozele din itaila, sa ii fac un mulaj din rigips si mulajul sa il umplu apoi cu spuma sa vad ce iese. Ochiul si mana mea de inginer nu se are prea bine cu simturile artistice, asa ca .... ce o iesi dupa aia la vopsit si al eventualele retusuri ma sperie de moarte...

@hans: Multam frumos. Pana acolo s-ar putea sa dau o fuga. Ai idee daca aia sunt tot timpul acolo?

Acvariul meu
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Apropos, parca era cineva pe forum care era foarte talentat la chestiile astea - regreta parca. Mai este?

Acvariul meu
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

acata wrote:
@hans: Multam frumos. Pana acolo s-ar putea sa dau o fuga. Ai idee daca aia sunt tot timpul acolo?


EU am vazut gramada aceea de pietre tot timpul acolo ... daca plec si week-end-ul acesta din bucuresti, ma opresc sa-i intreb de program si de altele..
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... intr-adevar, regreta este omu' cu doua maini de aur ... insa mi se pare ca e proaspat tatic sau asteapta sa devina asa ca nu stiu cat timp mai are la dispozitie ... insa poti incerca sa-l contactezi, cine stie de unde sare "decorul" ...

... nu cred ca ideea cu "copacul din padure" are sanse reale de izbanda ... iar decorurile de la "Back to Nature" sunt obraznic de scumpe ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:

A si am uitat. Uite niste poze de prin plimbarea mea prin Italia (nu sunt de calitate si nici multe intrucat nu ma lasau aia sa fac poze in magazine).
aici. O sa vedeti acolo un bazin de vreo 1000 de litri cu niste discusi wild si niste sting rays de apa dulce.

Superbi discusi,dar si preturile ...79-99 euro buc
:o

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

@koala: Chiar foarte obraznice preturi - approx 500 EUR. Enorm de mult. smilie
Aveti idee cum pot lua legatura cu regreta? PM ?

@sorinel: Preturile sunt asa si asa. Adica depinde de tipul de discus si de dimensiune. Sunt discusi in Romania mult mai scumpi decat acolo. A, si apropos - felicitari pentru noua ta pasinue: discusii.

Acvariul meu
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:
@sorinel: Preturile sunt asa si asa. Adica depinde de tipul de discus si de dimensiune. Sunt discusi in Romania mult mai scumpi decat acolo. A, si apropos - felicitari pentru noua ta pasinue: discusii.

Ms mult mult,mi-e imi placeau de mult dar.... conditile nu erau bune inainte pt ai creste dar acuma ....

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

Cata, uite la ce ma gandeam eu dupa ce am vb la tel: sa fac din polistiren expandat forma de radacina de copac, cu o grosime de 10 cm, dar in negativ. o capitonam cu celofan umed, ca sa ia forma mulajului, si turnam spuma. cand se intareste spuma, o scoatem din mulaj, indepartam celofanul si facem retusuri. forma rezultata o incastram apoi in fundalul pe care il faci din spuma si pietre. cam asa vad eu lucrurile.
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Ce rost are atunci sa mai faci negativul? Poti face direct ceea ce iti trebuie. Ideea este ca e nevoie de mult talent si pricepere, pe care din pacate nu le am. Din cauza asta vroiam sa fac un mulaj dupa un obiect real si sa il umplu cu spuma dupa.

Acvariul meu
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu zic ca polistirenul expandat este solutia ideala pentru orice tip de decor.Este usor de prelucrat si cu putina imaginatie iti iese ceva frumos.Iar daca imaginatia nu te ajuta exista multe exemple pe net pe care le poti copia.E mult mai usor decat cu pietre luate din natura si mai putin riscant.Cred ca cea mai buna solutie este sa faci si trunchiul din polistiren expandat ,folosindu-te de niste poze cu trunchiuri de copac , fara sa te mai complici cu mulaje si negative.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
pandacul
Junior member

Joined: 19/09/2005 12:03:08
Messages: 27
Location: bucuresti
IP:
Offline

pietre subtiri(murale parca se numesc)am vazut la brico In depozitul mare pt mat de constructii(acum citeva luni,dar banuiesc ca e un produs apr in mod curent.

pindacul
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Multumes. Rezolvat. Rog un moderator sa inchida topicul.

Acvariul meu
[Email]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com