[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noi "locatari"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Ce specii (sau o unica specie) imi recomandati pentru un tanc de 60 litri ? Imi cam plac C. nigrofasciatum. :-) Parametrii apei sunt pH 7,5, kH 2, gH 3, NO3 10 mg/l, NO2 <0,1 mg/l, CO2 1,8 ppm.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Te aari mieluinen, herra Dan_McTudor!

In 60 de litri intra la limita o pereche de nigro, ba chiar sunt un pic inghesuiti. Insa nici o alta specie.
Sa fii atent la decorul pe care li-l pregatesti, pentru ca le cam place sa mute "mobila" asa cum vor ei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mai bine il plantezi "la greu" si bagi niste neoni.... 25 buc ar sta la marele fix, cu conditia sa nu "exagerezi" ;) cu mancarea....
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Hopa... Parlam finlandeza ?! :o Terve ! Bun, asa cum ma gandeam si eu, tancul e prea mic pentru 4-5 nigro... Ce alte specii imi recomandati pentru tipul asta de apa moale si putintel acida ? Cardinali ? Alte cyprinide ?
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

mai bine il plantezi "la greu" si bagi niste neoni.... 25 buc ar sta la marele fix, cu conditia sa nu "exagerezi" cu mancarea....

Da, nu-i rau... Bazinul este relativ bine plantat, a stat deja 2 saptamani, acum ma gandeam sa bag, pentru inceput (1 saptamana este suficient ?) 2 Corydoras, ca sa inceapa ciclarea "la cald". Ar fi OK ?!
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:ce alte specii imi recomandati pentru tipul asta de apa moale si putintel acida ? Cardinali ? Alte cyprinide ?


pai daca ai zis cardinali, lasa-i doar pe aceia..... dar tot "multi" sa fie....
ai toate sansele sa vezi puiet, daca bagi ceva jawa moss, sa aibe unde sa lase icre, ca nu sunt zurbagii sa-si manince progeniturile....
desiiiiiiii.. daca ai spus apa moale si acida... tot neonii se vor simti cel mai bine ;)
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Cardinalii si/sau neonii se impaca bine cu Hyphessobrycon equadorienis sau cu H. pulchripinnis ?
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Ce alte specii imi recomandati pentru tipul asta de apa moale si putintel acida ?

Spun tampenii ... Apa este "putintel alcalina" si nu "acida", pH-ul este 7,5
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

O pereche de Cichlasoma nigrofasciatum in 60 de litri sigur nu este o optiune buna, ti-o spun din experienta. De obicei masculul in cateva ore!! de la introducerea in bazin devine "proprietarul" iar femela un simplu "chirias" care trebuie sa se multumeasca cu cateva zone ale acvariului. Sunt niste pesti foarte teritoriali, au nevoie de ascunzatori, si de mult spatiu de "alergatura". Ori in 60 litri nici nu se poate vorbi de asa ceva. De mai multe specii de cichlidae nici nu se poate pune problema
Mai bine ia-ti un acvariu mai mare pt C. Nigrofasciatum sau alte cichlide si pe asta de 60 litri tine-l pt pui ...ca nici nu sti ce pierzi ) Cichlidelor la place apa dura, dar daca esti dispus sa investi ceva $$ in kituri speciale pt masurarea acestor valori sunt sigur ca in scurt timp vei putea obtine un echilibru

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Multzam Bleed... Cred ca voi lasa Ciclizii pentru mai tarziu, cand ma voi intoarce in Romania.....
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Primii locatari sunt 3 Paratocinclus jumbo. A se vedea linkul la "Catfish"
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Au aparut si zece noi Hyphessobrycon pulchripinnis (Lemon tetra)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com