[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
fecale albicioase(filamentoase)  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

dupa cum zice titlul topicului pestii mei de 2 zile au niste fecale albicioase-transparente. stie cineva ce inseamna asta si cum se poate rezolva?

p.s. am cautat pe forum dar nu am gasit...daca exista si nu am vazut va rog dati un link...
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

probabil au paraziti intestinali. vezi ca a scris leo niste articole excelente pe tema.

koala a scris ceva de genul pentru paraziti daca nu ma insel.

... tratamentul cu Metronidazol dureaza minim o saptamana, dar e mai sanatos sa-l repeti de 2 ori ... dozele se pun alternativ, ca in bancu' ala cu sarpele zburator care o zi zboara, o zi nu zboara ... acu' ce sa zic, eu pun o pastila de 250 mg la 40 litri apa ... doza mai mare nu strica, dar nici nu are efect ... deci la un bazin de 80 litri ar veni 2 pastile [ exemplu ] ... presupunem ca incepem tratamentul in ziua de luni : LUNI : 2 pastile ... MARTI : ... nu se pune medicament ... MIERCURI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... JOI : ... nu se pune medicament ... VINERI : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... SAMBATA : ... nu se pune medicament ... DUMINICA : ... schimb de 40-60 % din apa ... 2 pastile ... LUNI : pauza MARTI : ... schimb de apa cat se poate de serios [ cat de multa apa ai posibilitatea sa schimbi, chiar 100 % ] ... curatat bine de tot substratul [ e preferabil sa fie bine spalat ] ...

image
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

La mine a mers si cu Furazolidon (de uz uman, luat de la farmacie...e mai ieftin); gasesti concentratiile tot pe-aici, pe un topic

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

La mine a mers si cu Furazolidon (de uz uman, luat de la farmacie...e mai ieftin);


fi serios, man ... apropo, o cutie de metronidazol este 1 RON !!!

KID, mergi pe mina lui frOggy...sau koala...metronidazol, 7-10 mg/litru , o pastila are 250 mg...asa cum zice koala , o zi da , una nu .... atentie ca o sa-ti cada mult continutul de oxigen solvit in apa , asa ca sa faci bine sa maresti aerarea( oxigenarea) in timpul tratamentului....daca poti este de preferat sa ridici si temperatura in timpul tratamentului cu macar 2 grade...nu-ti fa probleme ...cu putina perseverenta se rezolva...
succes....

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

pastila trebuie sfarmata si dupaia pusa intr-o canuta cu apa si amestecat sau se pune praful direct in acvariu?
[Email]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

diskusfun wrote:
La mine a mers si cu Furazolidon (de uz uman, luat de la farmacie...e mai ieftin);


fi serios, man ... apropo, o cutie de metronidazol este 1 RON !!!



Man, ia uite-te aici si vezi de unde am invatat: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=352&highlight=furazolidon

Metronidazolul de uz acvaristic e vreo 50 RON daca mi-aduc aminte bine. A mai spus cineva...

Metronidazolul la mine la farmacie e 4 RON, romanesc, l-am luat cand am luat si Furazoludonul. Apropo, 1 RON cred ca nici aspirina nu mai e

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si eu tot furazolidon folosesc in asemenea cazuri, o pastila la 20L apa. Poti s-o sfarami inainte sau sa o pui asa in acvariu, oricum se va dizolva.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Man, ia uite-te aici si vezi de unde am invatat: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=352&highlight=furazolidon

Metronidazolul de uz acvaristic e vreo 50 RON daca mi-aduc aminte bine. A mai spus cineva...

Metronidazolul la mine la farmacie e 4 RON, romanesc, l-am luat cand am luat si Furazoludonul. Apropo, 1 RON cred ca nici aspirina nu mai e


1.man...fi serios...nu lua de bun chiar orice...un post intr-un topic nu seamna ca lucrul respectiv este si real ...,,n'' posturi in acel topic despre metronidazol si unul despre furazolidon...furazolidonul se foloseste in tratarea infectiilor bacteriene ale pielii si nu pentru tratamentul parazitilor intestinali..

2.daca ai sti citi discusi am salvat cu metronidazol de uz uman...de 1 RON...ca atit e la mine la farmacie...

3.KID, dizolva pastilele intr-un pahar si toarna apoi totul in bazin...pe toata suprafata...

4.si in incheiere, CYBORG, man, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...vreau sa-l ajut pe KID...ca si tine de altfel...trebuiau doar ceva clarificari...ca doar e la inceput de drum si trebuie bine indrumat ...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

ms o sa merg pe mana ta diskusfun ms
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

scalarii fug dupa bucatelele de pastila nedizolvata si le "mananca" ...este ceva in neregula?
[Email]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

nu...stai linistit...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

ms pt sfaturi...i-am urmarit si par sa se fi insanatosit! inca o data multumesc!
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com