[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
albastru de metil  XML
Forum Index » Apa
Author Message
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Salut,

As vrea sa pregatesc apa pentru puiet. Ultima data cand am luat frunza cu vreo 60 de icre (fecundate) din acvariul parintilor si am pus-o in acest acvariu special, am avut o mortalitate extram de mare, dupa o saptamana de la introducerea icrelor m-am ales cu 3 pui. Am citit pe forum si am vazut ca este recomandata folosirea de albastru de metil. Nu imi este clar cat albastru trebuie sa pun in 50 de litri de apa. Acum sunt cei trei pui de 6 zile in acest acvariu, dar se pare ca urmeaza o noua depunere. Nu as vrea sa omor puii cu albastru de metil, si sa obtin o rata de supravietuire mai mare.

In ce cantitate trebuie sa pun albastru in apa?

Multumesc,
Florin

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Poti pune pina se coloreaza apa bine de tot in albastru. E bine sa schimbi apa chiar inainte de-a ecloza, atunci nu mai e pericol. Daca ai rabdare e bine sa culegi cit de des poti icrele albe, le dai jos cu un ac si le culegi cu pipeta. Ideal ar fi sa ai timp si rabdare sa culegi icrele imediat ce s-au albit, sa nu apuce sa le strice pe cele din jur.

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Am pus un capacel de la sticluta de albastru de metil la o galeata de 10L. Nu am avut alt vas in care sa mut icrele. A facut insa minuni. M-am trezit cu zeci de pui in galeata! Vreo 20 am mutat intr-un separeu improvizat cu un geam in acvariul de 50L unde aveam trei frati de-ai lor mai mari cu o luna. Separatorul nu a fost insa etans si cred ca au trecut pe sub geam la fratii lor care i-au consumat cu placere. Noroc ca nu i-am mutat pe toti si mai am vreo cateva zeci in galeata pe care sper sa-i fac mari. Nu credeam ca albastul de metil este atat de important.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2011 12:01:27


"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com